Celem konkursu „Perła Krakowa” jest promowanie zrównoważonego budownictwa, które odznacza się dbałością o jakość i przyjazność przestrzeni publicznej.
Podczas tegorocznych targów MIPIM w Cannes Kraków został wyróżniony przez Financial Times i fDi Magazine tytułem polskiego „miasta przyszłości”. Targi MIPIM to jedne z największych wydarzeń o charakterze inwestycyjnym w naszej części świata. Kraków doceniony został za skuteczne starania miasta na rzecz przyciągania inwestorów. Wyróżniony został również jako najlepszy ośrodek regionalny pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia. Atrakcyjność dla biznesu oraz potencjał ekonomiczny – to kolejne atuty miasta dostrzegane na świecie.
Przyszłość każdego miasta to jednak nie tylko perspektywy ekonomiczne. To również rozwój pod względem urbanistycznym. Jednym z głównych założeń polityki władz Krakowa pod tym względem jest „rozwój, a nie rozbudowa”. W myśl tej zasady Kraków winien być miastem zwartym, budowanym w sposób zrównoważony z odpowiednią ilością zieleni. Główny akcent postawiony ma być na stopniowym uzupełnianiu istniejącej tkanki miejskiej oraz rekultywacji terenów obecnie zdegradowanych. Celem jest racjonalne wykorzystanie zasobów przestrzennych tak, by budować miasto w mieście, a nie poszerzać obszarów zabudowanych kosztem terenów otwartych, często o wysokich walorach przyrodniczych.
W praktyce jednak różnie to bywa. Rozbudowa Krakowa nie zawsze idzie w dobrym kierunku, co niestety wpływa na całą kondycję miasta i jakość życia jego mieszkańców. Jeśli Kraków ma naprawdę stać się „miastem przyszłości” potrzebuje zrównoważonego rozwoju. Bardzo dużą rolę do odegrania mają w tej płaszczyźnie ci, którzy podejmują tu inwestycje deweloperskie. To również od nich zależy jak nasze miasto będzie wyglądało za kilka, czy kilkanaście lat. Konkurs „Perła Krakowa – Miasto dla obywateli” ma na celu wyłonienie budowli, które są atrakcyjne wizualnie i które sprzyjają środowisku. Kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta mają bowiem te projekty, które poprawiają jakość życia w nim. Niezależnie od tego, czy będzie to budynek użyteczności publicznej, zrewitalizowana kamienica czy całe osiedle wpisujące się w życie i strukturę dzielnicy – każda taka inicjatywa wpływa na życie nie tylko tamtejszych mieszkańców, ale i na całą tkankę miasta. Celem konkursu jest promowanie postawy ekologicznej i obywatelskiej, takiej, dla której dbałość o jakość i przyjazność przestrzeni publicznej jest jednym z głównych priorytetów. Spośród nominowanych o zwycięstwie zadecyduje kapituła złożona z dziennikarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedstawicieli samorządu. Oprócz nagrody GRAND PRIX Mieszkaniowa Perła Krakowa, zostaną przyznane również nagrody w poszczególnych kategoriach.
W zakresie budownictwa mieszkaniowego:
KOMFORT ŻYCIA
Udogodnienia dla mieszkańców
Udogodnienia dla mieszkańców, wpływające na ich codzienny komfort są jednym z kluczowych elementów wpływających na decyzje zakupowe wśród nabywców. Zmieniają się standardy i potrzeby, nie chodzi już tylko o zapewnienie przysłowiowego dachu nad głową, ale o taki projekt mieszkaniowy, który uwzględniać będzie szeroki wachlarz potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Według badań Stowarzyszenia Urban Land Institute 59% osób do 34 roku życia chce, by na ich osiedlu znajdowały się różne typy mieszkań, a 52% chciałoby mieszkać w dzielnicy przyjaznej dla niezmotoryzowanych. Funkcjonalność to jedna z pierwszych właściwości, która jest pożądana przez przyszłych mieszkańców. Nowoczesne, przemyślane projektowanie mieszkalne to takie, które dopasowane jest do potrzeb jego przyszłych lokatorów. Komfortowe rozkłady wnętrz, wysoki standard wykończenia części wspólnych, przyjazny wygląd budynków i odpowiednio zaplanowana infrastruktura wewnętrzna – to coraz częściej niezbędne elementy w inwestycjach deweloperskich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów inwestorzy decydują się na ekologiczne materiały wykończeniowe, takie jak szkło czy kamień oraz takie projektowanie, które zapewni odpowiednie naświetlenie lokali. Duże okna i przestronne balkony to dziś właściwie podstawa w architekturze miejskiej. Estetyka zewnętrzna musi iść w parze z udogodnieniami wewnątrz: cichobieżne windy, kompletna instalacja elektryczna, instalacja TV, Internet, telefon, domofon, to w wielu inwestycjach podstawa. Do tego coraz częściej dochodzą rozwiązania z zakresu inteligentnego domu, zapewniające zarządzanie światłem, centralnym ogrzewaniem czy klimatyzacją z własnej komórki czy tabletu.
