Inflacja nieznacznie maleje a bezrobocie rośnie mniej niż przewidywano. Sprawdź jak to odbije się na rynku mieszkań.
Kredyty nadal tanie
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że kredyty hipoteczne nadal będą bardzo nisko oprocentowane. Tak będzie co najmniej do końca roku, bo było to ostatnie posiedzenie rady w 2020 roku. Nadal więc oprocentowanie kredytów pozostaje na poziomie poniżej 3 procent co jest wartością niższą od aktualnej inflacji. Warto dodać, że inflacja nieznacznie maleje i wiele wiele wskazuje na to, że zapanuje stabilizacja na rynku mieszkań Na informacje o szczepionce zaczynają reagować banki, które powoli luzują bardzo ostrą w ostatnim czasie politykę kredytową.
Podaż i popyt
Wiadomo, że w trzecim kwartale wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę. Ilość kredytów hipotecznych udzielonych w tym roku jest podobna lub nieco niższa od tego co działo się w ciągu ostatnich lat. Niepewność na rynku mieszkań bierze się stąd, że zwolniła cała gospodarka. Mieszkania i domy już dziś sprzedają się trudniej i w dłuższym czasie. Wszystko będzie więc uzależnione od popytu, czyli od tego czy będzie nas stać na zakup mieszkania.
Bezrobocie nieznacznie wzrosło
Jak podaje GUS bezrobocie w Polsce wynosiło na koniec października 6,1 procent. To znaczy, że bez pracy pozostaje w Polsce ponad milion osób. Wiadomo, że w kilku dużych firmach przygotowywane są zwolnienia grupowe. Nie wiadomo ilu z drobnych przedsiębiorców przetrwa trwające problemy. Na wiosnę bezrobocie może oscylować wokół tego co dzieje się teraz i to jest na dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz. Może też jak szacują pesymiści osiągnąć wartość 8 procent. Na tle większości państw Unii Europejskiej i tak wypadamy dobrze.
Eurostat podał najnowsze dane
Na początku trzeba wyjaśnić, że Eurostat opiera się na innych danych bazowych niż polski GUS. Nasz urząd statystyczny podaje po prostu liczbę osób, które zarejestrowały się w urzędach pracy. Eurostat opiera się na badaniach ankietowych i uważa, że powinno się zliczać tylko te osoby, które chcą od razu podjąć pracę, a nie te które są zarejestrowane.
Zdaniem Eurostatu część osób po prostu nie chce pracować i trudno je zaliczać do kategorii poszukujących pracy.
Daje to w wynik o około 50 procent niższy od danych GUS. Według danych Eurostatu z 2 grudnia bezrobocie wyniosła w Polsce 3,5 procent. Wobec stanu sprzed roku zwiększyło się jedynie o 0,5 procent. Jest to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Lepiej niż w Polsce jest w Czechach, gdzie według Eurostatu bezrobocie wynosi 2,9 procent. Najgorzej jest w Grecji i Hiszpanii. Tam realne bezrobocie przekracza 15 procent.
Inflacja lekko spada
W listopadzie inflacja w Polsce wyniosła dokładnie 3 procent. To spadek w stosunku do października o 0,1 procent. Warto dodać, że na początku roku wynosiła około 4 procent. To nadal dużo więcej niż średnia w Unii. Przeskoczyliśmy tu nawet Węgry, gdzie inflacja również utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
W części krajów Unii Europejskiej obserwujemy deflację i ceny maleją.
To istotne bo wyhamowanie inflacji połączone ze spadkiem zamówień może spowodować obniżkę cen wykonawców a ta znacząco wpływa na ostateczne ceny mieszkań i domów. Ostatnie wzrosty cen mieszkań były między innymi związane z mocnym wzrostem cen wykonawców. Odwrócenie tego trendu może spowodować, że ceny mieszkań przestaną rosnąć.
Czas sprzedaży wydłużony
Przed pandemią mieszkania sprzedawały się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Chcieliśmy nie tylko lepiej mieszkać, inwestować ale także obawialiśmy się wzrostu cen. Teraz obaw jest więcej, więc proces zakupu mieszkania wydłużył się. Jak podaje bankier.pl w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi średni czas od wystawienia oferty do sprzedaży wydłużył się o 16 dni. Na rynku pierwotnym w zależności od oferty te wartości są jeszcze wyższe. Z raportu bankier.pl wynika również, że o ile wiosną skłonność do obniżania cen była dość duża o tyle w III kwartale ceny transakcyjne były bardziej zbliżone do ofertowych. Stabilizacja cen na rynku mieszkań utrzyma się zapewne do wiosny.
Codziennie nowe analizy rynku
Od dzisiaj przez kilka dni będziemy Państwu przedstawiać najnowsze opinie i analizy. Pragniemy by mogli się Państwo nimi wspomagać podejmując ekonomiczne wybory. Oprócz komentarzy redakcyjnych zaprezentujemy Państwu na początku przyszłego tygodnia analizy renomowanych firm finansowych Phinance SA i Private Brokers.