Rewolucja naukowo-techniczna stale przenika do otaczającej nas przestrzeni. Potwierdza to powstawanie inteligentnych osiedli i miast, które stały się faktem XXI wieku.
Transformacja dokonująca się na naszych oczach zwykle kojarzona jest z rozwojem Internetu, telekomunikacji czy robotyki. To jednak nie koniec. Miasta w których żyjemy również przechodzą swoistą metamorfozę. Smart City, bo o nich mowa, to globalny nurt, dotyczący budowy i funkcjonowania miast, które stają się dosłownie inteligentne. Sama przemiana dotyka wielu aspektów miejskiego życia od transportu, poprzez ekologię i energetykę, aż po komunikację ze społeczeństwem. Cyfrowa transformacja miast ma przede wszystkim ułatwić życie jego mieszkańcom. Zarówno w Polsce, jak i wielu krajach świata prowadzone są pilotażowe programy wprowadzające innowacyjne rozwiązania.
Zagraniczne perły nowych technologii
Barcelona przez wielu podawana jest za przykład miasta, doskonale implementującego nowe technologie w przestrzeni miejskiej. Obecnie w stolicy Katalonii realizowanych jest ponad 100 projektów, mających wzmocnić pozycję inteligentnego miasta i ułatwić życie mieszkańcom. Przykładem są inteligentne przystanki autobusowe wyposażone w ekrany dotykowe, sieć WiFi oraz ekrany LCD, monitorujące ruch miejski i informujące o korkach lub wypadkach. Nieustanne prace usprawniające mają sprawić, że Barcelona będzie w posiadaniu najnowocześniejszego systemu komunikacji miejskiej w Europie.
Amsterdam jako pierwszy na Starym Kontynencie posiadał miejską sieć WiFi. Nie dziwi zatem fakt, iż miasto jest pionierem jeżeli chodzi o wdrażanie rozwiązań „smart city“. Aby ograniczyć emisję spalin w mieście, nadbrzeża zostały wyposażone w system gniazd elektrycznych Ship to grid przeznaczonych dla jednostek pływających po kanałach. W ten sposób mogą one, zrezygnować z korzystania z silników spalinowych. Kopenhaga natomiast uważana jest za najbardziej zielone miasto w Europie. Jej władze kładą nacisk na ograniczenie szkodliwych emisji – miasto zadeklarowało, że do 2025 roku będzie całkowicie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.
Wzory z polskiego podwórka
Na szczęście w kraju nad Wisłą, również obserwujemy trend „smart”. Kraków, Warszawa czy Wrocław to z pewnością te lokalizacje, które odrobiły lekcję z innowacyjnych rozwiązań i z sukcesem wcielają je w życie. Wystarczy przyjrzeć się choćby inteligentnemu systemowi zarządzania ruchem, który każde z tych miast posiada, to jednak nie wszystko. W województwie mazowieckim mają powstać tzw. „zielone ładowarki”. Zasilane energią słoneczną spokojnie naładują telefon, tablet lub rower elektryczny. W części Kraju (m.in. Krakowie i Częstochowie) wprowadzono System Komunikacji Niewerbalnej. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy urzędnikiem a osobą niesłyszącą. System dostępny jest online i równocześnie łączy trzy osoby – pracownika instytucji, osobę niesłyszącą i tłumacza migowego. W Polsce jest ponad 200 miejsc, które wykorzystują taki system komunikacji.
Rozwiązania te znacząco wpływają na podwyższenie komfortu życia mieszkańców, poziomu ich bezpieczeństwa, a przede wszystkim redukcję kosztów. Moda na bycie smart dotarła także do sektora nieruchomości. Deweloperzy coraz częściej dostrzegają potencjał w inteligentnych rozwiązaniach i implementują je w najnowszych inwestycjach.
Deweloperzy i osiedla smart
Osiedla realizowane w myśl filozofii smart city to w dużym uproszczeniu wieloetapowe inwestycje skupiające w swoim obrębie nowoczesną i złożoną zabudowę miejską. W założeniu mają zagwarantować mieszkańcom realizację ich konkretnych potrzeb poprzez zapewnienie dostępu do wszystkich najważniejszych funkcji miejskich: usług, rekreacji, edukacji – wyjaśnia Marcin Bałaj z D3 Consulting. – Ich głównym celem jest stworzenie przyjaznego, ekologicznego środowiska do życia, pracy, nauki i odpoczynku. Dlatego są realizowane wg koncepcji zrównoważonego rozwoju – dodaje.
W warszawskiej dzielnicy Ursus w 2015 roku rozpoczęto realizację pierwszego osiedla smart. Deweloper pośród zabudowy mieszkaniowej zaplanował różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania ekologiczne (m.in. stacje ładowania samochodów elektrycznych, panele fotowoltaiczne). Obecnie realizowany jest drugi etap inwestycji, a cały projekt rozłożono w czasie na najbliższych kilkanaście lat.
We Wrocławiu powstała najbardziej zaawansowana koncepcja „smart” w Polsce, czyli Nowe Żerniki. Inspirowane jest osiedlem WuWa z lat 20. XIX wieku, które było jednym z najbardziej spektakularnych eksperymentów architektonicznych na świecie. Co ciekawe, osiedle Nowe Żerniki realizowane jest etapowo przez wielu deweloperów. Zakłada stworzenie budynków i miejsc o różnym przeznaczeniu (zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju), a dodatkowo stawia na ekologię – budynki mają zużywać czterokrotnie mniej energii niż standardowe.
Wszystko wskazuje na to, że implementacja nowych technologii i holistycznych rozwiązań poprawiających życie mieszkańców stanie się pewnym standardem, który niemalże jak w futurystycznych filmach, całkowicie zmieni otaczająca nas rzeczywistość.
Jonasz Wiercioch
D3 Consulting
www.d3consulting.pl