Miejscowości takie jak Wieliczka, Skawina, Niepołomice, Zielonki, Myślenice, Zabierzów czy Bochnia przyciągają coraz więcej osób, które zmęczone dużym miastem poszukują miejsca spokojnego, a jednocześnie wygodnego w codziennym funkcjonowaniu.
Wybierając miejsce do zamieszkania najczęściej kierujemy się względami praktycznymi, takimi jak: odległość od miejsca pracy, dostępna infrastruktura czy komunikacja ułatwiająca codzienne dojazdy. W równym stopniu wybór ten podyktowany jest także naszymi osobistymi oczekiwaniami i potrzebami. Osoby, które preferują miejski styl życia i dobrze czują się w dużym mieście, raczej nie zainteresują się ofertą nieruchomości podmiejskich. I odwrotnie: osoby ceniące sobie spokój, ciszę i nieco wolniejsze tempo życia nie będą szukały mieszkania w centrum dużego miasta. Jest i grupa osób, które cenią sobie udogodnienia oferowane przez miasto, a jednocześnie oczekują, by miejsce ich zamieszkania stanowiło swoisty azyl, w którym mogą odpocząć – także od wielkomiejskiego zgiełku. Rozwiązaniem, które pozwala zaspokoić te różne potrzeby może być wybór małego miasta, położonego w bliskim sąsiedztwie większej metropolii.
Miejscowości takie jak Wieliczka, Skawina, Niepołomice, Zielonki, Myślenice, Zabierzów czy Bochnia z jednej strony posiadają wszelakie zalety małych miast, z drugiej strony, dzięki bliskiemu sąsiedztwu Krakowa, ich mieszkańcy mogą korzystać z wszelakich możliwości, jakie oferuje stolica Małopolski. Coraz częściej zatem te podkrakowskie miejscowości stają się alternatywą dla mieszkań zlokalizowanych na obrzeżach Krakowa. Trendowi temu sprzyjają również wysokie ceny mieszkań i gruntów w mieście. Coraz więcej osób, którym zależy na większym metrażu lub własnym ogrodzie decyduje się na budowę domu jednorodzinnego czy zakup nieruchomości w mniejszej miejscowości. Przy takim samym wkładzie finansowym mogą sobie pozwolić na większą przestrzeń, lepiej urządzone mieszkanie czy własny dom z ogródkiem. Przepływowi ludności z Krakowa do okolicznych miast, często należących do aglomeracji krakowskiej, sprzyja również intensywna rozbudowa i modernizacja dróg, dzięki czemu dojazd do Krakowa nie zabiera tak dużo czasu jak niegdyś. Dużo bardziej uciążliwe mogą być korki w samym mieście niż szybki przejazd np. z Myślenic popularną Zakopianką.
Obok niższych cen za grunty lub mieszkanie, małe miasteczka posiadają również szereg innych zalet. Zazwyczaj poziom bezpieczeństwa jest w nich wyższy niż w dużych metropoliach, jest mniej korków i hałasu, a tempo funkcjonowania jest wolniejsze i spokojniejsze. Mniejsza jest też anonimowość, mieszkańcy zazwyczaj – mniej, bardziej bądź tylko z widzenia, ale się znają – co oczywiście dla jednych może być plusem, a dla innych minusem.
Wraz z rosnącą popularnością małych miast wśród nabywców rośnie również zainteresowanie podmiejskimi terenami deweloperów. Miejscowości przy Krakowie stają się coraz atrakcyjniejsze dla inwestorów, co widać choćby po rosnącej ilości wniosków o przekształcenie działek rolnych na budowlane. Przekłada się to na coraz większą i zróżnicowaną ofertę mieszkań.
