Nowa Huta chwalona jest za dobre i całościowe zaplanowanie, sprawną komunikację w połączeniach z innymi dzielnicami oraz dobry dostęp do usług i sklepów. 91 proc. mieszkańców tej dzielnicy Krakowa lubi swoje miejsce zamieszkania, czuje się tu „jak u siebie”.
Zurbanizowana część Nowej Huty składa się z jednostek przestrzennych zróżnicowanych charakterem zabudowy, funkcją i rolą w dzielnicy. Każda z zaprojektowanych jednostek mieszkaniowych przeznaczona była dla około 20 tysięcy mieszkańców i zestawiona z trzech-czterech osiedli, od pięciu do sześciu tysięcy mieszkańców każde.
Nowa Huta z przyszłością
Mieszkańcy, lubiąc swoją dzielnicę, podejmują nowe inicjatywy i działania obywatelskie, cenią dziedzictwo historyczne, kościoły oraz istniejące więzi społeczne. Wzrasta też „turystyczna” atrakcyjność Nowej Huty. Dużo zieleni, inwestycje nad Zalewem i na Łąkach Nowohuckich oraz ciekawe szlaki rowerowe stworzyły tu również atrakcyjne miejsca wypoczynku. Miasto we współpracy z organizacjami społecznymi i przedsiębiorcami, podejmuje działania na rzecz podwyższenia jakości życia tej dzielnicy Krakowa. Istotny w kształtowaniu Nowej Huty będzie projekt Kraków-Nowa Huta Przyszłości, który stanie się impulsem rozwojowym nie tylko dla obszaru, na którym będzie realizowany, ale również dla “starej” Nowej Huty. Warto również mieć na uwadze inicjatywy rewitalizacyjne i rehabilitacyjne. Ich realizacja może mieć znaczący wpływ na sytuację Nowej Huty, tak w kontekście społecznym jak i ekonomicznym. Poprawa jakości życia może także zachęcić deweloperów do lokalizacji inwestycji mieszkaniowych we wschodniej części Krakowa, co także nie pozostaje bez znaczenia przy wyborze miejsca do życia przez młodych ludzi. Cena nieruchomości mieszkaniowych w Nowej Hucie wynosi przeciętnie 5 498 zł/mkw, ale w związku ze wspomnianymi działaniami ich wartość na pewno będzie rosła.
Filip Szatanik Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki Miasta Krakowa
Nowa Huta to olbrzymi teren zamieszkiwany przez blisko 250 tysięcy krakowian. Jest niesamowicie zróżnicowany, od osiedli peryferyjnych jak np. Wróżenice z zabudową jednorodzinną przez Starą Nową Hutę z jej wyjątkowym układem urbanistycznym, po osiedla Bieńczyc i Mistrzejowic, składających się niemal wyłącznie z osiedli zabudowy blokowej. Ta różnorodność to duża zaleta dzielnicy, która stwarza rozmaite możliwości rozwoju.
Trzy segmenty Nowej Huty
Nową Hutę można podzielić na trzy części. Pierwsza to Mistrzejowice i Czyżyny, które wiele osób traktuje jako Śródmieście – jest dziś bardzo oblegane przez inwestorów, cechuje je duża ilość trwających inwestycji i jeszcze większa liczba przygotowywanych projektów. Te dwie dzielnice niewątpliwie ściągają najwięcej osób do Nowej Huty. Jednocześnie kolejne inwestycje małopolski przegląd nieruchomości 02 | 2015 23 stanowią możliwość poprawy warunków mieszkaniowych dla dotychczasowych mieszkańców. Druga część to Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie w zdecydowanej większości składające się z osiedli wielorodzinnych. Przyciągają potencjalnych zainteresowanych przede wszystkim niską ceną. Jednak ich sporą wadą jest odległość od centrum. I ostatnia cześć, to tzw. Stara Nowa Huta, ze swoim wyjątkowym klimatem, dużą ilością terenów zielonych, szerokimi arteriami i dość dobrze zorganizowaną komunikacją zbiorową. Niech o atrakcyjności tej części miasta świadczy to, że Rada Miasta Krakowa przystąpiła do sporządzenia dla tego obszaru specjalnego Parku Kulturowego. Układ urbanistycznych i architektura stanowią o wyjątkowości Nowej Huty, a duża dostępność usług publicznych i komercyjnych pozwalają skoncentrować mieszkańcom właśnie tam swoje centrum życiowe. Niestety panuje opinia, że dzielnice Nowej Huty są niebezpieczne. Jednak ten stereotyp nie znajduje potwierdzenia w statystykach policji.
Nowa Huta coraz droższa?
Najtańsze grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną znajdują się dziś właśnie w Nowej Hucie. Osiedla wschodniego Krakowa należą do najtańszych, jednak równocześnie najmniej aktywnych inwestycyjnie. Kilka lat temu sporządzany był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Wróżenice. W trakcie niemal dwuletnich prac nad planem wydano tylko jedno pozwolenie na budowę i kilka decyzji o warunkach zabudowy. Niskie zainteresowanie i jednocześnie uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego otworzyły duże rezerwy terenów budowlanych, być może w przyszłości bardziej atrakcyjnych. A przyszłość tych terenów jest uzależniona od powodzenia projektu Nowa Huta Przyszłości. To wielki projekt urbanistyczny, który ma doprowadzić do stworzenia na terenach za kombinatem strefy aktywności gospodarczej. Gdy pojawią się nowe miejsca pracy, powinni pojawić się chętni na zakup nieruchomości i ich wartość zacznie rosnąć.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w zachodniej części Nowej Huty. Tu ceny są raczej ustabilizowane z tendencją wzrostową. Jednak należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach w tej części Krakowa doszło do kilku dużych zakupów gruntów. To spowoduje, że za kilka lat ruszy szeroki front prac budowlanych – wtedy szczególnie Mistrzejowice i Czyżyny staną się arenami konkurencji na rynku mieszkań, co powinno zaowocować ofertami dobrych cen dla kupujących.
Grzegorz Stawowy Przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa