Najnowszy raport GUS potwierdza dane zebrane przez portal kgm.pl Deweloperzy budują coraz większe mieszkania, bo jest na nie duży popyt.
Deweloperzy dostosowują powierzchnie do potrzeb rynku
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny statystyczne mieszkanie oddane do użytku przez deweloperów w pierwszym kwartale tego roku miało 63,7 metrów kwadratowych. Tylko w ciągu ostatniego roku średnia wielkość mieszkania z rynku pierwotnego wzrosła o ponad 2 procent.
Coraz mniejsze domy
Odwrotny trend widać w budownictwie jednorodzinnym. Jak podaje GUS średnia wielkość domu wybudowanego w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 133,9 metra kwadratowego. 10 lat temu wartość ta wynosiła około 146 metrów. Wydaje się, że tendencja do budowy mniejszych domów utrzyma się w tym roku. Jak prognozuje GUS na podstawie wydanych pozwoleń na budowę średnia powierzchnia użytkowa domu wyniesie w tym roku około 130 metrów. Wpływ na to mają dwa czynniki. Po pierwsze wzrasta odsetek domów budowanych przez deweloperów. Po drugie rośną lawinowo ceny materiałów budowlanych więc inwestorzy indywidualni ograniczają koszty.
Dom pod miastem od dewelopera
Coraz więcej jest na rynku tak zwanych mikro inwestorów czyli osób budujących po kilka domów lub tak zwane bliźniaki. W takich inwestycjach zazwyczaj powierzchnia lokali oscyluje pomiędzy 100 – 130 metrów. To znacznie obniża średnią statystyczną. Działki na przedmieściach i w miejscowościach koło dużych miast są dużo tańsze niż w mieście. Pozwala to mikro deweloperom na obniżenie cen.
Budujemy szybciej choć drożej
Budynki wielorodzinne budowane są dwa razy krócej niż domy jednorodzinne. Średnio budowa bloku mieszkalnego trwa teraz około 20 miesięcy. Wydłużył się za to czas budowy domu jednorodzinnego. Średnio budowa takiego domu trwa trzy i pół roku. W ostatnim czasie budujemy wolniej o 2 miesiące. Powodem są wzrosty stawek w budownictwie i brak wykonawców. Część inwestorów liczy na obniżki cen materiałów budowlanych. Jak przekonują eksperci wzrosty cen niektórych materiałów rzędu 70 do 90 procent nie mają żadnego uzasadnienia.
Szukamy dużych mieszkań w niskich cenach
W trakcie ostatniej Giełdy Domów i Mieszkań nasi ankieterzy badali tendencje rynkowe. Większość ankietowanych w przedziale wiekowym od 30 – 40 roku życia deklarowała chęć zakupu większego mieszkania. Respondenci deklarowali chęć zakupu mieszkania w cenie poniżej 10 tysięcy złotych. Jako bardzo ważny czynnik wymieniano przynależny do mieszkania balkon, taras lub ogródek. Więcej o preferencjach kupujących duże mieszkania znajdą Państwo w artykule – Szukamy coraz większych mieszkań.