Zabłocie można by nazwać krakowskim brzydkim kaczątkiem, które na naszych oczach z brzydkiej, przemysłowej dzielnicy przeistoczyło się w atrakcyjną dla mieszkańców i turystów przestrzeń, mającą wiele do zaoferowania.
Sam potencjał Zabłocia jest ogromny – świetne położenie komunikacyjne, bliskość atrakcyjnego Kazimierza i urokliwego Podgórza, sąsiedztwo bulwarów Wiślanych, aż dziw, że na swe odrodzenie Zabłocie czekało tak długo.
Jeszcze kilka lat temu było tu szaro i ponuro, a dziś to miejsce tętni nowym życiem, przyciągając do siebie ludzi z nowymi pomysłami, pozytywną energią i zapałem. Zmiana, jaka nastąpiła w tej części miasta sprawia iż niektórzy nazywają ją: Nowym Zabłociem. Określenie to odnosi się do współdziałania wielu pozytywnych czynników, takich jak współpraca istniejących tutaj firm, instytucji i artystów przejawiająca się w powstających tu produktach, usługach, ofercie kulturalnej i ciekawym możliwościach spędzenia wolnego czasu.
Formalnie rzecz biorąc Zabłocie stanowi część Podgórza, północną jego granicę stanowi Wisła, południową fragment Alei Powstańców Wielkopolskich, zachodnią ulica Krakusa, a wschodnią – ulica Stoczniowców. Mimo to w powszechnym mniemaniu Zabłocie funkcjonuje jako odrębna, kreatywna przestrzeń. Wpływ na szybką metamorfozę tego miejsca miał z całą pewnością miejscowy plan zagospodarowania przewidujący restrukturyzację i rewitalizację tutejszych terenów poprzemysłowych oraz definiujący nowy układ urbanistyczny, przewidujący integrację z pozostałymi częściami miasta i rzeką. Dla strefy przestrzennej Zabłocia plan ustalił nowe funkcje stwarzając warunki dla powstania struktur instytucjonalnych i kulturalnych oraz rozwoju istniejących firm.
Jednym z pierwszych, który dostrzegł potencjał Zabłocia był deweloper Alpha Development odpowiedzialny za projekt Garden Residence, który od 2010 roku jest rozpoznawalnym kompleksem architektonicznym. Twórcy Garden Residence otrzymali Nagrodę Złotego Sokoła w V edycji Konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Inwestycję doceniono m.in. za wyjątkową aranżację architektoniczną, zieleń zaprojektowaną na unikatową skalę oraz odwagę, z jaką projekt Garden Residence zamienił zaniedbaną dzielnicę w atrakcyjny i niezwykle funkcjonalny teren mieszkalny (sklepy, spa, punkty usługowe). „Garden Residence miało to szczęście, że uczestniczyło w procesie rewitalizacji Zabłocia. Pokazało, jak można tworzyć nową przestrzeń, nową jakość życia w wielkim mieście. Stało się nowym pomysłem na tzw. osiedla zamknięte. Inwestorom zależało, by stworzyć miejsce dla aktywnych ludzi, którzy jednak po pracy chcą odpocząć w ciszy. To zadanie spełnia między innymi ogród wewnętrzny” – tak o inwestycji opowiada Edyta Kaleta, dyrektor sprzedaży Garden Residence. Ogrody Garden Residence to ogromna, zielona enklawa, która jest doskonałym miejscem na odpoczynek, pogawędkę z sąsiadem, rodzinny piknik. Jej powierzchnia to aż 7000 m2. Zaprojektował ją zespół doświadczonych dekoratorów i architektów krajobrazu. Sam kompleks Garden Residence to elegancki, funkcjonalny i przemyślany w każdym detalu zespół mieszkań. Stylowe, gotowe do odbioru mieszkania cechuje funkcjonalność, jakość i standard wykończenia. Jedną z opcji zakupu mieszkania w Garden Residence jest możliwość wybrania mieszkania pod klucz, które dzięki pomocy doradców i architektów będzie w pełni wyposażone i elegancko urządzone. W perspektywie wieloletniej to bardzo dobrze wydane pieniądze, które będą zwracać się każdego dnia dzięki komfortowi mieszkania. Garden Residence współpracuje z doświadczonymi partnerami, którzy mogą pochwalić się tylko udanymi projektami.
