Aktualności

Ceny mieszkań – najnowsze dane

Jak wynika z raportu opublikowanego przez dziennik.pl ceny ofertowe mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie.

We wspólnym raporcie przygotowanym przez Expandera i Rentier.io przeanalizowano 111 tysięcy ogłoszeń internetowych. Z analizy wynika, że w drugim kwartale tego roku ceny były minimalnie wyższe od tych z pierwszego kwartału. Różnica wynosi niewiele ponad jeden procent.

Dla Krakowa dane te wyglądają następująco: mediana dla małych mieszkań (do 35 m2) wyniosła 11 061 zł za m2, dla mieszkań średnich (35 – 60 m2) 8 614 zł, a dla dużych (powyżej 60 m2) 8 394 zł za m2. Duże wzrosty cen zanotowano w Gdańsku gdzie mediana dla dużych mieszkań wzrosła o 9 procent.  GUS opublikował dane za czerwiec i wynika z nich, że aż o 19 procent wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę (w stosunku do czerwca 2019 roku). Wzrasta też tak zwany wskaźnik ufności konsumenckiej odzwierciedlający nastroje kupujących. Nadal najdroższe są mieszkania w Warszawie. Tutaj w przypadku małego mieszkania cena wynosi 11 875 zł za metr kwadratowy, średnie mieszkanie kosztuje 10 625 zł za m2 a duże 10 162 zł za m2. Dodajmy jednak, że ceny ofertowe nie uwzględniają obniżek i promocji, jest to wyłącznie cena za jaką sprzedający oferuje swoje mieszkanie. Zdaniem NBP ceny transakcyjne są dużo niższe. Często zdarza się, że zarówno osoby prywatne jak i deweloperzy obniżają ceny transakcyjne.

W przypadku deweloperów można spodziewać się promocji w zakupie choćby miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej. Spójrzmy więc jak wyglądają rozbieżności między ceną ofertową i transakcyjną. Dane takie zawiera raport Barometr Metrohouse i Gold Finance. W Krakowie ta różnica jest niewielka i nie widać w tym mieście obniżek cen. Największe różnice są w Łodzi gdzie cena transakcyjna jest o około 5 procent niższa od ofertowej. Podobnie jest we Wrocławiu (4,9 procent) i Gdańsku (4,8 procent). W Warszawie skłonności sprzedających do obniżek są mniejsze i wyniosły 2,6 procent. Podobnie w Poznaniu (2 procent). Chcąc utrzymać wysoki wskaźnik sprzedaży można dzisiaj liczyć na promocje w firmach deweloperskich. Z reguły są to czasowe rabaty a nie obniżki cen metra kwadratowego. Bonusy cenowe mogą osiągać nawet kilka procent wartości mieszkania. Niezmienna jest sytuacja na rynku mieszkań na wynajem, choć rząd przyjął ostatnio kilka rozwiązań tak zwanego pakietu mieszkaniowego. Zakłada on między innymi: wyższe granty dla gmin na budowę mieszkań czynszowych i komunalnych (dofinansowanie nie 20 a nawet 35 procent),  oraz dopłaty do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”.

W dobrej kondycji jest rynek nieruchomości luksusowych. Właśnie sprzedano najdroższy apartament w Polsce o powierzchni prawie 600 metrów kwadratowych. Apartament mieści się na trzech ostatnich kondygnacjach budynku Złota 44. Na piętrach 52, 53 i 54 znajduje się kilka pomieszczeń w tym sypialnia na ostatniej kondygnacji. Ceny transakcji nie ujawniono. Wiadomo tylko, że wcześniej jeden z apartamentów sprzedano za kwotę 46 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że cena za ten apartament znacznie przekroczyła 20 milionów złotych.