Jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej wchodzi właśnie w fazę dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Wiele wskazuje na to, że atuty Skawiny pozwolą na jej szybki i dynamiczny rozwój.
Miasto 15 minutowe
Najpopularniejsze dziś i najbardziej pożądane zjawisko miasta 15 minutowego w przypadku Skawiny nabiera nowej, niecodziennej formuły. Zdefiniowane przez urbanistów określenie ma cechować osiedla mieszkaniowe tak by były komfortowe dla mieszkańców i w obrębie przysłowiowych 15 minut zapewniały większość usług i udogodnień. Skawina udowadnia, że sama w sobie jest już strukturą miasta 15 – minutowego.
Koleją 15 minut do dworca w Krakowie
Dzięki Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w skrócie SKA mieszkańcy Skawiny mogą w 15 minut dotrzeć do centrum Krakowa. SKA została tak pomyślana by w Krakowie mieszkańcy mogli wysiąść na jednej ze stacji w centrum miasta, tej najbliższej celowi podróży. Dla osób uczących się w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego lub pracujących w jednym z wielu biurowców na Zabłociu zapewne dobrą wiadomością będzie informacja, że pociąg zatrzymuje się między innymi na stacji Kraków – Zabłocie. Z kolei w Skawinie koło przystanków kolei są strefy do parkowania. Dobry jest układ drogowy, blisko zarówno autostrada A4 jak i lotnisko w Balicach. Dlatego Skawina jest dobrym wyborem zarówno dla osób pracujących w Krakowie jak i tych, które swą przyszłość wiążą ze Skawiną.
Satelita z tradycjami
O ile w klasycznym krakowskim obwarzanku dominują gminy wiejskie o tyle Skawina jest satelickim miasteczkiem z klasycznym rynkiem i całą miejską infrastrukturą. Założona w 1364 roku a jakże przez króla Kazimierza Wielkiego ma w swojej historii najważniejsze wątki narodowe. Spalona przez Szwedów doczekała się kilkadziesiąt lat później przeglądu wojsk na skawińskim rynku dokonanego przez Jana III Sobieskiego. Odnowiony rynek urzeka mieszkańców i jest miejscem spotkań z coraz większa liczbą restauracji i kawiarni. W centrum Skawiny znajduje się duma mieszkańców – Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego. Zadbane alejki zachęcają do spacerów wśród zieleni i starych drzew a w parku znajduje się nawet staw wodny. W północnej części znajdziemy ponad 100 – letni Pałacyk Sokół a obok pomnik założyciela miasta króla Kazimierza III Wielkiego. W parku wybudowano cześć rekreacyjno – sportową Skawińskie Błonia. Ta ponad 800 metrowa alejka jest oświetlona w nocy i wręcz idealnie nadaje się do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
W parku można pobiegać, pospacerować a na najmłodszych czeka Park Energii czyli nowoczesny plac zabaw.
Nie musisz jechać do Krakowa
Skawina liczy około 24 tysięcy mieszkańców a fakt, że jest miastem z cała infrastrukturą sprawia, że wiele osób właśnie w Skawinie znajduje zatrudnienie. Przemysł rozwijał się tu już od czasów kiedy Skawina znalazła się pod zaborem austriackim a w 1910 roku powstała tu fabryka Henryka Francka ( znana później z produkcji kawy Inka i słynnych paluszków Lajkonik ). Dziś Skawina to nie tylko zakłady przemysłowe i Elektrownia w Skawinie ale także dziesiątki zakładów usługowych i tworzone w powstałej w 2014 specjalnej strefie gospodarczej nowe miejsca pracy. W najbliższym czasie spodziewany jest w związku z dynamicznym rozwojem budownictwa mieszkaniowego wzrost liczby miejsc pracy w kulturze i usługach typu gastronomia, salony fryzjerskie i tym podobne. Już dziś w Skawinie jest coraz więcej punków gastronomicznych. Z powodzeniem funkcjonuje basen wielofunkcyjny Camena, który miesięcznie odwiedza 15 tysięcy osób. Do Hali Widowiskowo – Sportowej można wybrać się na koncert, dobry kabaret lub konkurs tańca z organizacji, których słynie Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.
Tutaj powstaje kameralna „mieszkaniówka”.