Do miast zlokalizowanych w pobliżu Krakowa i cieszących się dużą popularnością wśród nabywców z pewnością można zaliczyć Wieliczkę. Miasto to, leżące na południowy wschód od Krakowa, rozwijało się od XIII w. jako ośrodek wydobywczy. W powszechnym mniemaniu Wieliczka uważana jest z jednej strony jako miasto typowo turystyczne, dzięki znajdującej się tu unikatowej kopalni soli, z drugiej – jako „sypialnia” dla aglomeracji krakowskiej. Bliskie położenie obu miast faktycznie wpływa na dość dużą liczbę osób mieszkających w Wieliczce, a dojeżdżających do pracy w Krakowie. W linii prostej Rynek Główny w Wieliczce i Rynek Główny w Krakowie dzieli jedynie 13 km, a dogodny dojazd między miastami gwarantuje rozwinięta sieć komunikacyjna. Na granicy Wieliczki i Krakowa znajduje się drogowy węzeł, stanowiący skrzyżowanie autostrady A4 z drogą krajową nr 4. Codzienną komunikację ułatwia również krakowska komunikacja miejska i połączenia kolejowe w postaci nowoczesnej kolei aglomeracyjnej.
Wieliczka to dobre miejsce dla ludzi aktywnych. Działają tu liczne kluby i towarzystwa sportowe oraz Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto” z nowoczesnym krytym basenem, boiskami, kortami tenisowymi i siłownią. Nie brak atrakcji również dla dzieci i młodzieży, takich jak park liniowy czy Miasteczko Ruchu Drogowego z placem zabaw, torem sprawnościowym i skateparkiem. Dużym plusem są również liczne parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej. Las Krzyszkowicki, park im. A. Mickiewicza, park św. Kingi, Ogród Żupny czy Aleja Jana Pawła II zachęcają do spacerów, rowerowych przejażdżek czy aktywnego spędzenia wolnego czasu. Do tego rozwinięta infrastruktura: dostępność szkół, przedszkoli i licznych punktów handlowo-usługowych – wszystko to sprawia, że nieruchomości w Wieliczce cieszą się rosnącą popularnością wśród osób, które dotychczas mieszkały w Krakowie. To z kolei przekłada się na dość interesującą ofertę nieruchomości od deweloperów. Przykładem może być chociażby Osiedle Klonowe stanowiące kameralną enklawę nowoczesnych domów wielorodzinnych w niskiej zabudowie. Położone przy ulicy Zbożowej w Wieliczce osiedle stanowi urbanistyczną całość, na którą składa się: ogrodzenie wraz z bramą wjazdową, oświetlenie, droga wewnętrzna, a także park kieszonkowy z placem zabaw dla najmłodszych. Obecnie trwa realizacja 12. etapu tej inwestycji, na który składa się 10 kameralnych budynków w zabudowie bliźniaczej.
O popularność wśród tych, którzy chętnie wyprowadziliby się za miasto mogą konkurować z Wieliczką podkrakowskie Zielonki czy Zabierzów. Obie miejscowości, zlokalizowane bardzo blisko Krakowa, posiadają liczne atuty, które z powodzeniem ściągają tu zmęczonych gwarem i hałasem miasta lub rodziny z dziećmi. Zielonki dzieli od centrum Krakowa (w linii prostej) zaledwie 5 km. Zatem do Krakowa dojedziemy właściwie w kwadrans. I to zarówno własnym samochodem, jak i komunikacją miejską posiadającą tu liczne linie autobusowe. Przez teren gminy przebiega również droga krajowa nr 7 w kierunku Warszawy oraz droga wojewódzka nr 794 w kierunku Wolbromia. Rosnąca z roku na rok liczba mieszkańców najlepiej obrazuje to, że Zielonki zyskują wciąż na popularności. Oferta nieruchomości w Zielonkach jest bardzo zróżnicowana, zarówno klienci poszukujący mieszkania, jak i domu znajdą bez problemu nieruchomość spełniającą ich oczekiwania. Na uwagę zasługują zwłaszcza nowe Domy 100 i Domy 130 od Kontrakt Developer, które prócz sporej powierzchni gwarantują również ogródki czy dodatkową przestrzeń do adaptacji na poddaszu. Zlokalizowane blisko centrum Zielonek, wykończone w podwyższonym standardzie gwarantują ciszę i spokój, a jednocześnie komfort korzystania z miejskiej infrastruktury.
