Firma Megapolis realizuje od lat w Krakowie osiedla mieszkaniowe, w których szczególną uwagę zwraca się na komfort życia mieszkańców. W tym roku została wyróżniona nagrodą Złotego Sokoła i tytułem Krakowskiego Dewelopera Roku 2022. O innowacyjnych podejściu do budownictwa mieszkaniowego rozmawiamy z Piotrem Koszykiem, dyrektorem zarządzającym firmy Megapolis.
Otrzymaliście Państwo tą prestiżową nagrodę między innymi za stworzenie dużego zespołu mieszkaniowego osiedla Ozon zgodnie z ideą „miasta w mieście”. Jakie warunki musi spełniać tego typu osiedle?
Głównym założeniem w realizowanych przez nas inwestycjach jest przestawienie się z czasownika „Mieszkać” na czasownik „Żyć”. W przypadku Osiedla Ozon było to przygotowanie takiej koncepcji architektonicznej by osiedle spełniało wszystkie oczekiwania przyszłych mieszkańców. Tak by był to całkowicie samowystarczalny kompleks dla mieszkańców, który będzie zarówno pomagał im w budowie relacji jak i w realizacji potrzeb. Chodzi tu zarówno o osoby mieszkające samotnie jak i o rodziny. To rozwiązania dotyczące zarówno opieki nad dziećmi jak i te związane z prowadzeniem spraw zawodowych. Chodziło nam o to by myśleć o tych potrzebach w sposób kompleksowy, od zagospodarowania przestrzeni między budynkami po lokale usługowe. Zaletą jest też samo położenie osiedla w przestrzeni miasta i struktura sąsiedzka. Duża przestrzeń, którą mogliśmy zagospodarować była ogromnym atutem bo pozwalała na stworzenie spójnej koncepcji architektonicznej na większym terenie. Warto dodać, że całe osiedle Ozon będzie składało się z wielu etapów realizowanych zarówno po południowej jak i po północnej stronie ulicy Stefana Banacha i po zakończeniu całości powstanie tam średniej wielkości miasteczko.
Na projekt osiedla ogłosiliście Państwo konkurs architektoniczny we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Jakie były Państwa założenia, które musieli spełnić architekci?
Kluczowym założeniem konkursowym była: przemyślana prostota, funkcjonalność, czystość formy, stworzenie miejsca do którego chce się wracać. Takie były nasze wytyczne do konkursu. Chcieliśmy by biura, które wystartują w konkursie przedstawiły inwencję w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Sąd konkursowy zwracał uwagę na wiele aspektów, w tym oryginalność koncepcji, atrakcyjność, realność zaproponowanych rozwiązań i oczywiście strukturę, zarówno zabudowy jak i samych mieszkań. Konkurs wygrało renomowane biuro projektowe Ingarden & Ewy. Naszym zdaniem właśnie to biuro zaproponowało rozwiązanie dokładnie takie jakiego oczekiwaliśmy. To była koncepcja, która prezentowała szerszy kontekst osiedla mieszkaniowego z wszystkimi aspektami, których oczekiwaliśmy od tego projektu. Chodziło nam przede wszystkim o połączenie idei „Miasta w mieście” z właściwymi rozwiązaniami architektonicznymi. Atutem tego miejsca był fakt, że były to tereny kompletnie niezagospodarowane. Dlatego mieliśmy możliwość kompleksowego zagospodarowania tego obszaru, stworzyć od podstaw nową część miasta. Koncepcja zaprezentowana przez biuro Ingarden & Ewy zawierała też to co dla nas było bardzo istotne czyli ideę tak zwanego osiedla 15 minutowego. Zgodnie z tą ideą jest to miejsce, które oferuje mieszkańcom dotarcie do szkoły, sklepu, kawiarni czy parku w ciągu zaledwie 15 minut. To takie osiedle, gdzie wszędzie jest blisko.
Osiedle Ozon usytuowane jest na północy Krakowa w obszarze Górki Narodowej. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na taką lokalizację. Jakie są jej atuty ?
Przystępując do realizacji osiedla mieliśmy pełną świadomość atutów tego miejsca. Oczywiście przyznać trzeba, że w pewnym sensie przecieraliśmy szlaki na północy Krakowa ale zanim podjęliśmy decyzję o budowie Osiedla Ozon przeprowadziliśmy szczegółową analizę. Atutem była nie tylko lokalizacja ale także duży obszar, który pozwalał nam na stworzenie idei Miasta w mieście. Proszę zwrócić uwagę na fakt jak blisko od Rynku jest nasza inwestycja. To zaledwie około 4 kilometrów i to połączonych jedną z głównych arterii Krakowa. W trakcie prac budowlanych jest realizacja inwestycji związanej z poszerzeniem Alei 29 listopada i będzie to dwupasmówka, która będzie równocześnie drogą wylotową na Warszawę. W zaawansowanej realizacji jest też północna obwodnica, która znaczenie usprawni komunikację pomiędzy różnymi częściami Krakowa. Inną dużą inwestycją realizowaną równolegle do wcześniej wspomnianych jest budowa nowej linii tramwajowej, która prowadzić będzie właśnie do Górki Narodowej. Jej zakończeniem ma być pętla tramwajowa i parking Park & Ride. Oczywiście rozwój tego obszaru pociągnie za sobą inwestycje gminne takie jak szkoły, instytucje kulturalne i sportowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że nasze osiedle położone jest na wzgórzu, co powoduje, że ten obszar jest intensywniej przewietrzany niż tereny znajdujące się poniżej. Jeśli przyjedzie Pan tu w zimie to widać, że smog zalega poniżej osiedla i okrywa niżej położone dzielnice Krakowa. Resumując, zgodnie z naszym hasłem już naprawdę: „Czas na północ!”.
