Otwarcie strefy dziennej jest jednym z powszechnie stosowanych rozwiązań nowoczesnej architektury wnętrz, wykorzystywanym przez szerokie grono deweloperów i architektów. Decyzja o takim układzie powinna być poparta profitami wynikającymi z danego rozwiązania, dopasowaniem do indywidualnych przyzwyczajeń oraz prowadzonego trybu życia, a nie tylko modą czy obowiązującymi trendami.
W niniejszym artykule przedstawiony zostanie wachlarz argumentów uzasadniających takie właśnie rozwiązanie funkcjonalne.
Otwarta część dzienna to nic innego jak połączenie funkcji, które dawniej zamykano w poszczególnych pomieszczeniach. Kuchnia otwarta na część jadalną i wypoczynkową z kominkiem to dzisiaj najczęściej wybierany model projektowy domów jednorodzinnych i mieszkań. Jedynymi pomieszczeniami wymagającymi oddzielenia są toalety oraz miejsca przeznaczone do pracy i nauki. Przy małej powierzchni mieszkania, korzystniej jest zrezygnować z tradycyjnego podziału na małe pomieszczenia, i zdecydować się na przestrzeń otwartą, która da nam szansę na jej lepsze wykorzystanie. Takie rozwiązanie sprzyja integracji rodziny, ale stanowi też spore wyzwanie aranżacyjne, ponieważ żadna z funkcji nie może być swobodnie umieszczona w przestrzeni, ale potrzebuje specjalnych miejsc do tego przeznaczonych i odpowiedniego wyposażenia. Dlatego tak istotne jest wyodrębnienie stref dla poszczególnych funkcji, takich jak: wypoczynek, jedzenie posiłków, przyjmowanie gości, korzystanie z komputera czy zabawa z dziećmi. Podział na strefy często wynika z kształtu pomieszczenia i przebiegu komunikacji. Różnice między strefami można zaznaczyć zróżnicowaną posadzką lub innym kolorem ścian. Bardzo często do wyróżnienia granic między strefami wykorzystuje się schody przestrzenne, niskie ścianki lub murki, niekiedy kominki lub półki, które spełniają funkcje ścianek działowych.
Przy otwartym wnętrzu węzeł komunikacyjny zostaje ograniczony i często sprowadzony do przedsionka lub wiatrołapu i holu. W układzie otwartej strefy dziennej hol spełnia raczej funkcje reprezentacyjne i jest najważniejszym poziomem komunikacyjnym w domu, likwiduje bariery i sztuczne podziały. Płynnie łączy wszystkie strefy części dziennej jednocześnie je powiększając. Tym samym przejmuje niektóre funkcje strefy dziennej, na przykład staje się miejscem kontaktów z gośćmi. W otwartym holu najlepiej prezentują się otwarte, niezabudowane schody; nie przytłaczają wnętrza i stają się rzeźbą przestrzenną. Hol jest bardziej funkcjonalny jeśli ma regularny kształt i centralne położenie względem głównych pomieszczeń. Przy otwartym holu lepiej zrezygnować z szaf i umieścić je w przedsionku. Jeżeli jednak przedsionek jest zbyt mały, szafy ustawione w holu mogą być zabudowane, a ich fronty zlicowane ze ścianami, przesuwne lub zamykane na klick. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń, a kompozycja wnętrza nie zostaje zaburzona.
Kolejnym krokiem w kierunku uzyskania otwartej strefy dziennej jest połączenie kuchni z przestrzenią salonu. Jest to rozwiązanie znane od lat, ale wciąż uchodzące za nowoczesne. Sprzyja ono niewątpliwie integracji domowników. Przy wykonywaniu różnych czynności jak np. gotowanie, odpoczynek czy zabawa członkowie rodziny mają ze sobą bezpośredni kontakt. Otwarcie kuchni na przestrzeń salonu jest jednoznaczne z połączeniem obu przestrzeni funkcjonalnych. Aby zharmonizować ze sobą obydwie strefy warto wykorzystać odpowiednie meble. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy czy półwyspu, który oprócz funkcji mebla kuchennego może zostać uzupełniony w blat barowy. Bardzo dobrym pomysłem na płynne przejście pomiędzy kuchnia, a salonem jest ustawienie dużego stołu z kompletem krzeseł. Dodatkowo pozwala nam to na zrealizowanie funkcji jadalni w ramach otwartej przestrzeni dziennej. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużym metrażem warto przemyśleć zastąpienie tradycyjnego stołu tzw. blatem barowym lub wykorzystanie w tym celu części wyspy. W przypadku kuchni otwartej warto zaplanować miejsce do składowania zapasów oraz schowki, gdzie w tzw. momentach kryzysowych można będzie chować wszelkie mało atrakcyjne sprzęty kuchenne.
Kolejnym atutem otwartej przestrzeni dziennej jest nieskrępowany i przeważnie wielokierunkowy dopływ światła słonecznego. Jest to niewątpliwie plus takiego rozwiązania, ale jednocześnie zagadnienie wymagające odpowiedniego rozwiązania technicznego w zakresie wielkości oraz rozmieszczenia przeszkleń. Okna w otwartej przestrzeni powinny gwarantować odpowiednie doświetlenie w zakątkach położonych w głębi strefy, a ich parametry powinny sprzyjać różnicowaniu poszczególnych stref funkcjonalnych. Przykładowo strefa wypoczynku w salonie nie będzie wymagać tak dużej ilości światła, jak strefa robocza w kuchni. Odpowiednie ustawienie okien pozwala różnicować i na nowo definiować poszczególne strefy przestrzeni dziennej.
Dodatkowo mniejsza ilość podziałów we wnętrzu powoduje większą interakcję z otoczeniem. Innymi słowy w przypadku, gdy przestrzeń dzienna stanowi obszar otwarty znacznie wzrasta znaczenie tego, co widzimy za oknem. Jest to konsekwencją zacierania się granic między wnętrzem, a jego bezpośrednim sąsiedztwem, dlatego należy upewnić się czy to, co widzimy za oknem na pewno wzbogaci przestrzeń otwartej strefy dziennej.
Wiele osób marzy o kominku w swoim wnętrzu. Na pytania dotyczące miejsca jego ustawienia oraz stylu i rodzaju obudowy powinniśmy odpowiedzieć sobie jeszcze w momencie tworzenia projektu. Kominek można umieścić przy ścianie, w narożniku oraz na środku, o ile wokół niego pozostanie dużo miejsca i jest to kominek dwustronny. Przy otwartym wnętrzu kominki ustawione na środku dodatkowo wydzielają strefy, ale jednocześnie je łączą, ogrzewając całe wnętrze.
Najważniejszym kryterium podejmowanych decyzji w zakresie rozkładu stref funkcjonalnych naszego wnętrza jest dopasowanie ich do indywidualnych przyzwyczajeń i prowadzonego stylu życia. Współczesne rozwiązania projektowe oferują szeroki wachlarz wariantów, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Należy pamiętać, iż sprawdzone rozwiązania techniczne oraz zasady architektury wnętrz stanowić powinny jedynie bazę dla naszej wyobraźni i pomysłów.
Więcej informacji na:
www.mjanimo.pl