Dla tych, których interesuje zakup nowego domu w cichej miejscowości także Zabierzów ma ciekawą ofertę nieruchomości, które spełnią różne oczekiwania nabywców. Z Zabierzowa dojedziemy do Krakowa w przeciągu niecałych 30 minut, a jego sąsiedztwo z obszarami, takimi jak Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Tęczyński Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Dolina Kluczwody, rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki, rezerwat przyrody Skała Kmity czy Ojcowski Park Narodowy czynią go jednym z ciekawszych miejsc do życia. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią piesze lub rowerowe wyprawy. Lokalizacja ta będzie idealna dla ludzi aktywnych, którzy mogą korzystać tak z terenów rekreacyjnych, jak i ośrodków sportowych. W Zabierzowie nie brak również sklepów, centrów handlowych, punktów usługowych, szkół i przedszkoli, co z pewnością ułatwi codzienne funkcjonowanie. Powstają tu i budynki w bliźniaczej zabudowie i nowoczesne domy jednorodzinne. Oprócz walorów samej miejscowości do Zabierzowa nowych mieszkańców przyciąga również centrum Kraków Business Park, które nieustannie się rozwija.
Swoich zwolenników mają również Niepołomice – miasto położone w powiecie wielickim, na wschód od Krakowa, oddalone od stolicy Małopolski o 21 km. Znajduje się tu i Zamek Królewski z XIV wieku wraz z Muzeum i Ogrodami Królowej Bony i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne (jedyna taka placówka na południowym wschodzie kraju) i Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa. Znajdziemy tu również Kopiec Grunwaldzki, znajdujący się na zachód od rynku. Dojazd do Niepołomic drogą A4 zajmie nam ok. 30 minut. Gdyby nie likwidacja pociągu na trasie Kraków-Niepołomice w 2005 r., dojazd ten byłby jeszcze łatwiejszy. Tym, co przyciąga nowych mieszkańców jest z pewnością niewielka odległość od Krakowa, bogate zaplecze kulturalno-oświatowe, liczne atrakcje turystyczne, jak również sąsiedztwo Puszczy Niepołomickiej. Do tego jeszcze dobrze rozwinięte usługi publiczne i odznaczająca się znaczną aktywnością lokalna społeczność. Dla inwestorów dużym plusem jest fakt, że praktycznie 100% powierzchni gminy Niepołomice pokryte jest planem zagospodarowania przestrzennego, co znacznie upraszcza procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Z kolei Niepołomicka Strefa Przemysłowa stanowi jeden z największych terenów inwestycyjnych aglomeracji krakowskiej należący do grupy Małopolskich Parków Przemysłowych.
Jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej jest Skawina – miasto położone kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa nad rzeką Skawinką. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej Skawina jest doskonale powiązana z Krakowem. Dojazd do Krakowa usprawni dodatkowo realizowana przez PKP budowa łącznicy kolejowej pomiędzy przystankami Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, umożliwiająca skrócenie czasu jazdy dla pociągów zmierzających w kierunku Skawiny nawet o około 20 minut. Dodatkowo w samej Skawinie rusza właśnie rozbudowa ul. Kolejowej, w ramach której powstanie centrum komunikacyjne z parkingiem dla 500 samochodów i 60 rowerów oraz z zatoką autobusową. Ma to zachęcić tych, którzy dojeżdżają do Krakowa, by korzystali z Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, a samochody zostawiali na parkingu. Ze Skawiny do Dworca Głównego w Krakowie dotrą w ciągu kilkunastu minut. System ograniczający ruch samochodowy ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza zarówno w samej Skawinie, jak i w Krakowie.
Skawina swą atrakcyjność zawdzięcza walorom krajobrazu naturalnego. Lasy Tynieckie czy Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego to wizytówki tego miasta. Na znaczeniu zyskują również walory rekreacyjno-wypoczynkowe Skawiny. W planach miasta dużą uwagę przywiązuje się do rozwoju terenów rekreacji i adaptacji terenów nad rzeką Skawinką do celów hipoterapeutycznych oraz budowy tras szlaków konno-rowerowych wzdłuż Skawinki i Wisły.
Zainteresowanie Skawiną wzrosło jeszcze w ostatnim czasie za sprawą rządowego programu Mieszkanie Plus. Obok Trzebini Skawina jest bowiem pierwszym małopolskim miastem, gdzie mogą powstać mieszkania w ramach tego programu. Jak zauważają analitycy rynku popyt na najem w Skawinie jest dość duży, a podaż mała. Ci, którzy zainteresowani są raczej zakupem niż wynajmem mogą wybierać spośród dość różnorodnej oferty.
