Ogólnodostępny park, punkty usługowe i handlowe, ścieżki rowerowe to tylko kilka atrakcji czekających na przyszłych mieszkańców osiedla „Przestrzenie Banacha”. Co istotne właśnie rozpoczęła się budowa linii tramwajowej, która połączy osiedle z resztą miasta.
Samowystarczalna dzielnica
Inwestor osiedla, znana i ceniona grupa kapitałowa Buma projektując nową inwestycję „Przestrzenie Banacha” skupiła się na komforcie życia mieszkańców. Zadbano nie tylko o architekturę ale przede wszystkim o jakość życia na osiedlu. Łącznie przewidziano aż kilkadziesiąt lokali handlowo – usługowych z przeznaczeniem na sklepy, piekarnię, fryzjera, kosmetyczkę, kawiarnię czy przedszkole. Na terenie osiedla będzie również paczkomat. Po sąsiedzku, po przeciwnej stronie alei 29 listopada na osiedlu Gotyk już we wrześniu otwarta zostanie nowo wybudowana szkoła podstawowa i przedszkole.
Atutem „Przestrzeni Banacha” jest ciekawie zaaranżowana przestrzeń wspólna. Przy wjeździe powstanie ogólnodostępny park stanowiący niejako bramę osiedla. Na terenie osiedla znajdą się atrakcyjne place zabaw zarówno dla małych dzieci jak i tych starszych, miejsca aktywności dla młodzieży, strefy wypoczynku. Nie zapomniano o ścieżkach rowerowych, wiatach i stojakach na rowery. Z myślą o zmotoryzowanych zaprojektowane zostały zarówno podziemne jak i naziemne miejsca parkingowe, stacje do ładowania samochodów elektrycznych i nowa droga.
Tramwaj i czyste powietrze
W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla rozpoczęła się budowa linii szybkiego tramwaju. Jeden z przystanków ma być usytuowany tuż obok osiedla. Po kilku latach walki z wszelkimi zezwoleniami i dokumentacją udało się w końcu rozpocząć tą tak istotną dla miasta inwestycję. Szacuje się, że pierwsze tramwaje mogą tamtędy pojechać już za dwa lata. Zapewni to mieszkańcom „Przestrzeni Banacha” komfortowe i szybkie połączenie z innymi rejonami miasta. W najbliższej przyszłości rozpocznie się także przebudowa alei 29 listopada na odcinku od ulicy Opolskiej/Lublańskiej w kierunku wyjazdu na Warszawę. Planowana jest budowa północnej obwodnicy Krakowa i trasy ekspresowej S7 Kraków – Warszawa. Dzięki temu ta część Krakowa będzie doskonale skomunikowana.
Usytuowanie osiedla na wzgórzu sprawia, że jest tam dużo mniej smogu niż w centrum miasta. W otoczeniu jest sporo terenów zielonych. W wolnym czasie można się wybrać choćby do pobliskiego Parku Leśnego Witkowice. To miejsce wręcz idealne na letnie spacery. Są tu ścieżki edukacyjne i plac zabaw z małpim gajem, zjeżdżalnią i huśtawką. Wszystko ekologicznie wykonane ze sznurka i drewna. Są miejsca na pikniki rodzinne ze stołami i ławkami. Jest szlak rowerowy prowadzony przez malowniczy zalesiony obszar o powierzchni około 12 hektarów, gdzie oprócz roślinności znajduje się malowniczy potok i skałki. To właśnie po tej stronie Krakowa na spacerowiczów czekają nieodległe tereny Jury Krakowsko Częstochowskiej z Doliną Prądnika.
Co ciekawe, obszar Górki Narodowej znajduje się bardzo blisko centrum miasta. Osiedle od ścisłego centrum dzielą tylko 4 kilometry. Nowe rozwiązania drogowe i tramwajowe pozwolą w przyszłości na błyskawiczny dostęp zarówno do centrum jak i na szybki wyjazd z Krakowa. W planie jest rozbudowa szybkiej kolei aglomeracyjnej z przystankiem na Prądniku Czerwonym. Dzięki temu mieszkańcy osiedla będą mogli w kilkanaście minut dostać się na lotnisko w Balicach.
Idealne dla rodziny
Zarówno sam projekt osiedla jak jego otoczenie sprawiają, że jest to miejsce gdzie chętnie mieszkania kupują rodziny. Wśród projektowanych mieszkań znajdziemy sporo lokali 3 lub 4 pokojowych. Wybierać można zarówno wśród większych jak i mniejszych metraży. Dużym wzięciem cieszą się 3 pokojowe mieszkania o powierzchni około 50 metrów. Na osiedlu nie zapomniano o singlach. W ofercie znajdują się mieszkania o powierzchni od 36 do 94 metrów kwadratowych.
W największym skrócie architekturę osiedla można określić mianem nowoczesnej, prostej i estetycznej. Już w pierwszym etapie powstanie park imienia genialnego polskiego matematyka Stefana Banacha, który będzie tworzył zieloną bramę zapraszającą do wejścia na teren osiedla. Zostało ono zaprojektowane na planie litery X w nawiązaniu do jednego z najbardziej znanych symboli matematycznych. Warto dodać, że Stefan Banach, który urodził się właśnie w Krakowie wniósł znaczący wkład w rozwój fizyki kwantowej a jego nazwisko widnieje w chicagowskim Museum of Science na tablicy poświęconej matematykom wszech czasów. W pierwszym etapie powstaną 133 mieszkania w 6 kondygnacyjnych budynkach.
Dużym atutem jest fakt, że obszar ten jest objęty miejscowym planem zagospodarowania co w przyszłości uchroni mieszkańców przed chaotyczną zabudową.