Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej. Nowy projekt ma bardziej chronić osoby kupujące nowe mieszkania lub domy.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Jednym z najważniejszych rozwiązań wprowadzonych w projekcie jest stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W założeniu deweloperzy budujący nowe mieszkania mieliby do niego wpłacać określony procent wartości mieszkania.
Pozyskane w ten sposób pieniądze mają być zabezpieczeniem dla kupujących na wypadek bankructwa dewelopera.
Prace nad tym rozwiązaniem trwały od kilku lat. Już w 2018 roku pierwsze projekty przedstawił UOKiK. Zakładały one dość wysokie progi. Dla mieszkań budowanych w systemie rachunku powierniczego otwartego miało to być 5 procent wartości mieszkania a dla rachunku zamkniętego 1 procent. Aktualny projekt zakłada opłatę w wysokości do 2 procent wartości mieszkania przy rachunku otwartym i 0,2 procent przy zamkniętym.
Nowy fundusz a ceny mieszkań
Zdaniem ekspertów wprowadzenie nowych opłat nie wpłynie zbyt mocno na ceny mieszkań. Średnia oplata powinna wynieść około 1 procent. Dla mieszkania o wartości 400 tysięcy złotych będzie to około 4 tysięcy złotych. Dużo większe podwyżki może wymusić inflacja. Jak podaje Eurostat inflacja w Polsce była w styczniu najwyższa w całej Unii Europejskiej. Wyniosła w ujęciu zannualizowanym 3,6 procent. W strefie Euro inflacja była na poziomie 0,9 procent. Warto dodać, że chodzi tu wskaźnik interpolujący dane okresowe na dane roczne. Annualizacja oznacza bowiem przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. W ujęciu bezpośrednim jak podał GUS inflacja wyniosła 2,7 procent. Nie zmienia to faktu, że podwyżki cen prawie wszystkich artykułów i usług niosą za sobą wzrosty kosztów robocizny i materiałów budowlanych, więc w konsekwencji prawdopodobnie przełoży się to na ceny mieszkań.
Obowiązkowy prospekt informacyjny
Jedną ze zmian jest obowiązek przekazania potencjalnemu kupującemu prospektu informacyjnego dotyczącego inwestycji. W obowiązującej ustawie wydawany był na wniosek kupującego. Prawdopodobnie tak jak dotychczas będzie on składał się z dwóch części: ogólnej i indywidualnej. W części ogólnej muszą znaleźć się informacje o deweloperze, doświadczeniu, pozwoleniu na budowę a nawet o prowadzonych względem dewelopera postępowaniach powyżej kwoty 100 000 zł. W części indywidualnej większość informacji dotyczy, naszego konkretnego mieszkania. Prospekt jest i będzie nadal obowiązkowym załącznikiem do umowy notarialnej.
Nowelizacja zakłada wprowadzenie nowego wzoru prospektów informacyjnych.
Regulacja umów rezerwacyjnych
Nowelizacja zakłada bardzo precyzyjne uregulowanie umów rezerwacyjnych. Do tej pory choć stosowane bardzo często przez deweloperów nie miały w ustawie żadnej wykładni. Nowością ma być ograniczenie wpłaty na umowę rezerwacyjną do wartości maksymalnie 1 procent wartości mieszkania. Precyzyjnie określone zostaną możliwości zerwania takiej umowy bez straty wpłaconej kwoty. Stanie się tak w przypadku kiedy klient: nie otrzyma pozytywnej decyzji kredytowej lub dokonania przez dewelopera zmian w prospekcie informacyjnym bez powiadomienia klienta. Zwrot będzie też przysługiwał w przypadku nie zrealizowania zobowiązania wynikającego z umowy.
A kiedy bank zbankrutuje
Ustawodawca również w tym przypadku przewiduje szczegółowe regulacje. Najważniejsza jest ta, że w przypadku upadłości banku, w którym prowadzony jest rachunek powierniczy deweloper zobowiązany będzie do podpisania umowy o prowadzenie rachunku powierniczego z nowym bankiem w terminie 30 dni od dnia upublicznienia faktu upadłości banku. Co więcej o tym fakcie będzie musiał poinformować nabywcę. Jeśli tego nie zrobi nabywca będzie mógł rozwiązać umowę.
Szczegółowy odbiór mieszkania
Ustawa w drobiazgowy sposób ureguluje odbiór mieszkania. Deweloper będzie miał obowiązek usunięcia stwierdzonych wad w ściśle określonym terminie. Co więcej jeśli tego nie zrobi lub wady zostaną uznane za istotne, będzie można odmówić odbioru lokalu.
Rada Ministrów ma jasny plan
Rząd przygotowując projekt ustawy o – „Ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym” ( taka jest oficjalna nazwa projektu ) wyraźnie wskazuje, że celem ustawy jest maksymalna ochrona praw i bezpieczeństwa osób kupujących mieszkanie lub dom. Projekt przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu 12 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że prawdopodobnie wejdzie ona w życie w połowie przyszłego roku.