Wybierając podłogę do mieszkania korzystamy z wielu możliwości: naturalne parkiety, panele czy laminaty – każda z możliwości ma swoje wady i zalety.
Podłoga w olbrzymim stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Stanowi tło dla mebli i wpływa na to, jak w danym pomieszczeniu się czujemy. Dlatego warto dobrze się zastanowić nad odpowiednim doborem materiału, z którego powinna być wykonana.
Podłoga drewniana dzięki naturalnym właściwościom surowca pozwala stworzyć wnętrze o przytulnym, bezpiecznym charakterze. Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku, zachęca do chodzenia na boso, a także tłumi dźwięki i odgłosy kroków. Podłogi z surowców naturalnych „oddychają”, utrzymując w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat, m.in. stałą wilgotność powietrza. Są też inwestycją na lata. Podłogi laminowane musimy zazwyczaj wymieniać co kilka lat, drewno nadaje się do regeneracji, bo parkiet można cyklinować.
Podłoga z drewna jest bardzo trwała, istotną zaletą jest też możliwość konserwowania jej bez konieczności demontażu poszczególnych elementów. Drewno jest też świetnym izolatorem termicznym (drewniana podłoga nigdy nie bywa zimna) i akustycznym. Producenci oferują podłogi z bezklejowym systemem montażu, dzięki któremu w przypadku uszkodzenia jednego elementu, istnieje możliwość łatwej jego wymiany. Klienci mogą wybrać drewno europejskie, amerykańskie, ale też liczne wariacje dotyczące także powierzchni podłóg, które mogą być uszlachetnione bejcą (także kolorową), procesem szczotkowania, postarzania, olejem (np. kolorowym lub ekologicznym) czy lakierem (matowym, półmatowym itp.). Wybrać możemy także spośród różnych dostępnych sortów prezentujących naturalne cechy drewna, takie jak: sęki, układ słoi, obecność twardzieli czy bielu. Podłoga może być wykonana z drewna krajowego (największą popularnością cieszą się jesion, buk, dąb i sosna), jak i egzotycznego (cherry, badi). Na ogół drewno egzotyczne jest droższe od drewna krajowe. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest wielkość poszczególnych desek. Przed zakupem warto sprawdzić, do której klasy należą dane deski:
Klasa selekt (klasa I) – drewno jednolite kolorystycznie, bez sęków i przebarwień, z bardzo subtelnym rysunkiem słojów. Świetnie nadają się do wykończenia podłogi na dużej powierzchni. Jest to drewno bardzo wysokiej jakości, niestety co za tym idzie – jest dosyć drogie.
Klasa standard (klasa II) – poszczególne deski mogą nieznacznie różnić się od siebie barwą lub wizerunkiem słojów. Możliwe jest występowanie niewielkich sęków lub pęknięć, lecz często jest to uważane za zaletę – nadaje bowiem deskom naturalny wygląd. Ich cena jest niższa, niż niż w przypadku klasy selekt, lecz w dalszym ciągu charakteryzują się wysoką jakością.
Klasa natur (klasa III) – zabarwienie desek nie jest jednolite, pojawiają się też znaczne różnice w usłojeniu. Najlepiej nadają się do wykończenia podłogi w miejscu umeblowanym – wyłożona nimi duża, pusta powierzchnia nie wygląda ładnie.
Jeżeli interesuje nas praktyczna alternatywa dla drewnianych podłóg, warto zainteresować się czym są panele i płytki winylowe LVT. LVT – rozwińmy ten skrót i wszystko stanie się jasne – Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe płytki winylowe. Nie mają wiele wspólnego z PRL-owskimi podłogami. To sztywne płytki, w różnych rozmiarach i kształtach, gdy udają drewno, mają rozmiar i kształt desek, paneli, gdy udają gres czy kamień, często są prostokątne lub kwadratowe. Warto zaznaczyć, że bardzo dobrze naśladują naturalne materiały. Swoją strukturą przypominają wykładziny PCW heterogeniczne (warstwowe), jednak łatwo pomylić z prawdziwymi drewnianymi czy kamiennymi podłogami, dzięki zastosowaniu warstwy fotograficznej, która odzwierciedla naturalne kolory i strukturę. Podłogi LVT są jednocześnie estetyczne, ale też wyjątkowo wytrzymałe. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie naturalne produkty mogą ulec szybkiemu zniszczeniu, np. przez wilgoć lub ekstremalne natężenie ruchu, typu łazienki, kuchnie, korytarze, ale też w punktach usługowych jak sale taneczne, recepcje, luksusowe butiki itp.
Mają sporo zalet, są łatwe w montażu, bez fug i spoin, ciepłe w dotyku. Łatwiej utrzymać je w czystości, są wodoodporne i mają atest antypoślizgowy. Podłoga z kamienia kojarzy się z zimnym materiałem. Niestety, jest w tym sporo prawdy, trzeba jednak przyznać, że z upływem czasu kamień nabiera szlachetnego charakteru. Tak wykończone pomieszczenie jest bardzo eleganckie i szlachetne, a sama posadzka jest niezwykle trwała i odporna na ścieranie. Nie tłumi jednak hałasu, konieczne jest zatem stosowanie podkładów izolujących. Kamienie najczęściej używane do wykańczania podłóg to granit, piaskowiec i marmur.
Katarzyna Kasprzyk