O znaczeniu doświadczenia w realizacjach deweloperskich, nowoczesnej architekturze nawiązującej do tradycji dzielnicy i zaletach osiedla „Bronowickie Ogrody” – w rozmowie z Klaudią Ząbek, Office Manager firmy DeS.
Proponujecie Państwo kameralną inwestycję w Bronowicach. Jakimi elementami zamierzacie Państwo nawiązać do tradycji dzielnicy?
Do tradycji dzielnicy nawiązywać będzie przede wszystkim architektura osiedla, która została zaprojektowana przez biuro architektoniczne Lewicki i Łatak. Owocem poszukiwania DNA architektury jest nowoczesny projekt, który wyróżnia się spośród innych zarówno nawiązaniem do tradycji, jak i szczególną troską o detale. Elewacja w kolorze dojrzewającego zboża ma być odniesieniem do terenów, na których powstaje inwestycja – wcześniej były tu pola uprawne. Ryflowany tynk i kolor chabrowy w zagłębieniach nawiązuje z kolei do tradycji starych bronowickich chat, w których gdy panna wychodziła za mąż malowano fugi niebieską farbą. Kolor czerwony w podłużnych zagłębieniach w tynku kojarzy się z latem i pięknymi polami maków. Obecność kwiatów nie tylko na trawnikach, ale i w oknach, i na balkonach jest odwołaniem do natury, która ma stać się motywem przewodnim osiedla. Do każdego z budynków przynależeć będzie balkon lub taras ze specjalnymi mocowaniami na donice z kwiatami. Cała inwestycja ma sprawiać wrażenie tonącej w kwiatach, ziołach i zbożach.
Z drugiej strony będzie to inwestycja nawiązująca do najnowszych trendów, takich jak duże okna, tarasy, ogrody. Jakie będą architektoniczne atuty inwestycji?
Sama nazwa inwestycji powstała nie bez podstawnie, ponieważ tak jak Pan wspomniał oferujemy naszym Klientom mieszkania, z których każde wyposażone jest w balkon, taras lub ogród. Specjalnie używam słowa ogród, gdyż nie są to maleńkie ogródki, a duże przestrzenie nawet do
145 m2. Większe niż standardowe okna będą dawały więcej światła, co jest niewątpliwie kolejnym dużym plusem. Wyróżniać będzie nas także dbałość o każdy detal, przejawiająca się między innymi w drewnianej stolarce okiennej o zwiększonym czynniku przepuszczalności cieplnej podkreślająca naturalne słoje, tarasy wykończone modrzewiem syberyjskim lub płytkami hiszpańskimi wedle uznania Klienta.
Największą zaletą naszych mieszkań jest jednak brak wewnętrznych ścian nośnych. Mieszkańcy będą mieli zupełną swobodę aranżacji wnętrza oraz łączenia mieszkań. To mieszkanie dostosowuje się do Klienta.
Cechy charakterystyczne naszego projektu, o których warto również wspomnieć to brak ruchu kołowego. Każdy zespół budynków wyposażony będzie w osobny podziemny parking, do którego wjazd będzie tylko i wyłącznie z ulicy. Teren osiedla będzie ogrodzony i nie będzie możliwości poruszania się po nim pojazdami. W każdym budynku będzie zainstalowana cichobieżna winda, która zapewni wygodę przemieszczania się z poziomu garaży na piętra. Na terenie inwestycji będą znajdowały się nowoczesne stojaki na rowery, pomieszczenia na narty oraz specjalne miejsca postojowe na motocykl. Ogrzewanie oraz ciepła woda będą dostarczane przez MPEC, co zapewni mieszkańcom stałe, niskie koszta eksploatacji.
Jak planujecie Państwo budowę? Jakie zostaną użyte materiały i jakiej wielkości będą mieszkania?
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na I kwartał 2017 roku. Budynki zostaną wybudowane w sposób tradycyjny z żelbetu, pustaka silikatowego oraz materiałów ceramicznych. Żelbetowe wykończenie zapewni brak strat cieplnych.
Metraże mieszkań kształtują się pomiędzy 39,26m2 a 96,7m2. Do każdego z nich przynależeć będzie balkon, taras lub ogród oraz podziemne miejsce postojowe. Nasza inwestycja zaprojektowana jest tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Całość inwestycji to 12 budynków. Jak zrealizujecie Państwo przestrzenie wspólne dla mieszkańców?
Części wspólne wewnętrzne będą w eleganckich płytkach hiszpańskich. Jak zostało już wspomniane tynk w kolorze dojrzewającego zboża będzie zdobiony ryflami w kolorach makowym i chabrowym. Stawiamy też na zieleń, której tak bardzo w Krakowie brakuje. Teren osiedle tonący w kwiatach stworzy z budynkami niebanalną kompozycję, gdzie wielkomiejski charakter spotyka się z podmiejskim spokojem.
Mieliśmy wybór – wybudować jeszcze jeden budynek czy zostawiać 20-arową działkę. Postanowiliśmy zostawić działkę i oddać ją do dyspozycji mieszkańców – niech oni zadecydują, czy ma tutaj powstać zagajnik z ziołami, czy plac zabaw. Chcemy, aby Bronowickie Ogrody wyzwalały kreatywność!
Inwestorem jest znana od lat między innymi z prestiżowych prac konserwatorskich firma DeS. Ponoć braliście Państwo udział w renowacji najważniejszych zabytków w Polsce jak choćby Wawel.
Firma DeS to ponad trzydziestoletnie doświadczenie w rewitalizacji obiektów zabytkowych. Ogromne doświadczenie oraz dbałość o szczegóły wyróżnia nas spośród innych deweloperów. Ostatnie realizacje, którymi możemy się pochwalić to m. in. renowacja Baszty Złodziejskiej na Wawelu, Muzeum Czartoryskich, Pałac Krzysztofory, renowacja klinik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamki w Tęczynie i Będzinie, Zespół Pałacowy w Pszczynie, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Kościół Jaszczurówka w Zakopanem i wiele innych. Wszystkie osiągnięcia oraz renoma firmy pozwalają potencjalnemu Klientowi mieć pewność, że prace wykonane będą z uwagą na każdy detal przy równoczesnym uwzględnieniu wygody docelowego mieszkańca.
Funkcjonujecie Państwo na rynku od ponad 30 lat. Jakie doświadczenie zebrała w tym czasie na rynku firma?
DeS to firma, w której od wielu lat pracuje ta sama kadra kierownicza i wykonawcza, dzięki czemu zdobyte przez nas doświadczenie przekładamy na tworzenie unikalnych, ponadczasowych miejsc. Każdy zabytek to inna historia oraz inne trudności. Nauczyliśmy się jak z największą precyzją odtwarzać historyczny wygląd na podstawie źródeł. Były to nie tylko książki, zbieraliśmy też dokumentacje oraz słuchaliśmy relacji innych osób. Jeżeli mowa o doświadczeniu do naszych specjalności należy zaliczyć remonty elewacji tynkowych, remonty elewacji ceglanych, remonty dachów, konserwację budownictwa drewnianego, renowację cegły, renowację kamienia, konserwacji polichromii oraz detali sztukatorskich.
Naszym standardem jest ukończenie wszystkiego bezusterkowo i w terminie. Tak zamierzamy zrobić i teraz – zadbamy, by Bronowickie Ogrody oferowały niespotykaną jakość oraz były miejscem wyjątkowym, którego nie chce się opuszczać.
Rozmawiał: Jarosław Knap