Stabilny, wysoki czynsz i niski stopień zużycia to zalety wynajmu mieszkania menadżerowi. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu inwestycyjnego apartamentu?
Kraków, zaraz po Warszawie, plasuje się na pozycji krajowego wicelidera rynku biurowego. Stolica małopolski stała się wiodącym europejskim ośrodkiem usług dla biznesu. W 2016 roku nowoczesna powierzchnia biurowa liczyła tu 915 800 m2, a dynamiczny rozwój wskazuje, że w najbliższej przyszłości liczba ta będzie znacznie większa.
Szerokie zaplecze akademickie, dobrze rozwinięty rynek pracy, rozwinięta infrastruktura transportowa, sprzyjający klimat inwestycyjny, a także rozwijający się dynamicznie rynek biurowy z powodzeniem przyciągają kolejnych inwestorów. Co za tym idzie? Atrakcyjne miejsca pracy oraz wysoka jakość życia w mieście to doskonała zachęta dla menadżerów, którzy generują popyt na krakowskim rynku najmu mieszkań.
Wymagający menadżer
Poznajmy zatem bliżej sylwetkę przyszłego najemcy. Brak zobowiązań, kariera zawodowa i dążenie do realizacji marzeń – oto charakterystyka menadżera. Są to zazwyczaj osoby, które decydują się na tymczasowy pobyt, a swój prawdziwy dom mają w innym mieście lub za granicą. Niewątpliwą zaletą jest, że menadżerowie większość dnia spędzają w pracy, a w weekendy zazwyczaj wyjeżdżają, więc rzadko bywają w domu, co oznacza mniejsze zużycie i ewentualne zniszczenia, zarówno w lokalu, jak i w jego wyposażeniu.
W odróżnieniu od studentów, ta grupa najemców ma znacznie większe możliwości finansowe, natomiast w odróżnieniu od rodzin – nie ma finansowych zobowiązań. co wpływa na fakt, że menadżerowie skłonni są wydać znaczne sumy na prestiżowe lokum. Wiąże się to oczywiście z wysokimi wymaganiami wobec standardu mieszkania czy apartamentu. Coraz częściej zdarza się też, że to firmy zamiast apartamentów w pięciogwiazdkowych hotelach wynajmują dla swoich pracowników mieszkania w perspektywie długoterminowego pobytu. Nie tylko redukuje to koszty, ale także z punktu widzenia psychologii wpływa na komfort psychiczny pracownika.
Kluczowa lokalizacja
Istotna na pewno jest dogodna lokalizacja, czyli tereny blisko centralnej części miasta – jednak niekoniecznie w jego ścisłym centrum jak w przypadku apartamentu dla turystów – oraz w niedalekiej odległości od siedziby firmy. Ważny element to również miejsce parkingowe lub miejsce w garażu podziemnym. Co prawda, wiąże się dla nas z wyższym nakładem inwestycyjnym, ale też z dodatkowymi zyskami z najmu. Mile widziane będzie sąsiedztwo przystanków komunikacyjnych, a w szczególności tramwajowych, dzięki którym można swobodnie poruszać się po mieście.
Funkcjonalny metraż
Zamożny menadżer zwróci uwagę na wysoką jakość budownictwa oraz architekturę budynku. Z architekturą bezpośrednio związany jest rozkład mieszkania. Jakie metraże najczęściej wybierają menadżerowie? Zazwyczaj są to lokale typu „studio” czy kawalerki z aneksem kuchennym, który sprawdza się w przypadku osób spędzających większość czasu poza domem i stołujących się w restauracjach. Rzadko zdarza się, aby menadżer potrzebował więcej niż dwóch pokoi, gdzie jeden przeznaczony jest na salon, drugi natomiast na sypialnie lub domowe biuro.
Standard premium
Luksusowe wnętrze to wymóg dobrze sytuowanego menadżera. Musimy się liczyć ze znacznymi wydatkami. Atutem będzie dodatkowa powierzchnia jak balkon czy duży taras, a także podziemny garaż. Wyposażając taki apartament musimy zadbać o wysoki standard wykończenia oraz nowoczesną i funkcjonalną aranżację. Dotyczy to nie tylko kuchni czy łazienki, ale pełnego umeblowania wraz z dobrym jakościowo sprzętem RTV i AGD, klimatyzacją czy videodomofonem. Mieszkanie dla menadżera musi zawierać dosłownie wszystko.
Dobrym rozwiązaniem, szczególnie wśród obcokrajowców, będzie dostępność usługi tzw. „concierge”. Takie rozwiązanie może okazać się sporym udogodnieniem dla osób niemówiących po polsku.
Krakowskim przykładem inwestycji idealnej dla menadżera jest choćby powstająca przy ul. Wrocławskiej NY Residence, realizowana przez dewelopera Terra Casa. Nowoczesny budynek w stylu amerykańskich apartamentowców przewiduje eleganckie lobby oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania dla mieszkańców.
Uniknąć pustostanu
Firmy czy też osoby prywatne poszukując tego typu lokali najczęściej zwracają się do sprawdzonej i zaufanej agencji nieruchomości. Mogą wtedy liczyć na fachową obsługę i dopilnowanie wszelkich formalności. Z drugiej strony, należy pamiętać, że kiedy lokal stoi pusty, rentowność inwestycji jest równa okrągłe zero, a więc współpraca z agencją pomoże nam skrócić okres poszukiwania nowego najemcy w przypadku rezygnacji poprzedniego. Zakup mieszkania to ważna inwestycja. Musi być zatem dobrze przemyślana.
Dominika Łukawska