Dawna podkrakowska wieś, obecnie jedno z popularniejszych osiedli mieszkaniowych, cieszące się
uznaniem zarówno wśród deweloperów, jak i tych, którzy chcą kupić mieszkanie.
Obszar dzisiejszego Prądnika Czerwonego to teren dawnej podkrakowskiej wsi zlokalizowanej przy historycznej drodze królewskiej, nad rzeką Prądnik i potokiem Sudoł Dominikański, w odległości 3,5 km na północ od centrum miasta. W XV w. powstawały tu folwarki krakowskich klasztorów, a przynależność danego terenu oznaczano przymiotnikiem, był zatem Prądnik Benedyktyński, Prądnik Dominikański, Franciszkański, czy Karmelitański. Nazwa „Czerwony” związana jest z kolei z wydarzeniami, jakie miały miejsce na tych terenach w roku 1587, gdy wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga walczyły z oddziałami Jana Zamoyskiego. Była to część walki o polską koronę, po śmierci Stanisława Batorego. Wówczas to właśnie – w nawiązaniu do rozlanej krwi na tych terenach – powstać miała ostateczna nazwa wsi: Prądnik Czerwony. To z tych okolic pochodzi znany i lubiany chleb prądnicki. Produkowany był on we wsiach nad rzeką Prądnik, a rzeka używana była wówczas jako napęd młynów wodnych mielących mąkę. W 2004 chleb prądnicki został nagrodzony w konkursie “Małopolski Smak”, w 2005 r. jego producent otrzymał nominację Marszałka Województwa Małopolskiego do tytułu “Polski Producent Żywności 2005”, a od 2011 r. wpisany jest do rejestru produktów o chronionym oznaczeniu geograficznym. Tutaj też powstała część dzieł Jacka Malczewskiego, który miał tu swą pracownię malarską.
Obecnie Prądnik Czerwony to osiedle mieszkaniowe, zamieszkałe przez ok. 40 tys. ludzi, wchodzące w skład Dzielnicy III. Dominuje tu wysoka zabudowa mieszkalna, z 15-, 12- 10-piętrowymi blokami, rzadziej 4-pietrowymi. Przy ul. Dobrego Pasterza oraz 29 Listopada znajdują się również pozostałości starej, niższej zabudowy. Od północy i zachodu granicę dzielnicy wyznacza linia kolejowa nr 8: Kraków – Warszawa, która oddziela ją od osiedla Gotyk i Prądnika Białego. W części wschodniej dzielnica sąsiaduje z Batowicami oraz osiedlami Oświecenia i Złotego Wieku, a granicę południową wyznacza linia zabytkowych posiadłości tzw. rogatka warszawska i rakowicka.
Przez mieszkańców Prądnik Czerwony postrzegany jest jako jedna z najprzyjemniejszych dzielnic Krakowa. Do dużych plusów zaliczyć można jej lokalizację: położona w niedalekiej odległości od centrum, jest z nim bardzo dobrze skomunikowana zarówno jeśli chodzi o transport publiczny, jak i system nowych ulic. W miarę potrzeb komunikacja ta jest stale rozbudowywana. Do 2022 r. planowana jest budowa linii tramwajowej Rakowice – Mistrzejowice ulicami: Rakowicką, Radomską, Lublańską, Dobrego Pasterza, Krzesławicką i Jancarza.
Drugim atutem okolicy jest bliskość terenów zielonych. Obecnie na terenie Prądnika Czerwonego znajdują się dwa parki – Park Zaczarowanej Dorożki oraz jeden nienazwany i trzy duże skwery. Sporo tu również zieleni między osiedlami, jak np. „Zielony Skwer” w rejonie ulicy Strzelców czy Park Osiedlowy między blokami przy ulicy Powstańców. Miłośnicy aktywnego spędzenia czasu, a także rodziny z dziećmi czas wolny mogą spędzić na rekreacyjnym terenie przy rzece Białucha w pobliżu ulicy Celarowskiej. Z myślą o najmłodszych powstało tu również 12 placów zabaw, „Park Flinstonów” położony przy ulicy Strzelców oraz wielopokoleniowy plac zabaw „Smoczy Skwer” w rejonie ulicy Bohomolca – Marchołta. Dodatkowo, w rejonie ulicy Reduta planowana jest budowa parku z terenami przeznaczonymi do uprawiania sportu z ciągami komunikacyjnymi, pieszymi i rowerowymi, które będą łączyły park z doliną potoku Sudoł Dominikański. Spośród ośrodków sportowych na terenie dzielnicy znajduje się park wodny, dwa korty tenisowe, siedem boisk, stadion i hala sportowa KS Prądniczanka oraz ośrodek jazdy konnej. Atrakcji nie brakuje również dla miłośników pieszej aktywności. Przez Prądnik Czerwony przebiega bowiem historyczny szlak (żółto – czarny) Twierdzy Kraków, z szańcem z XIX w. wpisanym do ewidencji zabytków. Przebiega tu również trasa turystyczno-kulturowa (czerwony szlak) prowadząca przez zabytki Prądnika, m.in.: sanktuarium Ecce Homo, dworek Pocieszka, tzw. „sukiennice prądnickie”, dawny budynek urzędu Gminy, Żabi Młyn, kaplica św. Jana Chrzciciela, park rzeczny nad Sudołem Dominikańskim, starą część cmentarza Batowickiego oraz wspomniany już fort Sudoł. Z częścią trasy pokrywa się również przebiegająca przez teren Prądnika Małopolska Droga św. Jakuba.
