O zaletach dobrej lokalizacji, preferencjach klientów i rozwoju rynku deweloperskiego rozmawiamy z Tadeuszem Koniecznym, prezesem spółki EKOPARK.
Nowy rok zaczął się od informacji o wzrostach cen mieszkań. Jak będzie wyglądał rynek w najbliższej przyszłości?
Przez ostatnie dwa lata duża podaż mieszkań utrzymywała ceny na stabilnym poziomie. Wzrost cen gruntów i wykonawstwa dał impuls do wzrostu cen mieszkań. Wydaje się, że ta podwyżka nie będzie wyższa niż 5 do 10 proc. Aktualna tendencja jest jednoznacznie wzrostowa, oczywiście oddziałuje na zmniejszenie realnej wartości nabywczej klientów.
Jak w tym kontekście deweloperzy oceniają zapowiadane zmiany legislacyjne, w tym zapowiedź zniesienia tzw. „wuzetek”?
Tych zapowiedzi w różnych obszarach legislacyjnych jest wiele. Jeszcze rok temu zapowiadana była ustawa, która zmienić miała regulacje związane z użytkowaniem wieczystym. Tymczasem do dziś nie mamy zmian w tym zakresie. Kodeks budowlany miał zafunkcjonować już w roku ubiegłym i nadal na niego czekamy. Zmiany, które do tej pory wprowadzono, w żaden sposób nie ułatwiają deweloperom prowadzenia działalności. Rosnąca ilość obowiązków, które musi wypełnić deweloper, przekłada się na wzrost kosztów, w konsekwencji na cenę mieszkania. Podobnie jak przedłużająca się procedura pozyskiwania pozwoleń i „wuzetek”.
Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na rynek, jest koniec MdM-ui początek programu Mieszkanie Plus. Jak to może się przełożyć na sytuację na rynku?
Nasza firma nie realizowała mieszkań, które mogły być sprzedawane w programie MdM, ale przyznać trzeba, że program mocno uzupełniał ofertę sprzedażową deweloperów. Pytanie brzmi, jak program Mieszkanie Plus wpłynie na rynek mieszkaniowy. Dzisiaj trudno na to pytanie odpowiedzieć. Wiadomo jedynie, że takie zjawiska jak wzrost cen wykonawstwa będą dotyczyć także programów rządowych. Zakładana w tym programie cena wykonawstwa na poziomie 2500 złotych jest dzisiaj kompletnie nierealna.
Jedną z Państwa sztandarowych inwestycji jest Art City – osiedle mieszkaniowe w centrum miasta. Jak osiągnąć komfort życia na tego typu osiedlach?
Centrum miasta ułatwia codzienne funkcjonowanie. Szkoły, dostęp do komunikacji miejskiej, uczelnie, przedszkola, służba zdrowia czy usługi są w pobliżu. My musimy w ramach osiedla tylko te funkcje uzupełnić. Dlatego zaprojektowaliśmy choćby przedszkole czy lokale użytkowe. Na poziomie pierwszego piętra zlokalizowaliśmy – z dostępnością wyłącznie dla mieszkańców – część wspólną. Będzie ona zawierała place zabaw, część rekreacyjno-sportową z urządzeniami dla zewnętrznego fitnessu oraz zieleń. Na poziomie -1 i 0 będą garaże. Takie strefy znacznie poprawiają funkcjonalność osiedla. Intensywność zabudowy jest tu ściśle określona poprzez miejscowy plan zagospodarowania terenu, w którym przewidziano między innymi wysoki współczynnik miejsc parkingowych.
Inwestują Państwo także na terenie Woli Justowskiej, gdzie są zupełnie inne założenia urbanistyczne.
Naszym założeniem w strategii rozwoju grupy jest posiadanie oferty dla jak najszerszego grona klientów. Stąd mamy zarówno zabudowę śródmiejską, jak i kameralną zabudowę apartamentową. Przy ulicy Morelowej zaprojektowaliśmy trzy niewielkie budynki z kilkudziesięcioma mieszkaniami. To inwestycja kameralna, usytuowana w zielonej enklawie z bezpośrednim dostępem do Rudawy, charakteryzująca się podwyższonym standardem, z własną siłownią, salą zabaw dla dzieci i rowerownią. Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji całodobową recepcję. W najbliższym czasie pojawi się także nowa oferta o podobnym charakterze przy ulicy Przybyszewskiego. Będą to budynki z widokiem na krakowskie kopce, z tarasami na dachu i kompleksem usług podobnym jak przy Morelowej. Zbliżony charakter, choć w trochę mniej prestiżowej lokalizacji, ma zabudowa przy ulicy Sosnowieckiej. Projekt ten jest skierowany do ludzi, którzy chcą mieszkać poza centrum. Staramy się utrzymywać szeroką ofertę mieszkań. Zakończyliśmy inwestycję przy Trynitarskiej. To ekskluzywna zabudowa plombowa na krakowskim Kazimierzu.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji przeprowadzają Państwo analizę rynku, w tym potencjalnych nabywców. Czego oczekuje do dewelopera klient segmentu premium?
Wszystko zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jeżeli mówimy o centrum miasta, to klientami są zarówno rodziny, jak i osoby traktujące zakup mieszkania jako inwestycję. Poza centrum klientem jest rodzina rozwojowa i tu mieszkania o powierzchni 30 do 40 metrów nie są poszukiwane. W segmencie mieszkań premium klient jest zainteresowany zarówno małymi, jak i dużymi mieszkaniami.
Na co klienci zwracają uwagę, wybierając mieszkanie?
Podstawowymi czynnikami są: cena, lokalizacja i coraz bardziej istotny rozkład mieszkania. Często o wyborze mieszkania decydują względy rodzinne, czyli możliwość zamieszkania jak najbliżej rodziców. W architekturze budynków klienci preferują duże przeszklenia, dobrze zaprojektowane i wykonane części wspólne, to jest korytarze i teren zewnętrzny. W segmencie premium klienci oczekują ponadto w budynku usług typu siłownia, sauna, place zabaw i wyodrębnionych miejsc do przechowywania i konserwacji rowerów. Coraz częściej spotyka się miejsca do wspólnych spotkań, na przykład sale do wypoczynku i rekreacji lub zagospodarowane zielone tarasy dachowe.
Rozmawiał: Jarosław Knap