Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania to podstawowe cechy, które charakteryzują system grzewczy wykorzystujący ciepło sieciowe. To obecnie najbezpieczniejszą metoda ogrzewania budynków: użytkownikom tego systemu nie zagraża wybuch, pożar, zaczadzenie czy porażenie prądem elektrycznym.
Dla wielu kupujących mieszkanie, wybór odpowiedniego M to ważna i trudna decyzja. Z mieszkaniem tym będziemy związani przez kolejne kilka, czy też kilkanaście lat. Dlatego też, zanim podejmiemy decyzję oceniamy zarówno inwestycję, opinię, jaką cieszy się inwestor, okolicę naszej nieruchomości i towarzyszącą jej infrastrukturę. Coraz częściej również sprawdzamy, w jaki sposób nasze przyszłe mieszkanie będzie ogrzewane i jakie w związku z tym będziemy ponosić koszty. Zdecydowana większość planujących zakup mieszkania, bo aż 85% wskazuje przyszłe koszty eksploatacyjne, jako jeden z czynników decydujących o wyborze. Na koszyk stałych opłat składają się m.in. opłaty za prąd, gaz, ciepłą wodę, centralne ogrzewanie, z czego najwięcej energii pochłania ogrzewanie, stanowiące średnio ponad 70% udziału w całkowitym zużyciu energii przez gospodarstwa domowe. Dlatego też kupując mieszkanie, szczególną uwagę należy zwrócić na te koszty i zastanowić się nad tym, jak mogą się one kształtować w przyszłych latach. Bo to właśnie sposób ogrzewania budynku – to czy ciepło dostarczane będzie z indywidualnych kotłowni korzystających z gazu lub oleju opałowego, czy też będzie to ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej – wpłynie bezpośrednio na nasze późniejsze comiesięczne wydatki. Dotyczy to zakupu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Osoby planujące kupno mieszkania w kamienicy powinny szczególnie zwrócić na to uwagę. Bardzo często bowiem wysokie pomieszczenia – z jakimi mamy do czynienia w kamienicach – w połączeniu z instalacją grzewczą, którą cechuje niska wydajność (np. ogrzewanie elektryczne) nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu termicznego. Mogą za to przynieś nam spore rachunki za ogrzewanie.
Obecnie rynek oferuje wiele różnych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Różnią się one między sobą zarówno pod względem funkcjonalności jak i kosztów eksploatacji i stopniem bezpieczeństwa. We wspomnianych już kamienicach do częstych sposobów ogrzewania należy ogrzewanie elektryczne. Jest ono wygodne i bezpieczne, ale niestety bardzo drogie. Z kolei ogrzewanie węglowe, kojarzone właśnie ze starymi kamienicami, wymaga czasochłonnej obsługi. Musimy wygospodarować przestrzeń na piec oraz przechowywanie węgla, zająć się utylizacją i składowaniem popiołu oraz dbaniem o sprawną wentylację i składowanie popiołu. Innym sposobem jest ogrzewanie gazowe. W tym przypadku musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji urządzeń, zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Ogrzewanie termą gazową niesie za sobą pewne ryzyko. Nawet jeśli regularnie dokonujemy przeglądów termy, nie mamy pewności, czy tak samo robi nasz sąsiad. Gaz natomiast jest paliwem łatwopalnym i wybuchowym, korzystanie z niego wymaga zatem szczególnej ostrożności od użytkowników.
Czym jest ciepło sieciowe?
Najprościej rzecz ujmując: to gorąca woda lub para wodna, produkowana w elektrociepłowni lub ciepłowni i przekazywana do sieci ciepłowniczej skąd trafia do węzłów cieplnych w domach. W specjalnych wymiennikach węzła cieplnego, ciepło z wody krążącej w sieci jest przekazywane do ogrzania obiegu wody w instalacji C.O., oraz podgrzewa zimną wodę z wodociągów miejskich. Sieć ciepłownicza to nic innego, jak zespół urządzeń niezbędnych do transportu tej energii cieplnej od źródła jej powstania do odbiorców, z niej korzystających. W Krakowie ciepło sieciowe dostarczane jest odbiorcom w postaci wody grzewczej, czterema głównymi magistralami ciepłowniczymi, których nazwy pochodzą od nazw geograficznych stron świata. Obszar działania rozbudowanego systemu ciepłowniczego w zasadzie pokrywa cały obszar intensywnej zabudowy miasta. Całkowita długość sieci ciepłowniczej wynosi 788,7km, z czego około 55% stanowi sieć preizolowana. Dostawcami ciepła do krakowskiego systemu ciepłowniczego są głównie 2 przedsiębiorstwa: Krakowska elektrociepłownia i CEZ Skawina.