W prestiżowych inwestycjach z segmentu premium coraz powszechniej oferowana jest usługa noble concierge. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu mieszkańcy apartamentów mogą liczyć na pomoc konsultantów. Zakres usług jest bardzo szeroki, od pozyskiwania informacji, zakup biletów lotniczych lub na wydarzenia kulturalne i sportowe, poprzez dostarczanie kwiatów czy zakupów pod wskazany adres, do organizacji opieki nad dziećmi, imprez okolicznościowych czy konsultacji ze specjalistą.
HARMONIA Z OTOCZENIEM
Przyjazna infrastruktura
Zgodnie z przywoływanymi już badaniami Stowarzyszenia Urban Land Institute osoby pomiędzy 18 a 34 rokiem życia zainteresowane nabyciem mieszkania preferują inwestycje zlokalizowane w centrum z łatwym dostępem do okolicznych dzielnic i publicznej komunikacji. Aż 62% chciałoby mieć w bliskim sąsiedztwie sklepy, punkty gastronomiczne i przedsiębiorstwa. Dla 52% istotne są udogodnienia sprzyjające korzystaniu z ekologicznych środków transportu, a 55% preferuje mieszkania w bliskiej odległości od komunikacji miejskiej.
Wyniki badań odzwierciedlają obecne tendencje, dla mieszkańców miast coraz istotniejsza staje się najbliższa okolica. Cała infrastruktura otaczająca inwestycję powinna ułatwiać codzienne funkcjonowania, a jednocześnie stwarzać dobre warunki do odpoczynku. Służą temu place zabaw, skwery i alejki spacerowe, a coraz częściej także ogródki na dachach budynków. Już na etapie projektu istotne jest również uwzględnienie miejsca dla lokali użytkowych przeznaczonych na sklepy, restauracje czy punkty usługowe. Współczesne osiedla to nieomal samowystarczalne obszary z kompleksową ofertą także edukacyjną czy rozrywkową.
Dla wygody mieszkańców istotne są także rozwiązania komunikacyjne, takie jak wystarczająca ilość miejsc parkingowych, dogodne drogi dojazdowe, podziemne garaże, ale również specjalne miejsca do przechowywania rowerów czy stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Budowanie w sposób zrównoważony oznacza również lepsze dopasowanie budynków do otoczenia. Otoczenie wywiera na nas ogromny wpływ. Potwierdzają to badania naukowców i doświadczenia dekoratorów wnętrz. Przyjazna przestrzeń to z jednej strony cała architektura przyszłego budynku, a z drugiej odpowiednie zaprojektowane wnętrza wspólne: optymalne wymiary pomieszczeń, ciepłe światło i przyjazne kolory.
