Oryginalność, elegancja i efektowność – to przymioty, które sprawiają, że zielona ściana jest obecnie numerem jeden w trendach aranżacji wnętrz.
Rośliny w codziennym otoczeniu korzystnie oddziałują na nasze samopoczucie i jakość życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zauważyć możemy nowe rozwiązania jakie przynoszą nam trendy w aranżacji wnętrz. Po modzie na powierzchnie imitujące beton przyszła pora na prawdziwe zielone ściany. Prawdziwe, gdyż nie o kolor farby tu chodzi. Okazuje się, że rośliny stanowią tak wdzięczny i plastyczny materiał, iż zdolny projektant bez trudności dopasuje do każdego wnętrza ich odpowiedni rodzaj: ścianę z mchu lub z sukulentów, obraz z ziół, kompozycję roślinną. Zieleń we wnętrzu to już nie przypadkowa doniczka z fikusem, paprotką od cioci czy storczykiem od teściowej – to całe systemy, które pozwolą na stworzenie ścian obsadzonych roślinnością i wertykalnych ogrodów. Odpowiednie konstrukcje używane w tych wypadkach umożliwiają nawodnienie roślin w pionie i ich rozwój, a pionowa orientacja całości sprawia, że wertykalny ogród można zaaranżować nawet w niewielkiej przestrzeni. Dzięki systemowi nawadniania zielona ściana nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – woda ze składnikami odżywczymi rozprowadzana jest równomiernie do roślin, zapewniając im optymalne nawodnienie i odpowiednie warunki rozwoju.
Wielkość i kształt takiego wewnętrznego ogrodu zależą od warunków, jakie stwarza dane miejsce, takich jak: nasłonecznienie, wilgotność powietrza, od naszych preferencji – wybrać możemy mech, sukulenty, a może wiecznie zielone pnącze epipremnum, bluszcz lub maranta z efektownymi, ozdobnymi liśćmi – oraz wyobraźni.
Korzyści z zielonych ścian są nieocenione. Nie od dziś wiadomo iż ludzie przebywający we wnętrzach, gdzie znajduje się zieleń czują się o wiele lepiej niż ci, którzy przebywają w przestrzeni bez zieleni. Potwierdzają to niezależne badania, jakie przeprowadzone zostały przez Norwegian Agricultural University czy Washington State University – udowadniają one, że zieleń pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania przeprowadzone przez Kansas State University wykazały, że pośród pacjentów przebywających w szpitalach ci, którzy przebywali w pomieszczeniach z zielenią wymagali mniejszej ilości lekarstw, doświadczali mniejszego zmęczenia oraz wracali do zdrowia szybciej niż pacjenci przebywający w pokojach bez zieleni. Badania przeprowadzone przez Agricultural University of Norway wykazały z kolei, że częstotliwość występowania chorób spada o 60% w biurach gdzie znajduję się zieleń. Inne badania przeprowadzone przez dr. Roger S. Ulrich of Texas A&M University, Helen Russell, Surrey University, England tak samo jak te prowadzone prz dr. Virginia Lohr of Washington State University pokazują, że obecność roślin w miejscach pracy znacząco wpływa na obniżenie stresu wśród pracowników oraz wzmaga produktywność. W badaniach dr. Virgini Lohr populare rośliny doniczkowe zostały umieszczone w pomieszczeniu z 27 komputerami, służącymi do pracy. Specjalnie do tego doświadczenia został napisany program badający produktywność oraz poziom stresu wśród pracujących tam ludzi. Uczestnicy biorący udział w eksperymencie – przebywający w pomieszczeniu, gdzie znajduję się rośliny byli o 12% bardziej produktywni i mniej zestresowani niż ci, którzy pracowali w pomieszczeniach bez zieleni.
Obecność roślin wpływa ponadto na redukcję hałasu występującego w pomieszczeniach biurowych – obecność nawet niedużego żywopłotu z roślin doniczkowych – obniża poziom hałasu o 5 decybeli. Dodatkowo – zarówno w biurach, jak i pomieszczeniach mieszkalnych rośliny oczyszczają powietrze. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy iż w pomieszczeniach, w których funkcjonujemy znajduje się wysoka ilość zanieczyszczeń pochodzących z klejów, środków konserwujących i innych źródeł (formaldehyd, benzen, toluen, tlenek węgla i inne). Rośliny potrafią te zanieczyszczenia absorbować poprawiając tym samy jakość powietrza i wpływając pozytywnie na nasze zdrowie. W pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny występowanie grzybów oraz bakterii chorobotwórczych spada nawet o 50-60%. Szczególnie potrzebna jest obecność roślin także w pomieszczeniach klimatyzowanych: rośliny nawilżają powietrze, przez co spada ilość występowanie symptomów, związanych z suchym powietrzem, takich jak suchość skóry, kaszel, czy choroby górnych dróg oddechowych.
Rośliny, dzięki swej obecności poprawiają jakość życia i pracy, redukują poziom stresu i wpływają pozytywnie na naszą wydajność i kreatywność w pracy. Powodują, że jesteśmy mniej zestresowani oraz bardziej produktywni. Ponadto, rośliny mają nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie. Redukują występowanie bólów głowy, kaszlu, suchości skóry oraz zmęczenia. Co więcej: kolor zielony w połączeniu z żywą formą ma pozytywny wpływ na nasze oczy, a co za tym idzie, kojący wpływ na nasz układ nerwowy – działa uspokajająco oraz pozwala nam się rozluźnić. Nic wiec dziwnego, że projektowanie i zakładanie zieleni staje się coraz popularniejsze w takich miejscach jak biura, restauracje, czy hotele – czyli wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy się czuć dobrze.