Argumentów przemawiających za przyłączeniem do tego systemu jest sporo. Ciepło sieciowe stanowi wygodną alternatywę dla ogrzewania mieszkań piecami węglowymi. Ciepło sieciowe jest również ekologiczne. Jego wytwarzanie odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii odsiarczania i odpylania, co redukuje się emisję tlenków SO2, NOX i pyłu do atmosfery.
Jednocześnie ciepło sieciowe gwarantuje odbiorcom bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ponieważ źródło ogrzewania znajduje się poza mieszkaniem, całkowicie wyeliminowane zostaje zagrożenie zatrucia się tlenkiem węgla. Można bez obaw relaksować się kąpielą, bez specjalistycznych czujników, mających za zadanie wykryć „czad”. Właściciel budynku, czy zarządca nieruchomości sam decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia dostaw ciepła – w zależności od potrzeb mieszkańców. W gestii właściciela lokalu pozostaje regulacja urządzeń (zaworów) do poziomu oczekiwanego przez niego komfortu cieplnego. Co ważne, mieszkanie można ogrzać zawsze, zarówno w trakcie późnej wiosny, czy wczesną jesienią. Elektrownie i elektrociepłownie produkują ciepło bowiem przez cały rok, a nie tylko w tzw. „sezonie grzewczym”. Kaloryfery mogą być zatem zasilane w każdej chwili. Wiele budynków wyposażonych jest również w automatykę pogodową, wówczas urządzenia regulacji ciepła same uruchamiają ogrzewanie przy temperaturze zewnętrznej określonej przez spółdzielnię lub wspólnotę. Korzystanie z tych urządzeń zwiększa komfort i oszczędności mieszkańców, którzy nie muszą dogrzewać mieszkań gazem czy piecykami elektrycznymi.
W wypadku ciepła sieciowego nie ma również potrzeby zaprzątania sobie głowy serwisem, czy przeglądami urządzeń, takich jak piecyk, czy podgrzewacz – gdyż ich po prostu nie ma.
Kolejnym plusem ciepła sieciowego jest jego cena. Ogrzewanie mieszkań i podgrzewanie wody ciepłem sieciowym, to jedno z najtańszych rozwiązań oferowanych na rynku. Co ważne, ceny charakteryzują się też dużą stabilnością – każda ich zmiana musi być uzasadniona, a następnie zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Niższe stają się również koszty eksploatacji mieszkania, gdyż nie musimy płacić za serwis czy wymianę urządzeń grzewczych.
Praca systemu ciepłowniczego jest ciągle monitorowana i w przypadku jakichkolwiek jej zakłóceń pracownicy pogotowia technicznego są w pełnej gotowości, każdego dnia przez 24 godziny na dobę. Co z kolei wpływa na jego niezawodność. Gwarancję nieprzerwanych dostaw ciepła zapewnia ciągła praca źródeł oraz promienisto-pierścieniowa budowa sieci ciepłowniczej, umożliwiająca, w przypadku konieczności przeprowadzenia prac remontowo-konserwacyjnych lub usunięcia awarii sieci, zmianę kierunku zasilania.
Nic dziwnego zatem iż w przypadku nowych inwestycji, ciepło sieciowe stanowi atut podnoszący wartość nieruchomości i jedno z kryteriów wyboru mieszkania. Obok lokalizacji, czy metrażu przyszłego lokum, kupujący zwracają uwagę również na komfort przyszłego mieszkania oraz koszty jego utrzymania. Wygrywają te oferty, które zapewnią wygodę, ale i oszczędność. Ciepło sieciowe pozwala zaś zapewnić komfort życia i pracy niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia i roku.