SMART CITY
Innowacje i technologie w służbie mieszkańcom
„Smart city” to miasto, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii kreuje przestrzeń, gdzie żyje się wygodniej i zdrowiej, a środowisko naturalne jest maksymalnie chronione. To również miasto, które cechuje efektowna i energooszczędna zabudowa. Kluczowym elementem w miastach przyszłości jest bowiem inteligentne budownictwo – zarówno komercyjne, mieszkaniowe, jak i przemysłowe – wykorzystujące innowacje i technologie w służbie mieszkańcom. Nowoczesne instalacje, proekologiczne sieci ciepłownicze, wykorzystanie zaawansowanych technologii informatycznych i systemów automatyki do powstającej infrastruktury – to przyszłość budownictwa. Osiedla „smart” wykorzystują wielofunkcyjne i zintegrowane systemy zarządzania energią elektryczną, wentylacją i klimatyzacją. Coraz częściej wprowadza się również zintegrowane systemy serowania oświetleniem, kontroli i dostępu, systemu pożarowego i chłodniczego. Dzięki rozwiniętym technologiom można w łatwy i bezprzewodowy sposób zarządzać jednym lub kilkoma obiektami. Dla mieszkańców takich budynków oznacza to zarówno oszczędności, wynikające choćby z niższego zużycia energii, jak i komfort codziennego życia. Dzięki systemowi wentylacji w takich obiektach lepiej się „oddycha”, a systemy klimatyzacyjne zapewniają optymalną temperaturę otoczenia. Inteligentne oświetlenie wykorzystujące maksymalnie światło naturalne wpływa na oszczędność energii elektrycznej i lepsze samopoczucie mieszkańców. Rozwiązania typu smart home zwiększają komfort życia, bezpieczeństwo, pozwalają oszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Zespoły inteligentnych urządzeń, komunikujących się ze sobą pozwalają na zarządzanie wszelakimi funkcjami domu z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki Internetowi i aplikacjom mieszkańcy mogą zdalnie monitorować swój dom czy mieszkanie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak zużycia energii. Proste w użyciu aplikacje umożliwiają sterowanie nie tylko oświetleniem czy temperaturą, ale nawet piekarnikiem czy ekspresem do kawy.
EKOLOGIA
Czyste powietrze, rozwiązania obniżające
smog
Estetyka i funkcjonalność budynków to nie jedyne wyzwania przed współczesną architekturą. Coraz istotniejsze stają się rozwiązania pro-ekologiczne. Innowacje w tej dziedzinie wspierają zrównoważony rozwój poprzez ograniczenie oddziaływania na środowisko. Szczególne znaczenie odgrywają one właśnie w budownictwie, zarówno bowiem budynki, jak i wyroby wykorzystywane do ich wznoszenia oddziałują na środowisko. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w przeciągu roku budownictwo zużywa ok. 42% produkowanej energii i emituje 35% gazów cieplarnianych w całej Unii, a emisje powstające w procesie wytwarzania materiałów porównywalne są z sektorem energetycznym. Pierwsze próby wykorzystania nowych źródeł energii – głównie słonecznej – pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wówczas to powstawały pierwsze budynki sprzyjające ochronie środowiska i jej zasobów. Obecnie zrównoważone budownictwo obejmuje projektowanie i budowanie budynków w oparciu o innowacje ekologiczne. Ważna jest zarówno dbałość o środowisko naturalne jak i oszczędne gospodarowanie surowcami naturalnymi. W praktyce oznacza to m.in. wykorzystywanie materiałów przyjaznych dla środowiska, stosowanie technologii pozwalających na zmniejszenie zużycia energii i produkcji zanieczyszczeń oraz zazielenianie budynku i jego otoczenia.
Wielu deweloperów ustala wysokie standardy swoich projektów, dążąc do uzyskania certyfikatu BREEAM lub LEED. Programy certyfikacji środowiskowej BREEAM i LEED stanowią dwa, najważniejsze certyfikaty zrównoważonego budownictwa w Europie. Program LEED ocenia takie parametry jak: oszczędność energii, racjonalnego zużycia wody, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, poprawy jakości środowiska wewnątrz pomieszczeń, zarządzanie zasobami i ich wrażliwość na skutki. Podczas certyfikacji oceniany jest m.in. projekt inwestycji, zastosowane rozwiązania konstrukcyjno-eksploatacyjne i otoczenie obiektu. O certyfikat LEED ubiegać się może zarówno budynek nowy, jak i zmodernizowany. W wyniku uzyskanych punktów dana inwestycja kwalifikowana jest do jednego z poziomów, odzwierciedlającego oszczędność energetyczną: certyfikowanego, srebrnego, złotego, bądź platynowego. Z kolei BREEAM to metoda certyfikacji, podczas której budynek jest oceniany w ośmiu kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobrostan, energia, transport, woda, materiały, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenie. Na tej podstawie dokonuje się oceny projektu lub budynku, a suma punktów daje łączny wynik w przedziale: dostateczny, dobry, bardzo dobry, doskonały.
