Czy dobry design musi być drogi? Czy ładne meble zawsze powstają we Włoszech lub krajach Skandynawii? Niekoniecznie. Zapraszamy do przewodnika po najlepiej zaprojektowanych polskich produktach 2013 roku według Łódź Design Festival
Plebiscyt “Must Have” jest integralną częścią Łódź Design Festival. Po raz pierwszy najlepsze polskie produkty wytypowane przez ekspertów (przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków wzornictwa) mogliśmy oglądać dwa lata temu. Wybór jest subiektywny, jednak odzwierciedla aktualne trendy w polskim projektowaniu. Oprócz mebli i przedmiotów użytkowych pokazuje również książki, ciekawe opakowania, czy gry planszowe. My, spośród 67 projektów prezentowanych w październiku w Łodzi, wybraliśmy najciekawsze inspiracje do urządzenia lub zmiany wnętrza.
Do salonu i gabinetu
Krzesło Diago
Projekt: Tomek Kempa, Filip Ludka, Megi Malinowska; produkcja: Tabanda
Ostatnie dwa lata w designie to zdecydowanie czas geometrycznych form. Wymyślając Diago trójka projektantów z grupy Tabanda inspirowała się japońskim origami. Poszaleli z liniami i płaszczyznami, których nie powstydziłby się najlepszy szlifierz diamentów z Antwerpii. A krzesło Diago niedawno doczekało się nawet publikacji w „Wallpaper Magazine”.
Stół 4 You
Projekt: Piotr Kuchciński, Joanna Leciejewska; producent: meble VOX
Stół 4 You jest ciekawy, bo wyróżnia się wielofunkcyjnością i możliwościami personalizacji. Dębowy mebel ma dwa blaty, pomiędzy które można wstawić szuflady. Na środku stołu znajduje się funkcjonalna wnęka, gdzie można umieścić na przykład podgrzewacze, świece, świeże zioła, kwiaty. Zamykając wnękę, tworzy się gładki blat. Stół ma narożniki zaokrąglone dla bezpieczeństwa, stabilną konstrukcję dzięki drewnianym nogom ustawionym pod kątem i otwór na przełożenie i uporządkowanie kabli.
Sofa Hover
Projekt: Tomek Rygalik / producent: PROFIm / www.profim.pl
HOVER zaprojektowany został zdecydowanie z myślą o nowoczesnych, przestronnych wnętrzach, urządzonych w minimalistycznym stylu. Kubełek sprawia wrażenie jakby był zawieszony w powietrzu. Na pierwszy rzut oka kolekcja wydaje się bardzo subtelna i delikatna, jednak gdy siadamy na fotelu czy sofie czujemy, że mebel jest solidny, stabilny i wygodny.
Fotel RM58
Projekt: Roman Modzelewski; producent: Vzór
Na świecie od lat z sukcesami wznawia się produkty takich projektantów jak Dieter Rams czy Alvar Aalto i w końcu ten trend zawitał do Polski. Zaprojektowany w 1958 r. przez Romana Modzelewskiego Fotel RM58 wzbudził zainteresowanie samego Le Corbusiera. Wersja współczesna, tym razem seryjna, została wypuszczona pod marką Vzór i wykonana z wykorzystaniem nowych materiałów (PE) i technologii. Produkt pokazywano na Łódź Design Festival już w zeszłym roku, ale widocznie wywarł takie wrażenie, że zobaczyliśmy go znowu na wystawie „Must Have 2013”.
Do łazienki
Balia Beza
Projekt: Beza Projekt / producent: Acrea / www.mybath.pl
Inspiracją dla tej serii produktów był kształt drewnianych balii i mis na wodę. Tradycyjna forma w zestawieniu z nowoczesnym materiałem stanowi ciekawą kombinację, a meble ustawione we wnętrzu minimalistycznej łazienki ocieplają ją i nadają jej domowy charakter. W tej serii projektanci zaproponowali również płytki przypominające swoim kształtem swobodnie ułożone deski. Elementy te spełniają funkcję czysto dekoracyjną i mogą być wyposażone w haczyki do wieszania np. ręczników.
Płytki łazienkowe Penta
Projekt: Przemysław “Mac” Stopa, Massive Design / producent: Acrea / www.mybath.pl
Niebanalne rozwiązanie dla nowoczesnej łazienki stanowi także seria Penta. Umywalka wolnostojąca zbudowana na planie odwróconego stożka ze ściętym wierzchołkiem nawiązuje kształtem do flakonu. Ale najciekawsze są płytki, które dają możliwości tworzenia ciekawych i różnorodnych struktur na ścianach.
Grzejnik Pillou
Projekt: Nonegrupa (T. Krzempek, M. Szaban) / producent: Terma /www.termagroup.pl, nonegrupa.com
Punktem wyjścia do tego projektu stał się klasyczny wzór wodnego grzejnika żeliwnego. Grzejnik tym razem nie ma udawać, że jest niewidoczny – wręcz przeciwnie, zdecydowana forma podkreśla swoją obecność w przestrzeni i funkcję jaką spełnia. Grzejnik składa się z powtarzalnych elementów w formie przypominających “poduszki”, których dwa skrajne moduły stanowią podparcie całości.
Do kuchni i jadalni
Piękna porcelana niedużym kosztem uprzyjemni nam posiłek lub chwilę relaksu z kawą czy herbatą. Na pierwszy plan wysuwają się, porcelana z fabryki w Ćmielowie i kolekcje firmy Kristoff.
Kolekcja Porcelany „New Atelier”
Projekt: Marek Cecuła, Ćmielów Design Studio; producent: Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A
Wielu z nas ma sentyment do klasycznych polskich firm. Kolekcja “New Atelier” jest pierwszym produktem sygnowanym logo Ćmielów Design Studio, które ma pomóc rodzimej marce odzyskać dawny status. To przykład współczesnego wzornictwa ceramicznego. Elementy zestawu sprzedawane są indywidualnie, a wszystkie formy i kolory dekoracji można dowolnie łączyć, tworząc spersonalizowane zestawy.
Kolekcja Modern
Projekt: Barbara Rydzak, Magdalena Gazur / producent: Manufaktura w Bolesławcu / ceramika-design.com.pl
Kolekcja “Modern”, wbrew nazwie, ma w sobie rys sentymentalnego retro-stylu. Wiadomo, Bolesławiec ceramiką stoi, a każde naczynie jest „odciskiem palców” osób, które pracowały przy kolejnym etapie jego powstawania. Dlatego nie ma dwóch identycznych. I dlatego każde opatrzone jest specjalną pieczęcią z logo firmy oraz odręcznym podpisem twórcy wzoru danej linii.
Katarzyna Kasprzyk