Polityka mieszkaniowa Gminy Miejskiej Kraków jest z założenia aktem programowym, kierunkowym. Zawiera jedynie główne cele i kierunki działania, a nie konkretne rozwiązania. Narzędziem wdrażania Polityki mieszkaniowej są programy sektorowe przyjmowane przez Radę Miasta Krakowa.
Jednym z ww. programów sektorowych jest Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Kraków na lata 2012-2017.
Działaniami priorytetowymi określonymi w tym programie są w szczególności:
bieżące realizowanie zadań spoczywających na gminie w zakresie pomocy mieszkaniowej;
stopniowe ograniczanie, a w efekcie zlikwidowanie obciążenia gminy roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu niewywiązywania się z obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego i tymczasowego pomieszczenia.
Priorytety na najbliższe lata to:
- Kontynuacja budownictwa komunalnego w celu pozyskania lokali mieszkalnych, w tym realizacja inwestycji mieszkaniowych przy ulicach: Mały Płaszów, M. Wańkowicza.
- Zwiększenie stopnia zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych mieszkańców gminy Miejskiej Kraków poprzez:
- tworzenie list mieszkaniowych (planowane jest opracowanie list mieszkaniowych 2016 roku);wynajmowanie lokali w ramach kolejnych edycji konkursu ofert na wynajem mieszkań do remontu w „strefie centrum Krakowa”.
- Usprawnianie procedur oraz elastyczne podejście do wypłacania odszkodowań celem dążenia do ograniczenia kosztów związanych z postępowaniami sądowymi, kosztami biegłych sądowych oraz kosztami odsetek i zastępstw adwokackich.
- Podejmowane dalszych działań służących aktywnemu uczestnictwu w zarządzaniu nieruchomościami z udziałem GMK i SP, zwłaszcza znajdującymi się poza zarządem gminnym, ze szczególnym uwzględnieniem likwidację niskiej emisji.
- Dalsze prostowanie udziałów w nieruchomościach wspólnych budynków wspólnot mieszkaniowych.
- Współpraca z zarządcami wspólnot mieszkaniowych w zakresie wynikającym z konieczności wprowadzenia w życie nowych przepisów, w tym w zakresie zwalczania niskiej emisji.
Filip Szatanik
Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki Miasta Krakowa
Liczba nowych mieszkań w 2015 r. będzie wciąż rosła, bo jest dla kogo budować. Problemem jednak są dziś lokale socjalne. Miasto wciąż nie ma spójnego pomysłu ws. gminnych mieszkań, a kolejka potrzebujących w kolejnym roku będzie się wydłużać.
Inwestycje deweloperskie
Po ilości składanych wniosków o WZ-kę i pozwoleń na budowę, że będzie my mieli do czynienia ze wzrostem liczby nowych mieszkań. Ilość rozpoczynanych budów jest duża i wygląda na to, że do końca 2015 r. liczba nowych mieszkań w Krakowie przekroczy 6 tys. Dużo mieszkań powstaje już dziś m.in. na Prądniku Białym, w Podgórzu, a także na Płaszowie. Ciekaw jestem co będzie działo się w Nowej Hucie i w Czyżynach. Obserwuje się trend, że deweloperzy wolą sprzedać dużo mieszkań, ale taniej. Będziemy mieć więc do czynienia ze spadkiem jakości budynków ale jednocześnie z niższymi cenami.
Nowe lokale socjalne
Jeśli chodzi o lokale miejskie – ruszyła budowa bloku komunalnego przy ul. Przewóz w Krakowie, w całości będzie przeznaczony dla osób czekających na mieszkanie. Gmina miała też duży projekt budowy mieszkań komunalnych na Wzgórzach Krzesławickich, ale jest on obecnie blokowany przez mieszańców. Niemniej jednak pieniądze przekazywane na lokale socjalne będą rosły, ponieważ kolejka oczekujących na mieszkanie jest coraz dłuższa. Gmina musi się ostatecznie zdecydować na budowę albo na wykup mieszkań. Na rynku jest teraz kilka tysięcy mieszkań, trudnych do zbycia przez rynki deweloperskie – takie lokale powinna wykupić gmina. Przy większych zakupach, deweloperzy mogliby bowiem być skłonni do obniżek cen i może się okazać, że te lokale zakupimy w cenie niewiele wyższej niż koszt wybudowania nowego bloku socjalnego.
Problem pustostanów
Pustostany to odwieczny problem Krakowa. Odpowiednie wydziały i Zarząd Budynków Komunalnych twierdzą, że pustostanów nie ma. Co jakiś czas jednak wychodzi sprawa pustych mieszkań, nad których gmina nie ma pełnej kontroli. Nie zapominajmy o lokalach, które przypadają gminie w przypadku śmierci lokatora – mieszkańca Krakowa. Jeśli ktoś nie przepisze lokalu na członka rodziny, mieszkanie staje się automatycznie własnością gminy, która te mieszkania sprzedaje.
Trzeciorzędny problem?
Niestety, wiemy już, że w tej kadencji Rady Miasta nie będzie komisji mieszkalnictwa, ponieważ spośród 43 radnych nie znalazł się nikt, kto chciałby tą komisją kierować. To źle wróży tematowi mieszkań w najbliższych latach. Kompetencje komicji zostały co prawda podzielone między inne komisje, ale to będą już ich trzeciorzędne tematy.
W poprzedniej kadencji komisja postarała się o wzrost nakładów na przygotowanie i wykup lokali socjalnych. Niestety ten projekt nie będzie kontynuowany, nie będzie podmiotu, który zadbałby o to pierwszoplanowo. A szkoda, bo już dwa lata temu gmina płaciła 25 mln zł rocznie na wynajem mieszkań prywatnych dla najemców prywatnych.
Grzegorz Stawowy
Przewodniczący Komisji Planowania
Przestrzennego Rady Miasta Krakowa