W Skawinie powstają nowe osiedla mieszkaniowe. – W czasie ostatniego pół roku wydano tam kilkanaście pozwoleń na budowę – potwierdza dr. Ewelina Wójciak, rzeczoznawca, biegły sądowy i analityk rynku nieruchomości, specjalizująca się między innymi w ocenie miejscowości z tak zwanego obwarzanka czyli gmin usytuowanych wokół Krakowa. Podkreśla w rozmowie z nami, że jedną wielu przewag Skawiny jest fakt, że jest to miasto więc oprócz zabudowy jednorodzinnej coraz częściej powstaje tu zabudowa wielorodzinna. – Istotnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na rozwój Skawiny jest to, że jest tu sporo terenów inwestycyjnych a ceny na razie są dużo niższe niż w Krakowie – dodaje dr Ewelina Wójciak. Trudno nie przyznać jej racji obserwując rynek bo teraz w Skawinie można znaleźć inwestycje w okolicach 10 – 11 tysięcy złotych a w Krakowie takie ceny są nieosiągalne. Co więcej w znajdujących się dużo dalej od Krakowa Myślenicach można już spotkać oferty powyżej 12 – 13 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wydaje się, że za chwilę ceny mieszkań wzrosną mocno również w Skawinie.
Z daleka od zgiełku miasta a blisko natury
Ze względu na większą ilość wolnych gruntów budownictwo mieszkaniowe w Skawinie jest bardzo kameralne i z większą ilością zieleni. Dobrym przykładem takiego osiedla jest prowadzona przez firmę Orion Investment od kilku lat inwestycja Krakowskie Przedmieście gdzie w kilku etapach powstają niewielkie, kilkupiętrowe bloki, – Niebawem zaczniemy trzeci etap inwestycji Krakowskie Przedmieście. Będzie to inwestycja gdzie zaproponujemy duży wybór mieszkań od tych mniejszych po 3,4 pokojowe. Z naszego punktu widzenia ważne jest także to, że z okolic naszego osiedla bardzo blisko jest do wielu terenów zielonych, jak choćby do Lasu Tynieckiego – podkreśla Tadeusz Marszalik, prezes zarządu Orion Investment.
Bliskość natury, kameralność inwestycji i bliskość Krakowa to atuty projektu deweloperskiego Enklava. Inwestor, znana i ceniona na krakowskim rynku firma Semaco Invest Group podkreśla, że Enklava w Skawinie będzie miejscem pełnym zieleni, w którym bardzo blisko jest do lasów i łąk. Co więcej każde mieszkanie będzie miało ogródek lub duży taras a na terenie osiedla znajdzie się malowniczy park ze stawem. – Osiedle Enklava to idealne rozwiązanie dla osób ceniących ciszę i bliskość przyrody – podkreśla Filip Strojniak, przedstawiciel Semaco Invest Group.
Ambitne plany rozwoju
Wiele wskazuje na to, że dzięki zarówno infrastrukturze, kolei miejskiej, rozwiniętych układach drogowych jak i bliskości Krakowa Skawina może w najbliższym czasie stać się jednym z największych terenów inwestycyjnych aglomeracji krakowskiej. Sprzyjają temu zachodzące zmiany w infrastrukturze i konsekwentnie realizowane plany rozwoju. W Strategi Rozwoju Gminy na lata 2021 – 2030 podkreślono, że jednymi za najważniejszych wyróżników Skawiny będzie : postawienie na zdrowie, edukację i kulturę. Jednym z priorytetów gminy ma być tworzenie wygodnej do życia przestrzeni a naczelnym hasłem : Skawina gminą przyjazną do życia. Duży nacisk w strategii nałożono na ochronę środowiska i przyrody. W misji i wizji rozwoju Skawiny podkreślono rolę innowacji, e usług i transportu zbiorowego. Widać, że miasto czuje swoją szansę i chce dobrze ją wykorzystać. Taka strategia rozwoju miasta może być kołem zamachowym nie tylko rozwoju gminy ale także budownictwa mieszkaniowego i zmiany standardów zamieszkania. – Skawina może być „czarnym koniem” budownictwa mieszkaniowego w aglomeracji krakowskiej – potwierdza dr. Ewelina Wójciak. Co więcej jeśli prześledzimy możliwości komfortowego życia w Skawinie, małym mieście, gdzie wiele spraw można załatwić w odległości przysłowiowych 15 minut i tyle samo, właśnie 15 minut zajmuje dojazd do centrum Krakowa możemy stwierdzić, że jest to dobre miejsce do życia.