Nad rzeką Rabą i jej lewym dopływem Bysinką, 30 km na południe od Krakowa położone są Myślenice. Miasto, które
swą historię wywodzi z XIII wieku. Zlokalizowane pomiędzy wzgórzami Dalin, Chełm oraz Uklejna może zaoferować swym mieszkańcom dogodny dojazd do Krakowa międzynarodową trasą E77 stanowiąca na tym odcinku część tzw. Zakopianki, rozwiniętą infrastrukturę z licznymi ośrodkami edukacji, sklepami i punktami usługowymi oraz całe zaplecze rozrywkowo-kulturalne. Dodatkowo, miłośnicy wypraw w góry mogą stąd szybko dotrzeć do Zakopanego, a trwające właśnie prace nad najdłuższym tunelem w Polsce usprawnią ten dojazd. W mieście prężnie działa Myślenickie Centrum Kultury oraz liczne kluby i stowarzyszenia sportowe skupiające się na różnych dyscyplinach sportu, m.in. żeglarstwie, karate, jeździectwie, pływaniu czy gimnastyce. W mieście znajduje się również ośrodek rekreacji, w którym dostępna jest hala sportowa, kompleks kortów tenisowych, boiska, strzelnica. Znajdziemy tu także liczne trasy rowerowe, szlaki turystyczne czy stok do jazdy na nartach w zimie.
Tych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy ujmuje uroda tego miasta. Dominuje tu zabudowa nieruchomości jedno- i wielorodzinnych, a piękne widoki górskie zapewniają położone nieopodal Beskidy. W południowej części miasta znajduje się rezerwat przyrody. Z kolei w rejonie Dolne Przedmieście znajduje się Specjalna Strefa Ekonomiczna. Myślenice są bowiem miastem silnym gospodarczo, w którym prężnie działa sektor przemysłowy i handlowy. Inny charakter ma dzielnica Zarabie, będąca dzielnicą turystyczną, w której ulokowane są liczne atrakcje, takie jak kolej linowa, kąpielisko czy skatepark. Nie brak tu również ścieżek spacerowych, tras rowerowych i dużego placu zabaw dla dzieci. Teren Zarabia oddzielony od pozostałej części miasta Rabą jest jednym z atrakcyjniejszych pod względem inwestycji mieszkaniowych.
Innym, ciekawym miastem jest Bochnia, położona nad rzeką Rabą, w dolinie potoku Babica, na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. To jedno z najstarszych miast Małopolski z licznymi zabytkami i kopalnią soli, której początki sięgają roku 1248.
Bochnia położona w połowie drogi między Krakowem a Tarnowem jest bardzo dobrze skomunikowana z oboma miastami. Jadąc samochodem z Krakowa autostradą A4 dojedziemy do samej Bochni. Łatwo też dostać się tu pociągiem lub autobusem.
Położenie miasta, bliskość atrakcyjnych krajobrazowo terenów, Puszczy Niepołomickiej i Beskidu Wyspowego stwarza idealne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Liczne imprezy kulturalne, artystyczne i rozrywkowe sprawiają natomiast, że nie sposób się tu nudzić. W Bochni działają instytucje i organizacje kulturalne, takie jak: Muzeum im. S. Fischera, Miejski Dom Kultury, Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, Dziewczęcy Chór Parafialny Puellae Sancti Pauli. Nie brak również stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które odznaczają się dużą aktywnością, także promujących sport i aktywny tryb życia: Bocheńskie Stowarzyszenie Miłośników Sportu X-Team, Bocheńskie Towarzystwo Tenisowe, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, TKKF Ognisko „Promień” Bochnia. Obok bogatej strefy komercyjno-usługowej miasto posiada również doskonale rozwiniętą sieć edukacyjną, znajdziemy tu liczne przedszkola (państwowe i prywatne), szkoły ponadgimnazjalne i policealne czy Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Łatwy dostęp do usług i infrastruktury, a jednocześnie zielone otoczenie i brak wielkomiejskiego zgiełku czynią to miasto bardzo przyjemnym w codziennym funkcjonowaniu.
Marta Maniecka