Aktualności

Najlepsze mieszkanie na wynajem

Jak wybrać mieszkanie, na którym zarobimy najwięcej? Podajemy dane, które pomogą wam w inwestowaniu w nieruchomości.

Pandemia zmieniła rynek najmu. Jest bardziej stabilny a ceny wynajmu nie rosną tak jak to było w poprzednich latach. Nadal jest to bardzo interesująca alternatywa dla lokat bankowych. W dobrych lokalizacjach przemyślana inwestycja może przynieść zyski roczne w granicach 5 do 7 procent.

Jak wynika z analiz najbardziej opłaca się inwestować w tak zwane kawalerki w największych miastach w Polsce. Jak podaje firma CBRE w Warszawie wynajęcie pokoju z kuchnią kosztuje około 1900 zł, we Wrocławiu 1600 zł, w Krakowie i Trójmieście około 1500 zł. Mowa tu mieszkaniach małych do 30 metrów kwadratowych, kompletnie wyposażonych w dobrych lokalizacjach. Takie mieszkanie kosztuje teraz u dewelopera średnio około 10000 zł za metr kwadratowy w Krakowie oznacza to, że na inwestycję w mieszkanie dwudziestokilkumetrowe wraz z wykończeniem potrzeba około 300 tysięcy złotych.

W założonej kalkulacji przyjęliśmy koszt wykończenia na poziomie 30 tysięcy złotych, przy powierzchni mieszkania 27 metrów kwadratowych. Wykończenie obejmuje nie tylko remont wraz mabelami ale także sprzęt AGD i RTV oraz niezbędne akcesoria kuchenne. W nowym budownictwie gdzie czynsze są bardzo niskie właściciel może otrzymać średnio 1500 zł. Od tej kwoty musi oczywiście uiścić należny podatek.

Kolejną opcją jest kupno mieszkania dwupokojowego o powierzchni około 40 metrów. W Krakowie możemy za wynajem otrzymać średnio około 2000 zł, w Warszawie najwięcej bo aż 2900 zł za miesiąc. Taka inwestycja jest opłacalna oczywiście wtedy gdy duży jest segment osób wynajmujących, większy od ilości oferowanych mieszkań. Z danych firmy CBRE wynika, że teraz w Warszawie jest 9,5 tysiąca ofert mieszkań na wynajem. W Krakowie jest to liczba dwukrotnie niższa, co oznacza, że jest to bardzo interesujący inwestycyjnie obszar. Na 4,8 tysiąca mieszkań na wynajem, które znajdują się teraz w ofercie w Krakowie czeka spora liczba studentów, pracowników korporacji i cudzoziemców.

Warto dodać, że praktycznie zamarł rynek mieszkań na wynajem krótkoterminowy, czyli mieszkań wynajmowanych głównie turystom. Są one ulokowane głównie w ścisłym centrum, stąd ich wysoka cena sięgająca kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Dużo bardziej intratne jest zainwestowanie w mieszkanie w dobrej lokalizacji, skomunikowane z centrum i oferujące wkoło takie udogodnienia jak centra fitnesowe, sklepy, ścieżki rowerowe czy parki. Pamiętać trzeba, że głównym najemcą w Krakowie nadal są studenci, których co roku jest w mieście około 100 tysięcy osób. Kilkadziesiąt tysięcy pracuje w tak zwanych centrach osób wspólnych. To kolejna grupa najemców, o tyle atrakcyjna, że posiadająca stałe, dość dobre dochody. Warto więc zastanowić się nad inwestycyjnym zakupem w Krakowie kawalerki lub mieszkania dwupokojowego.