Wśród kupujących mieszkania jedną z największych grup stanowią młode pary: przede wszystkim małżeństwa, rzadziej ludzie pozostający w nieformalnych związkach. Jakie mieszkania wybierają? Czy rynek nieruchomości w największych miastach w Polsce jest dostosowany do ich potrzeb? Z okazji święta zakochanych zapytaliśmy o to specjalistów z Grupy Finansowej POWER HOLDING.
Dla zakochanych powierzchnia ma znaczenie
Sytuacja młodych par, które stają przed decyzją o zakupie pierwszego mieszkania, w dużej mierze uwarunkowana jest względami finansowymi. Kupując mieszkanie na kredyt, często ograniczają swoje potrzeby do niezbędnego minimum – tak, aby raty kredytu, który zaciągają nie przerastały ich możliwości finansowych. To główny powód, dla którego młode pary często decydują się na mieszkania mniejsze. W Warszawie pary najczęściej jako pierwsze wybierają mniejsze mieszkania, jednak przede wszystkim dwupokojowe. Najchętniej decydują się na mieszkania zlokalizowane blisko centrum miasta lub w pobliżu linii metra. Bardziej niż dużą przestrzeń cenią sobie możliwość szybkiego przemieszczenia się z domu do pracy oraz dostęp do atrakcji oferowanych przez miasto: restauracji, pubów, sal koncertowych czy parków, a metro zapewnia szybki powrót do domu również w godzinach nocnych. Takie niewielkie mieszkanie to również szansa na szybką sprzedaż w przypadku zmian w życiu młodej rodziny – tłumaczy Agnieszka Wrzesień, dyrektor warszawskiego oddziału Grupy Finansowej POWER Holding.
Warszawa pod tym względem nie jest wyjątkiem – podobnie jest również w innych większych miastach Polski, takich jak Kraków, Wrocław czy też Katowice. Taka tendencja wynika przede wszystkim z faktu, że zdecydowana większość młodych par, kupując pierwsze mieszkanie, posiłkuje się kredytem hipotecznym. To właśnie bariera finansowa jest najczęstszym powodem, dla którego młode pary rezygnują z dużych mieszkań, na rzecz tych mniejszych. Często już w momencie kupna pierwszego mieszkania zakładają, że w przyszłości zamienią je na większe, gdy np. powiększy się im rodzina, czy poprawią możliwości finansowe. Mniejsze mieszkanie oznacza dla kupujących niższe całkowite koszty zakupu nieruchomości, konieczność posiadania mniejszego wkładu własnego (ten minimalny wymagany przez większość banków w chwili obecnej wynosi 20% wartości nieruchomości), a w konsekwencji niższe raty – to czynniki, które dla młodych par są niezwykle istotne.
Pierwotny czy może wtórny?
Wśród młodych kupujących dominują ci, którzy wybierają mieszkanie w budynkach z rynku pierwotnego. Dlaczego tak się dzieje? Nie bez wpływu na to jest fakt, że tego typu nieruchomości w ofercie jest najwięcej. Dzięki temu znalezienie mieszkania odpowiadającego naszym potrzebom kupujących jest łatwiejsze. To jednak nie wszystko. Młode pary częściej decydują się na zakup na rynku pierwotnym również z innego powodu – ważne jest dla nich to, aby mieszkanie mogli wykończyć i urządzić zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami – tłumaczy Agnieszka Wrzesień.
Oferta mieszkań, które odpowiadają na potrzeby młodych ludzi, przede wszystkim na rynku pierwotnym w dużych miastach jest naprawdę bogata. W zdecydowanej większości nowych inwestycji znajdziemy mieszkania o powierzchni około 40 mkw. – z kuchnią z aneksem kuchennym oraz osobną sypialnią, czy też dwupokojowe z samodzielną kuchnią. To doskonały dowód na to, że oferta deweloperów dostosowana jest do wymagań par, które stają przed zakupem swojego pierwszego mieszkania, a które stanowią sporą grupę kupujących nieruchomości. Trzeba jednak podkreślić, że mieszkania w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach, bardzo szybko znajdują nabywców. Taka tendencja widoczna jest przede wszystkim na największych rynkach w Polsce: w Warszawie i Krakowie. W przypadku więc najbardziej atrakcyjnych pod względem lokalizacji czy ceny inwestycji młodzi ludzie nie mogą zbyt długo odwlekać decyzji o zakupie – chętnych na stosunkowo niewielkie mieszkania nie brakuje.