W najbliższym sąsiedztwie osiedla znajdują się obecnie dwa najnowocześniejsze krakowskie muzea – historyczne Fabryka Schindlera oraz sztuki współczesnej MOCAK. Potencjał tej części miasta szybko dostrzegli i wykorzystali bowiem artyści. Fabryka Schindlera stanowi obecnie jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie tłumnie odwiedzanych codziennie przez krajowych i zagranicznych turystów. Stała ekspozycja pozwala na poznanie historii Krakowa z okresu międzywojennego i z czasów wojny, a prezentowane dokumenty, zdjęcie czy autentyczne listy (np. Romana Polańskiego) robią niezapomniane wrażenie. Przy fabryce „Emalia” znajduje się drugie muzeum – MOCAK. Sam budynek Muzeum połączył sześć istniejących już na terenie dawnej Fabryki Schindlera obiektów, autorem projektu jest architekt Claudio Nardi. Muzeum skupia się przede wszystkim na ekspozycji artystów ostatnich dwóch dziesięcioleci, gości wiele międzynarodowych wystaw, posiada własną bibliotekę i księgarnię, inicjuje szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Oferta cyklicznych warsztatów edukacyjnych dla młodszych i starszych jest tak różnorodna iż z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Dla inwestorów Zabłocie stanowi swoistą ziemię obiecaną stwarzającą dogodne warunki inwestowania. Swym urokiem Zabłocie przyciąga ludzi młodych, aktywnych i kreatywnych. Najlepszym tego przykładem jest działająca na ulicy Ślusarskiej 9 Wytwórnia – warsztat i pracownia zarazem. “Zabłocie z dnia na dzień staje się dzielnicą, która przyciąga młodych ludzi. Jest ku temu wiele powodów. Wydaje się, że życie kulturalne, gastronomiczne i biznesowe postanowiło przenieść się na lewy brzeg Wisły. Dziś już nie ma w Krakowie chyba ani jednej osoby, która nie słyszałaby o klubie Fabryka czy Studiu Twój Kucharz” – podkreśla wyjątkowy charakter Zabłocia Edyta Kaleta. „Garden Residence powstawało właśnie z myślą o ludziach aktywnych. Zaplanowane tak, by jak najlepiej wykorzystać organizację miejskiej przestrzeni publicznej. Jeżeli dodamy do tego teraz niezliczone firmy i start-upy, czyż nie warto zastanowić się nad przeprowadzką na lewy brzeg Wisły? Jestem zwolenniczką posiadania wszystkiego pod ręką i tak właśnie teraz wygląda nasza dzielnica. Praca, rozrywka, jedne z najlepszych restauracji. Ja bym się dłużej nie zastanawiała” – przekonuje Edyta Kaleta.
Postindustrialne budynki kryją bowiem wiele tajemnic. Wycieczkę po Zabłociu można rozpocząć w MOCAK-u, Fabryce Schindlera czy Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3. Po solidnej dawce czegoś dla duszy, warto zajrzeć do BAL-u, Studia Twój Kucharz i Sweet Surrender. Po drugiej stronie ulicy stoi Krakowska Akademia im. Frycza-Modrzewskiego, która oferuje wykłady otwarte, zaprasza na spotkania z intrygującymi osobowościami, organizuje konferencje i wystawy. A tuż za Placem Bohaterów Getta zaprasza nas Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Muzeum, które organizuje ciekawe wydarzenia artystyczne i stanowi nową atrakcję Zabłocia, wzbogacając jego ofertę kulturalną.
Dla mieszkańców największe atuty Zabłocia stanowią: dogodna lokalizacja blisko centrum, rozwinięty układ komunikacyjny, sąsiedztwo Galerii Kazimierz oraz mostu Kotlarskiego. Z jednej strony jest to miejsce praktycznie w samym centrum miasta, z drugiej dzielnica położona w bliskim sąsiedztwie Wisły. Autem, rowerem, tramwajem, pieszo szlakiem Bulwarów Wiślanych – po mieście można poruszać się szybko i bezstresowo. Po krótkim spacerze można znaleźć się w jednej z modnych kawiarni położonej na Kazimierzu. Taka sama odległość dzieli od uroczych zakątków malowniczego Podgórza. W zaledwie kilka minut można dojść na drugą stronę Wisły, gdzie znajduje się Galeria Kazimierz z bogatą ofertą sieci markowych sklepów i kinem. Zamek Królewski na Wawelu? Krakowski Rynek Główny? To kwestia 15 minut. Zabłocie z pozostałymi dzielnicami miasta łączy jedna z najpiękniejszych tras rowerowych i spacerowych Krakowa. Bulwary Wiślane to zadbany szlak – modny zarówno wśród miłośników joggingu, spacerowiczów, rolkarzy jak i rowerzystów.
Zapewne jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie uwierzyłby, że z tej zaniedbanej i zapomnianej części miasta wykluje się przestrzeń, która ma tak wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom. Przestrzeń, która przyciąga coraz więcej ludzi, pomysłów i pozytywnej energii.