Kupując mieszkanie pod wynajem nie zapominajmy, że jego wartość może mocno wzrosnąć, jeśli usytuowane będzie w dobrej dzielnicy, w dobrym otoczeniu komunikacyjnym i rekreacyjnym.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj mieszkania kupujecie, istnieje kilka uniwersalnych zasad, które powodują wzrost ceny mieszkania w długoletniej perspektywie. Jedną z podstawowych jest odległość od ścisłego centrum, czyli w przypadku Krakowa od Rynku. Jeśli lokalizacja pozwala na dojście do Rynku spacerem w ciągu kilkunastu minut, to uznawana będzie za prestiżową.
Innym aspektem jest dostępność komunikacyjna. Istotne jest, by gdzieś w pobliżu znajdowała się jedna z głównych ulic miasta, która pozwoli nam na szybki wyjazd z niego. Bardzo ważna jest komunikacja publiczna. W otoczeniu powinny znajdować się przystanki autobusowe, a w niedalekiej odległości tramwajowe. Coraz większe znaczenie mają ścieżki rowerowe. Dzisiaj standardem są nie tylko wyznaczone ścieżki, ale także wydzielone miejsca do parkowania rowerów. Dzięki temu, że miasto cały czas rozszerza sieć ścieżek rowerowych, dotrzeć nimi możemy nie tylko na Rynek czy na Kazimierz, ale również nad Wisłę czy do pobliskiego parku lub terenów rekreacyjnych. Wydaje się, że ten trend będzie coraz wyraźniejszy, bowiem tylko w tym roku miasto na rozwój terenów zielonych przeznaczy kilkadziesiąt milionów złotych.
Trendem, w który wpisuje się nie tylko Kraków, jest poszerzanie stref płatnego parkowania. Wydaje się niemal pewne, że również dla mieszkańców centrów miast ceny za parkowanie wzrosną. W tej sytuacji bardzo ważne jest, by na terenie naszego osiedla znajdowała się wystarczająca liczba miejsc parkingowych.
Kupując mieszkanie powinniśmy więc zwracać uwagę nie tylko na lokalizację, ale także na to, w jaki sposób zaprojektowane zostało osiedle. Poza miejscami parkingowymi oraz miejscami dla rowerów istotne jest także, by na terenie osiedla lub tuż obok znajdowała się strefa z lokalami użytkowymi: sklep spożywczy czy podstawowe usługi. Komfort życia zdecydowanie poprawią tereny zielone. Warto więc sprawdzić jakie nasadzenia zaplanował deweloper. Kiedy myślimy o mieszkaniu, sprawdźmy także plan całego osiedla: jakie wydzielono strefy dla dzieci, jak wyglądają plany zagospodarowania terenu, jak będzie realizowany wjazd i wyjazd z osiedla. Coraz częściej zdarza się także, że na osiedlu wyznacza się osobne pomieszczenie na przedszkole. To istotne dla osób z dziećmi. Warto sprawdzić, gdzie znajduje się nie tylko przedszkole, ale również żłobek, szkoła podstawowa i liceum. Nie mniej istotne są placówki służby zdrowia w tym przychodnia czy gabinety specjalistyczne. Pytanie, które powinniśmy zadać w biurze sprzedaży powinno również dotyczyć przyszłych inwestycji w naszym otoczeniu.
Coraz bardziej istotny jest transport grupowy i jedną z ważniejszych informacji jest także odległość od stacji kolei miejskiej. Nie chodzi tu tylko o klasyczne dworce, takie jak Dworzec Główny czy Dworzec Kraków Płaszów, ale też mniejsze przystanki, które pozwolą nam na szybkie przemieszczanie się. Takim przykładem są między innymi stacje Kraków Łobzów czy modernizowana właśnie stacja Kraków Zabłocie. Pozwalają nam one nie tylko na błyskawiczne dostanie się do Dworca Głównego, ale także na komfort połączenia kolejką z lotniskiem Kraków Balice. Zgodnie z planami rozwoju Krakowa, linia kolejowa do Balic ma być jednym z głównych środków transportu na lotnisku. Dzięki temu połączeniu, na lotnisko z centrum miasta dostaniemy się praktycznie w kilkanaście minut i to niezależnie od korków w mieście, bo linie kolejowe prowadzone są w większości po liniach bezkolizyjnych omijających skrzyżowania.
Jeśli już sprawdzimy wszystkie wymienione wyżej warunki, zastanówmy się komu tak naprawdę zamierzamy wynająć mieszkanie. Od tego zależy jego wielkość. Mieszkanie dla menadżera może być mniejsze, ale musi być bardziej komfortowo wyposażone. W przypadku mieszkań dla rodziny czy studentów – pokoi powinno być więcej, ale nie musimy już tak bardzo dbać o wysoki standard. Ważne jest zawsze wykończenie łazienki i kuchni. Po wykończeniu wnętrz warto sprawdzić jaką cenę wynajmu osiągają podobne mieszkania w sąsiedztwie. Wtedy możemy precyzyjnie określić cenę, za którą wynajmiemy nasza własność.
Jarosław Knap