Więcej wody, mniej plastiku – rusza akcja objęta patronatem Prezydenta Miasta Krakowa
Dzisiaj rusza akcja społeczna „Zdrowa woda – prosto z kranu”. Inicjatorem i pomysłodawcą kampanii jest krakowska Fundacja KGM Progress. Partnerami projektu są Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie oraz SodaStream, producent urządzeń umożliwiających przygotowanie wody gazowanej we własnym zakresie. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski objął akcję swoim patronatem.
W ramach akcji uruchomiono stronę www.pijmyzkranu.pl, na której można dowiedzieć się ile wody zużywa przeciętny mieszkaniec Krakowa lub ile śmieci wytwarzamy używając wody butelkowanej oraz wiele innych ciekawostek dotyczących spożycia wody i nawyków konsumenckich. Organizatorzy przygotowali także dedykowany funpage na Facebooku „Zdrowa woda – prosto z kranu.”, który pozwoli śledzić dalsze działania prowadzone w ramach kampanii.
„Celem akcji jest uwrażliwienie mieszkańców Krakowa na problem wody i zachęcenie ich do częstszego korzystania z wody oferowanej przez miejskie wodociągi. Poprzez stronę www, działania edukacyjne prowadzone w internecie oraz w szkołach będziemy starali się zmienić nasze postawy konsumenckie. Woda w kranie jest smaczna i bezpieczna. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez SodaStream każdy może przygotować sobie w domu wodę gazowaną lub wodę o smaku jaki lubi, oszczędzając czas i pieniądze.” – powiedział Jarosław Knap, Prezes Fundacji KGM Progress.
„Zdecydowaliśmy się włączyć do akcji „Zdrowa woda – prosto z kranu”, bo jesteśmy przekonani, że warto wpierać każde przedsięwzięcie popularyzujące korzystanie z wody pochodzącej z naszych wodociągów. Dzięki inwestycjom, krakowska woda należy do najlepszych w kraju. Jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Ważnym elementem są także korzyści dla środowiska wynikające z ograniczania produkcji śmieci w postaci pustych butelek, zwłaszcza plastikowych.” – powiedział Piotr Ziętara, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający MPWiK.
Akcja społeczna nie ma ograniczenia czasowego i jest adresowana do wszystkich mieszkańców, a wśród Nich najważniejszą grupą są dzieci i młodzież. „Decyzja o udzieleniu patronatu akcji „Zdrowa woda – prosto z kranu” została podjęta przez Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego z uwagi na korzyści, jakie ze sobą niesie, nie tylko dla Miasta i jego mieszkańców, ale przede wszystkim ze względu na jej edukacyjny charakter. Im więcej mieszkańców Krakowa, szczególnie tych najmłodszych będzie świadomie wybierać wodę z kranu rezygnując z zakupu wody butelkowanej, tym większe będą korzyści dla środowiska. Zaś budowanie dobrych, proekologicznych nawyków zwłaszcza u dzieci w perspektywie czasowej przyczyni się do wielu korzyści, które osiągnie Miasto. – powiedziała Wiceprezydent Miasta Krakowa Pani Katarzyna Król. Jak wymienia Wiceprezydent Miasta Krakowa Pani Katarzyna Król: „Warto wyjaśnić, że picie wody prosto z kranu ma w długofalowej perspektywie wpływ na:
– zmniejszenie budżetu miasta wydawanego na zbiórkę, składowanie i utylizację śmieci,
– zwiększenie liczby konsumentów wody z wodociągów, co z kolei wpływa na wzrost środków w budżecie Miasta, a to z kolei ma niebagatelny wpływ na jakość funkcjonowania naszego Miasta (we wszystkich jego obszarach).”
Miasto Kraków i Pan Prezydent zawsze chętnie włączają się we wszelkie programy mające na celu poprawę świadomości społecznej i poszerzanie wiedzy zwłaszcza wśród najmłodszych. To niezwykle istotne, aby już od najmłodszych lat budować w dzieciach dobre nawyki i właściwe postawy ekologiczne. Dbałość o środowisko i w konsekwencji, pośrednio o dobro Miasta trzeba budować od dziecka, dlatego też w ramach wsparcia dla akcji społecznej będziemy realizować w ramach tzw. godziny lekcyjnej w szkołach ponadpodstawowych pogadanki poświęcone problematyce związanej z wodą.
„SodaStream z dumą przyłącza się do kampanii zainicjowanej przez Fundację KGM Progress ponieważ dostrzegamy problem związany z brakiem świadomości odnośnie jakości wody z kranu w Polsce. Mamy jednocześnie na uwadze, że woda z kranu w Krakowie ma jakość na jednym z najwyższych poziomów w Polsce. Na polski rynek trafia co roku ok 4,5 miliarda plastikowych butelek z napojami. Ponownie przetwarzanych jest 1,1 mld, a reszta, czyli ok. 80%, ląduje w lasach, na wysypiskach śmieci albo w piecach. Połączenie urządzeń SodaStream i wody z kranu nie tylko oszczędność i dobra zabawa, ale również możliwość przemiany wody w smaczne napoje gazowane, również smakowe. Wszystko na wyciągnięcie ręki, po naciśnięciu guzika na urządzeniu.” – powiedziała Daria Napiórkowska z SodaStream Polska. „Wykorzystanie naszych urządzeń zastąpi 3100 butelek plastikowych i puszek aluminiowych wyrzuconych do śmieci przez statystyczną rodzinę przez okres 3 lat. Zamiast tego, te same rodziny mogą cieszyć się ciągłym dostępem do smacznych napojów bez nadmiernych ilości cukru.” – dodała Daria Napiórkowska.