Zastanawiacie się jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Wystarczy dokładnie przeczytać prospekt by uzyskać podstawowe informacje na jego temat.
Część ogólna prospektu deweloperskiego została skonstruowana tak by można się było z niej dowiedzieć nie tylko o tym co kupujemy ale także od kogo. Najważniejsze są tak naprawdę informacje o doświadczeniu firmy. O jej inwestycjach, zarówno tych które są jeszcze w trakcie budowy jak i o osiedlach oddanych już do użytkowania. Warto zapisać sobie kilka zrealizowanych inwestycji i potem poszukać opinii o jakości wykonania w internecie.
Wizja lokalna
Można zadać sobie trud i wybrać się na wycieczkę. Na miejscu łatwiej sprawdzimy jakość wykonania. Zobaczymy nie tylko elewacje, przestrzenie wspólne ale także małą architekturę i stan zieleni. Spytajmy mieszkańców, jak oceniają wykończenie mieszkań. Oczywiście im mniej usterek, tym lepiej. Może się zdarzyć, że inwestycję będzie prowadzić anonimowy fundusz ale wtedy sprawdzić możemy realizacje osób zarządzających. Spytajmy wprost dewelopera nie tylko o doświadczenie prezesa ale całej kadry. Wypytajmy o autorów projektu. Na rynku można spotkać zarówno pracownie architektoniczne, które cieszą się dobrą opinią jak i te, które słyną wyłącznie z tak zwanego „wyciskania pumu” czyli projektowania opartego tylko na tym by na jak najmniejszym kawałku gruntu zmieścić jak największą ilość mieszkań.
Kiedy jesteśmy już pewni, że deweloper ma odpowiednie opinie, czas na sprawdzenie danych ekonomicznych. Sięgamy wtedy do części ogólnej prospektu gdzie opisany jest podmiot realizujący inwestycję.
Matka i córka
Najczęściej dzisiaj spotkamy się z konstrukcją prawną „ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa”. Jest to spółka celowa powołana do realizacji, tego jednego, konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego. Taka a nie inna forma ma związek z możliwością optymalizacji podatkowej, ale jest to całkowicie zgodne z wszelkimi przepisami. W slangu ekonomicznym taka firma opisywana jest jako „spółka córka”. Jej udziałowcem z reguły jest tak zwana „spółka matka” czyli po prostu firma dewelopera. To właśnie informacje o tej firmie są najistotniejsze. Sprawdzając KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) dowiemy się jak długo deweloper funkcjonuje na rynku, jacy są udziałowcy, zarząd i kapitał zakładowy. Jeśli spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych możemy dowiedzieć się także z raportów co dzieje się w firmie. Do zakupu mieszkania takie informacje wydają się być wystarczające.
Ostrożnie z tym internetem
Na koniec możemy sprawdzić ogólne opinie w internecie i na facebooku. Różnie z nimi bywa i należy do nich podchodzić dość ostrożnie, bo zawsze może znaleźć się malkontent, który jest wiecznie niezadowolony więc z nowego mieszkania, też nie będzie się cieszył. Już za tydzień opiszemy modele finansowania inwestycji. Uzbrojeni w taką wiedzę ominiecie wszelkie rafy, które mogą was spotkać na drodze do zakupu własnego M.