W sierpniu sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie budowlanym, która ma na celu usprawnić proces realizacji inwestycji budowlanych poprzez uproszenie części wymogów formalnych. Do najważniejszych zmian przewidzianych w nowelizacji należy zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku obiektów mieszkalnych jednorodzinnych, które nie ingerują w zagospodarowanie przestrzenne terenów położonych poza granicami działki, na której maja zostać zlokalizowane.
Uproszczenie formalności dotyczy również kwestii wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie – z wymogu posiadania tego dokumentów zwolniona została część obiektów budowlanych. Oddanie do użytkowania określonych lokali (np. magazynów, zakładów rzemieślniczych, myjni samochodowych) może odbyć się poprzez złożenie zawiadomienia. Zgodnie z nowelizacją ustawy skróceniu ulega również czas wydawania przez urzędników tzw. milczącej zgody na użytkowanie z 21 na 14 dni – dla tych oddawanych inwestycji, dla których podstawą prawną jest zgłoszenie.
W uzasadnionych przypadkach ustawa umożliwia również inwestorom składanie wniosków o umorzenie bądź rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej.
Uproszczeniem dla budujących ma być również wycofanie z projekty budowlanego danych dotyczących źródeł energii, wody, ciepła i gazu jak również specyfiki przyłączy obiektów do sieci kanalizacyjnych, ciepłowniczych, gazowych, elektroenergetycznych i wodociągowych.