Idea „miasta w mieście” zakłada, że mieszkańcy mają niemal w zasięgu ręki wszystko co jest im potrzebne do życia w mieście. Do komfortowego zamieszkania dodali Państwo jeszcze takie udogodnienia jak choćby strefę coworkingową. Jakie jeszcze detale staną się wartością dodaną mieszkania na Osiedlu Ozon ?
W inwestycjach, które realizujemy staramy się szukać wyróżników stanowiących wartość dodaną dla przyszłych mieszkańców. Na Osiedlu Ozon, już na pierwszym etapie przygotowaliśmy dużą salę z przeznaczeniem dla mieszkańców, którą nazwaliśmy świetlicą. Jest to pomieszczenie, które ma ponad 120 metrów kwadratowych z podziałem na strefę dla dzieci z konstrukcją typu.„kulkoland” oraz strefę warsztatową. Na dalszych etapach osiedla przekazaliśmy mieszkańcom następną świetlice, na którą składa się – podobnie jak wcześniej – strefa dla dzieci z „kulkolandem”, strefa warsztatowa oraz strefa coworkingowa, wydzielona szklanymi ścianami strefa do pracy z przygotowanymi stanowiskami czy „budkami telefonicznymi” czyli wygłuszonymi pomieszczeniami do prowadzenia rozmów telefonicznych. Budki mają służyć temu by można w spokoju przeprowadzać rozmowy telefoniczne nie przeszkadzając pozostałym osobom w pomieszczeniu. Koncepcję tej świetlicy przygotowaliśmy jeszcze przed pandemią, która w dużym stopniu zwiększyła zapotrzebowanie na tego typu udogodnienia. W zakresie realizacji opisanych powierzchni ponieśliśmy znaczne dodatkowe koszty jednak jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie znacznie poprawiają komfort życia mieszkańców osiedla, co jest dla nas nadrzędną wartością.
Dbałość o jakość architektury to nie jedyna zaleta Państwa inwestycji. Wśród zakończonych już projektów spore innowacje znalazły się w państwa realizacji Osiedle FI. Tu z kolei duży nacisk został położony na ekologię. Jakie elementy można wykorzystać by budynki były bardziej energooszczędne i bardziej przyjazne dla mieszkańców?
Zawsze realizujemy budynki tak by były one jak najbardziej energooszczędne. Szczególną uwagę zwracamy na wszelkie przegrody, bardzo duży nacisk kładziemy na przenikalność cieplną, szczególnie ścian zewnętrznych i dachu. Jedną z najważniejszych naszych działań jest odpowiedni dobór materiałów. Stosujemy wyłącznie materiały o najwyższej jakości. Podobnie działaliśmy na Osiedlu FI. Tam również zastosowaliśmy ponadnormatywną izolację termiczną. Dodatkowo akurat na tym osiedlu wykorzystaliśmy instalacje solarne do oświetlenia części wspólnych, a do podlewania zastosowaliśmy wodę z deszczówki. Warto podkreślić, że w każdej naszej inwestycji staramy się o jak najbardziej ekologiczne rozwiązania.
Firma Megapolis ma już na koncie kilka osiedli mieszkaniowych w Krakowie. Jakie są założenia rozwoju firmy. Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Megapolis należy do grupy Holding1, która w swojej strukturze skupia także PGD czyli wiodącego multimarkowego dealera samochodowego. Kolejną firma w ramach grupy jest Express, największa w Polsce firma wynajmująca samochody, do której znowu należy między innymi Traficar działający na rynku wynajmu samochodów (carsharing). Innymi działalnościami w ramach grupy są spółki informatyczne i nowych technologii. W Megapolis zajmujemy się budownictwem działając jako deweloper czy generalny wykonawca. Głównym miejscem naszej działalności jest Kraków. Mamy tu przygotowane kilka projektów. Oczywiście tak jak wspominałem będzie to kontynuacja Osiedla Ozon, gdzie kolejny etap zaczniemy realizować już w przyszłym roku. Na południu Krakowa, przy ulicy Bunscha, rozpoczniemy budowę nowego osiedla mieszkaniowego. To będzie ciekawa lokalizacja koło pętli tramwajowej na Ruczaju, gdzie stawiamy na bardziej kameralne budownictwo. Mamy już pozwolenie na budowę i chcemy rozpocząć ta inwestycję jeszcze w tym roku. Będzie też kolejny etap osiedla FI, a także przygotowujemy budowę osiedla przy ulicy Rzemieślniczej czyli tu gdzie była siedziba spółki – planujemy by w tym miejscu powstała zabudowa mieszana, czyli zarówno zabudowa mieszkaniowa, biurowa jak i usługowa. Jesteśmy w trakcie przygotowywania inwestycji przy ulicy Lindego. W planie jest też osiedle przy ulicy Obozowej/Kobierzyńskiej. Te wszystkie projekty są w fazie przygotowania. W dalszej przyszłości nie wykluczamy naszego zaangażowania w innych miastach jak Katowice czy Warszawa. Szeroki wachlarz projektów pozwala nam na optymistyczne prognozy dotyczące rozwoju firmy.