Najnowsze raporty o rynku nieruchomości wskazują na poprawę sytuacji rynku mieszkaniowego. Co istotne w perspektywie najbliższych miesięcy ceny nadal będą stabilne.
– „Tym samym podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w perspektywie roku będziemy mieli do czynienia z dalszą stabilizacją cen mieszkań z możliwością niewielkich odchyleń – zarówno w górę jak i w dół. „ – stwierdza Michał Cebula, prezes HRE Think Tank w raporcie – „Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w II kwartale 2020 roku.
Indeks HRE
Został stworzony by badać sytuacje na rynku nieruchomości i składa się aż z 18 wskaźników opisujących kondycję tego segmentu nieruchomości w tym między innymi kondycję sektora bankowego, gospodarstw domowych i budownictwa. Aktualnie wskaźnik ten znajduje się na tak zwanym „bezpiecznym poziomie”. Stabilizacja cen to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla kupujących ale też dla całego rynku. Nieustanne wzrosty cen w ciągu ostatnich kilku lat groziły powstaniem bańki na rynku mieszkaniowym.
Sytuacja jest bardziej stabilna
Odbudowuje się sprzedaż, która mocno zmalała na początku epidemii. Jak podaje HRE na 7 największych rynkach deweloperzy sprzedali w drugim kwartale tego roku 6,9 tysiąca mieszkań czyli około połowę mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Warto dodać, że po pierwszym okresie niepewności sytuacja wróciła do normy a rynek odbudowuje się dość szybko.
Szanse i zagrożenia
W raporcie wskazano też na potencjalne zagrożenia. Są nimi między innymi: spadek optymizmu Polaków, pogorszenie sytuacji na rynku pracy, trudny dostęp do kredytów, ryzyko drugiej fali epidemii i niższy popyt na wynajem. Jako szanse wymieniono: niskie oprocentowanie lokat, niemal zerowe stopy procentowe, wzmożoną inflację, poprawę sytuacji gospodarczej, napływ kapitału inwestycyjnego i napływ imigrantów zarobkowych.
Optymistyczne dane GUS
Dobre wiadomości ma dla nas Główny Urząd Statystyczny. Pomimo epidemii powstrzymano wzrost bezrobocia. Gospodarka też trzyma się dobrze. Jeśli chodzi o ceny mieszkań to GUS w informacji za dwa pierwsze kwartały podaje, że wzrost cen mieszkań dotyczył głównie rynku wtórnego i rok do roku ceny wzrosły na nim o kilkanaście procent. Jeśli przyjrzymy się cenom mieszkań proponowanych przez deweloperów to okazuje się, że kwartał do kwartału wzrost cen wyniósł około 3 procent.
Nieruchomości coraz cenniejsze
W kontekście tego co dzieje się w Polsce warto przeczytać raport OECD o rynku mieszkań. Z opublikowanego w połowie września raportu wynika, że pomiędzy rokiem 2015 a 2019 ceny nieruchomości w krajach członkowskich ( w OECD jest większość krajów Europy, USA, Australia, Meksyk, Korea Południowa ) wzrosły o ponad 21 procent. Największe wzrosty zanotowały Węgry o ponad 60 procent, ceny spadły tylko w jednym kraju, we Włoszech o 1,5 procent.