Przed ostateczną decyzją o zakupie mieszkania warto sprawdzić kilka podstawowych kwestii. Dzisiaj wszystko to co musisz wiedzieć o prospekcie deweloperskim.
Każdy deweloper ma obowiązek przedstawienia klientowi prospektu deweloperskiego, w którym zamieszczone są wszystkie istotne informacje opisujące zarówno samą inwestycję, nasze mieszkanie jak i dewelopera. Taki prospekt warto przejrzeć krok po kroku. Każdy prospekt deweloperski składa się z dwóch części: ogólnej i szczegółowej. W ogólnej znajdziemy podstawowe informacje i inwestycji i jej lokalizacji oraz o deweloperze. O tym jak sprawdzić dewelopera dowiedzą się Państwo za tydzień. Teraz przedstawimy podstawowe informacje, które pozwolą na ocenę atrakcyjności inwestycji.
Po pierwsze: inwestycja
Sprawdźcie Państwo jak wygląd cała inwestycja, ile będzie bloków, w jakiej odległości od siebie oraz ile będzie miejsc parkingowych przypadających na jedno mieszkanie. Co ważne, deweloper ma obowiązek przedstawienia zamierzeń, które mają być realizowane wokół państwa bloku. Może to być projekt budowy szkoły, przedszkola, ale także stacji benzynowej lub sklepu. Warto wiedzieć co będzie obok. W prospekcie powinna znaleźć się informacja o prawomocnym pozwoleniu na budowę i modelu finansowania. Będą aktualne księgi wieczyste, gdzie będzie można przeczytać jakie są na danym gruncie obciążenia.
Po drugie: materiały
Warto sprawdzić jakie materiały zostaną lub zostały użyte do budowy. Najbardziej istotne są tu parametry związane z energooszczędnością, bo to potem bezpośrednio przełoży się na Państwa rachunki. Jeśli nie wiecie gdzie umieszczone są w prospekcie takie informacje, po prostu spytajcie dewelopera. Najbardziej istotne są parametry okien i drzwi. Okna pionowe, muszą być teraz trzyszybowe o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,1. Coraz częściej deweloperzy decydują się na pakiety o wyższych parametrach. Ideałem byłoby gdyby wasz pakiet szybowy miał wskaźnik poniżej 0,9. Taki będzie zresztą obowiązywał od stycznia przyszłego roku. To istotne o tyle, że poprzez okna a szczególnie duże przeszklenia balkonowe ucieka około 20 procent ciepła. Lepiej więc teraz sprawdzić dewelopera niż później przez lata dopłacać do ogrzewania. Drugim ważnym wskaźnikiem jest tak zwana lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła zastosowanego przy ociepleniu murów styropianu. Najczęściej jest to styropian. Dobrze by ten wskaźnik był poniżej 0,040.
Po trzecie: usytuowanie
Zróbcie Państwo uwagę na to jak usytuowane będzie mieszkanie względem całego bloku. Dobrze jest określić strony świata, na które wychodzą okna. Najlepiej mieszka się w lokalach słonecznych gdzie ekspozycja okien jest południowa lub południowo-wschodnia, południowo-zachodnia. Takie mieszkania są lepiej doświetlone. Prostsza jest też później ich sprzedaż. Jeśli chcemy uporządkować nasz działania to proponujemy rozpoczęcie analiz od sprawdzenia aspektów formalnoprawnych takich jak księgi wieczyste, pozwolenia na budowę, kredyty dla dewelopera. W drugiej kolejności proponujemy spisanie wszelkich istotnych informacji o inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem usytuowania naszego mieszkania i ilości miejsc parkingowych. Na końcu dobrze jest sprawdzić samego dewelopera.
O tym jak to zrobić w kolejnej części za tydzień.