ZIELONY KRAKÓW
Park dla mieszkańców, otwarcie na zieleń, jakość nasadzeń
Jak wynika z badań przeprowadzonych na University of Exeter w Wielkiej Brytanii zmiana miejsca zamieszkania bliżej terenów zielonych wpływa na poprawę nastroju i poczucie szczęścia w sposób wyraźnie odczuwalny i długotrwały. Pozytywny efekt utrzymuje się bowiem nawet przez kilka lat. Większa ilość terenów zielonych w codziennym otoczeniu wpływa pozytywnie na samopoczucie i jakość życia. Badania, jakie przeprowadzone zostały przez Norwegian Agricultural University czy Washington State University – udowadniają, że zieleń pozytywnie wpływa także na nasze zdrowie. Obecność roślin znacząco wpływa na obniżenie stresu i wzmaga naszą produktywność. Kolor zielony w połączeniu z żywą formą ma pozytywny wpływ na nasze oczy, a co za tym idzie, kojący wpływ na nasz układ nerwowy – działa uspokajająco oraz pozwala nam się rozluźnić.
W planowaniu przestrzeni do życia rośliny są nieocenionymi sprzymierzeńcami, jeśli chodzi o redukcję hałasu. Obecność nawet niedużego żywopłotu obniża poziom miejskiego szumu i zgiełku. Zieleń – czy to w postaci nasadzeń, zielonych tarasów czy zielonych dachów pomaga zniwelować negatywne skutki urbanizacji: zmniejsza misję CO2 do atmosfery, redukują zjawisko „miejskiej wyspy ciepła”, retencjonują wody opadowe. A przy tym wszystkim tworzy jeszcze przestrzeń przyjazną do życia i poprawia estetykę osiedla czy budynku.
Do ciekawych rozwiązań zwiększających ilość zieleni w mieście należy projektowaniei budowanie zielonych dachów i tarasów. Spotkać je możemy zarówno w inwestycjach deweloperskich, jak i publicznych. W Krakowie przykładem może być chociażby budowa nowego terminalu na lotnisku w Balicach pokrytego dachem zielonym czy Hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego – pasywny budynek z interesującym efektem wizualnym, wynikającym z zastosowania wysokich traw na dachu zielonym. Dachy zielone przyczyniają się do redukcji gazowych i pyłowych zanieczyszczeń zawartych w miejskim powietrzu i mają pośredni wpływ na redukcję CO2. Dzięki obniżaniu temperatury przyczyniają się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń. Oszczędność ta wypływa przede wszystkim z lepszej izolacji termicznej dachu. W okresach grzewczych pozwala to ograniczyć straty ciepła, a w letnich zmniejsza potrzebę klimatyzowania pomieszczeń. Zielone tarasy i dachy użytkowe to również dodatkowa przestrzeń do życia i wypoczynku, co szczególnie docenili właśnie deweloperzy.
W zakresie użyteczności publicznej:
BUDYNEK PRZYJAZNY UŻYTKOWNIKOM
Powstające w Polsce inwestycje użyteczności publicznej często pod względem architektury osiągają wysoki poziom. Zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny. Podnosi to znacząco jakość przestrzeni miejskiej. Gorzej bywa z dostosowaniem do potrzeb przyszłych użytkowników tych budynków. W nowoczesnym budownictwie ekologiczne rozwiązania czy inteligentne technologie to już za mało. Zrównoważone budownictwo oznacza dziś przede wszystkim przestrzeń przyjazną ludziom. Nowym wyzwaniem staje się well building standard – odnoszący się do zdrowia i samopoczucia ludzi w budynkach. Coraz częściej pod uwagę brane są nie tylko podstawowe walory użytkowe budynków, ale również atmosfera i komfort ich przyszłych użytkowników. Dotyczy to szczególnie wnętrz w inwestycjach użyteczności publicznej – budynków urzędów, szkół, przedszkoli, szpitali, ośrodków zdrowia, przestrzeni biurowych – które stanowią przecież tło naszej codziennej aktywności w mieście. Obok przyjaznych wnętrz, istotna jest również odpowiednia infrastruktura wokół budynku. Obok garaży podziemnych coraz częściej pamięta się również o miejscach postojowych dla rowerów czy punktach ładowania pojazdów elektrycznych.