Łódź Design Festiwal jest wydarzeniem, gdzie zobaczyć można najlepsze projekty minionego roku. To dobrze zaprojektowane produkty, których autorami są polscy projektanci i producenci.
Szukacie inspiracji, by urządzić mieszkanie? Warto przyjrzeć się laureatom jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla designerów w Polsce: plebiscytu „must have”, organizowanego przez ŁDF. Designerskie przedmioty wcale nie muszą być drogie, a czasami jeden lub klika elementów wystarczy, by nadać mieszkaniu charakter.
W Łodzi nagrodzone zostało m. in. krzesło ALDO, zaprojektowane przez Jadwigę Husarską-Sobinę. To kolejny produkt jasienickiego zakładu spółki Paged, a wyróżnia je ciekawe oparcie wraz z nogami, które gięte są z jednego kawałka bukowego drewna. Mebel jest bardzo lekki oraz poręczny w codziennym użytkowaniu, dzięki promieniście rozłożonym szczeblom oparcia, co daje dobre podparcie dla pleców. Krzesło – wraz z hookerem – zostało po raz pierwszy pokazane podczas renomowanych targów Salone del Mobile Milano 2016.
Wyróżnienie otrzymał też taboret IMUGO. Lekki mebel, ręcznie wykonywany i nawiązujący do najlepszej klasyki polskiego designu, zaprojektowany został przez profesora Rajmunda Teofila Hałasa.
Kompaktowa łazienka
W tym roku szacowne jury nagrodziło m.in. kolekcję mebli łazienkowych KOŁO Twins projektu dr Michał Roszkowskiego, czyli modułowy koncept meblowy, który ułatwia utrzymanie porządku w łazience. Meble zostały docenione za łatwość zaadaptowania ich do każdej przestrzeni łazienkowej, także tej małej. Bliźniacze modele dają nieskończone możliwości aranżacji, można zsuwać je z sobą i komponować w dowolnym układzie, tworząc np. pojemną, dwudrzwiową szafkę. Każdy z mebli można dodatkowo podwieszać lub stawiać na nóżkach.
Nagrodzona została też piękna, minimalistyczna wanna Silvia – zaprojektowana przez Martę Gębską i Zbigniew Piaseckiego oraz funkcjonalna, dębowa szafka łazienkowa MB1 firmy Loft Kolasiński.
Domowe biuro
Coraz więcej osób korzysta z możliwości pracy zdalnej, freelancerzy, pracują w różnych miejscach, często też w domu. Jeżeli i nas to dotyczy, przy urządzaniu mieszkania, warto zaprojektować sobie komfortową strefę do pracy.
Pomóc w tym mogą takie rozwiązania jak VANK_move, kolejny projekt wyróżniony na festiwalu designu w Łodzi. To nowoczesny stół, który dzięki elektrycznej regulacji wysokości blatu, dostosowuje się do potrzeb. Jest odpowiedzią na trend i zapotrzebowanie na miejsca pracy typu „sit/stand”. Siedzący tryb pracy odpowiada za bóle pleców, zwyrodnienia kręgosłupa a nawet za spowolnienie metabolizmu. Na zachodzie coraz popularniejsze są już ergonomiczne rozwiązania, które pozwalają na zmianę pozycji podczas pracy. Przy podnoszonym blacie możemy też czasami stać przy pracy, co podnosi koncentrację i przynosi ulgę bolącym plecom.
Meble personalizowane
Dobrze zaprojektowane rzeczy charakteryzują się sprytnymi rozwiązaniami, co jest szczególnie istotne w niewielkich mieszkaniach. Taka jest też komoda firmy DO_M, wyróżniona na Łódź Design Festiwal. To dobry przykład, że meble w rozsądnej cenie mogą być też ładne i oryginalne.
Komody, ale też kolejny nagrodzony projekt: stolik UFO, to meble, które można personalizować. Wykonanie mebla u stolarza wg własnej koncepcji to możliwe, ale często karkołomne przedsięwzięcie. Można zrobić to prościej: wybrać wielkość blatu, wystylizować i dopasować do naszego wnętrza kolory, pobawić się proporcjami, wybierając poszczególne elementy.
W serii lamp Prima spotyka się tradycyjne rzemiosło i młoda myśl projektowa. Klasyczny kształt zyskuje nowy charakter i może przybierać różne formy dzięki modułowości obiektu. Lampy te, zaprojektowane przez Alicję Pałys, mają wymienne klosze, dzięki czemu odbiorca może tworzyć wersję Mini i Maxi na tej samej podstawie.
Piękny stół
„Must have”, to nie tylko większe formy, jak meble. Wyróżnione zostały również mniejsze koncepty, takie jak opakowania produktów, książki, czy porcelana. Także świetny projekt trzech polskich marek, zebranych pod szyldem „Polski stół”. Ostatnio słowo innowacyjność odmienia się przez wszystkie przypadki, dla mnie prawdziwie innowacyjnym pomysłem jest połączenie sił i niebanalny, nowy, marketingowy (ale w dobrym tego słowa znaczeniu) pomysł na wspólną promocję tych polskich firm. Szkło, porcelana, kamionka i historia, która zaczyna się u podnóża karkonoskich szczytów, a kończy na stołach, gdzie ludzie korzystają z naczyń, powstałych w hucie Julia w Piechowicach, fabryce porcelany „Kristoff” w Wałbrzychu i manufakturze w Bolesławcu.
Więcej nagrodzonych projektów na
www.musthave.lodzdesign.com
Katarzyna Kasprzyk