Z kolei codzienne życie mieszkańców dzielnicy ułatwia rozbudowana bardzo baza handlowo-usługowa z centrum handlowym Krokus na czele. W najbliższym czasie planowana jest budowa nowego centrum „Serenada” między ulicami Bora-Komorowskiego i Dobrego Pasterza, w pobliżu Multikina i parku wodnego. Inwestorem jest międzynarodowa firma Mayland. Nowe centrum będzie miało 42 tys. m2 powierzchni handlowej, na trzech poziomach znaleźć się ma ok. 170 sklepów. Dla przyjeżdżających na zakupy do dyspozycji będzie sześciopoziomowy parking z 3280 miejscami postojowymi. Serenada będzie posiadała również funkcje rozrywkowe i miejsca zabaw dla dzieci. Cała inwestycja ma kosztować 140 mln euro, a jej budowa zakończy się w 2016 r. choć Serenada powstaje w pobliżu istniejącego Centrum Handlowego Krokus, firma Mayland twierdzi, iż nie powinna zakłócić jej funkcjonowania. Krokus bowiem to przede wszystkim duży market spożywczy i sklepy z akcesoriami domowymi. Nowa galeria handlowa postawi natomiast na modę i butiki. Dojazd do Serenady ma ułatwić nowy, bezkolizyjny węzeł drogowy w postaci wiaduktu przy ul. Bora-Komorowskiego. Ułatwi on dojazd klientom z zachodu i wyjazd w kierunku Nowej Huty, a jednocześnie usprawni ruch w tym rejonie.
Obok basenu rekreacyjnego i Parku Wodnego można skorzystać również z oferty Multikina. Na terenach nowych inwestycji budowlanych powstają kolejne przedszkola, restauracje i lokale usługowe, które zapewniają tutejszym mieszkańcom wygodę. W dzielnicy znajdują się także trzy- i czterogwiazdkowe hotele, centrum konferencyjno-bankietowe oraz biurowce – Rondo Business Park przy zbiegu ulic Lublańskiej i Bora-Komorowskiego oraz Quattro Business Park przy al. Bora-Komorowskiego, oba budynki klasy A.
Zalety dzielnicy docenili deweloperzy, którzy podejmują na Prądniku Czerwonym szereg inwestycji. Cieszą się one popularnością zwłaszcza wśród rodzin, ale nie tylko. Nie brak bowiem i ofert prestiżowych skierowanych do tych, którzy chcą mieszkać blisko centrum miasta, ale z dala od jego zgiełku.
Przykładem osiedla przyjaznego rodzinie, może być zlokalizowane przy ul. Dobrego Pasterza 122 Osiedle Familijne (Sprawdź), realizowane przez Grupę Buma. Mieszkania z etapu pierwszego i drugiego są już gotowe do odbioru, obecnie trwają prace nad etapem III. Atutem inwestycji jest jej położenie w bliskiej odległości od infrastruktury handlowo – usługowej. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla znajduje się Multikino, Centrum Handlowe Krokus, market OBI oraz Dziecięce Centrum Handlowe Entliczek, a w pobliżu mieszczą się szkoły podstawowe, gimnazja, przedszkola, żłobki oraz przychodnia. Z myślą o najmłodszych na terenie osiedla zaprojektowany został funkcjonalny, ogrodzony plac zabaw. Do dyspozycji mieszkańców jest również przestronny dziedziniec oraz alejki umożliwiające krótkie spacery. Tym, którzy lubią spacery nieco dłuższe, przypadnie do gustu znajdujący się kilka przecznic od osiedla uroczy Park Zaczarowanej Dorożki. W sąsiedztwie osiedla znajduje się także Aqua Park z klubem fitness oraz korty tenisowe i boiska, co z pewnością ucieszy miłośników czynnego odpoczynku.
Ciekawymi inwestycjami w rejonie Prądnika Czerwonego może pochwalić się spółka Dom-Bud. W swej ofercie firma posiada również mieszkania dostępne w programie Mieszkanie dla Młodych. Są to lokale w gotowym, dziesięciopiętrowym budynku, przy ulicy Fr. Bohomolca/Jancarza, który uzyskał już zgodę na użytkowanie oraz realizowany obecnie wielorodzinny budynek przy ul. Piasta Kołodzieja. Gotowa jest również inwestycja u zbiegu ulic Fr. Bohomolca i Dobrego Pasterza. Projekt przewiduje powstanie wygrodzonego osiedla budynków wielorodzinnych o średnio wysokiej zabudowie i nowoczesnej architekturze. Innym ukończonym budynkiem grupy w tej lokalizacji jest dziesięciopiętrowy, komfortowy budynek przy ulicy 29 Listopada/Meiera. Dostępne są tu przytulne mieszkania w różnych metrażach, każde posiadające balkon lub loggię. W trakcie realizacji jest należąca do nowej oferty inwestycja „Zaczarowany Młyn” przy ul. Jana Kaczary. To wyjątkowe miejsce, które znajduje się na kameralnym, monitorowanym i wygrodzonym osiedlu o niskiej zabudowie.
Marta Maniecka