Zaprojektowane w duchu FORMUŁY 3R – RELACJE, RUCH, ROZWÓJ Osiedle OZON to odpowiedź na nowe wymagania tych, którzy poszukują swojego wymarzonego miejsca do zamieszkania.
Z roku na rok rośnie świadomość osób kupujących mieszkanie odnośnie istotności udogodnień, jakie powinny być dostępne na osiedlu oraz w jego okolicach. Coraz częściej nabywcy zwracają uwagę nie tylko na cenę przyszłego mieszkania, ale również na to, co dane osiedle im oferuje, czy jest przyjazne i funkcjonalne. Aby dowiedzieć się, jakie czynniki są ważne dla przyszłych mieszkańców Zakład Projektowania Obszarów Śródmiejskich i Katedra Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy współpracy z firmą deweloperską MEGAPOLIS przeprowadzili badanie, ankietując krakowian planujących zakup własnego mieszkania, na podstawie którego powstał raport „Preferencje potencjalnych mieszkańców w zakresie oczekiwanego środowiska mieszkaniowego”.
Jak pokazują wyniki tych badań ponad 60% badanych krakowian, poszukujących mieszkania, wskazało, że to właśnie funkcjonalność osiedla ma największe znaczenie przy wyborze mieszkania. Zagospodarowanie przestrzeni wspólnej osiedla, liczba miejsc parkingowych, układ budynków, rozmieszczenie ścieżek i chodników oraz bliska odległość od pożądanych usług – to najważniejsze aspekty analizowane przez kupujących. Obecne szybkie tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie i swoich bliskich. Dlatego dla wielu nabywców coraz istotniejsze staje się, by pewne obiekty były w bliskiej odległości ich miejsca zamieszkania. Z jednej strony podnosi to komfort codziennego życia, z drugiej pozwala nam zaoszczędzić tak cenny dziś czas. Do najczęściej wymienianych przez respondentów badania należały takie usługi jak: apteka, ośrodek zdrowia, poczta, żłobek, przedszkole oraz szkoła. Bliska odległość oznacza promień obsługi tych poszczególnych obiektów nie przekraczający 500 m. Mniejszą uwagę badane osoby zwróciły na bliskość sklepu spożywczego. Wynika to z faktu, że coraz więcej rodzin robi większe zakupy raz w tygodniu, wybierając się do dużego sklepu sieciowego, oddalonego nawet o kilka kilometrów od ich miejsca zamieszkania albo zamawiając produkty spożywcze przez Internet.
Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych innymi istotnymi kwestiami są dla nich również przyjazne rozwiązania komunikacyjne na osiedlu oraz przyjazna infrastruktura dla dzieci. Aż 85% respondentów badania wyraziło chęć posiadania ścieżek rowerowych niedaleko miejsca zamieszkania, a 88% przyznało, że znaczącym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest wystarczająca ilość miejsc parkingowych na osiedlu. W temacie komunikacji, ważny jest fakt, że coraz więcej osób porusza się za pomocą komunikacji miejskiej, tym samym unikając stania w korkach. Dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na to, w jakiej odległości znajduje się najbliższy przystanek i czy dana lokalizacja ma dobre połączenie z innymi częściami miasta.
Jeśli chodzi o udogodnienia dla dzieci i ich rodziców przeprowadzone badania pokazały, że potencjalni mieszkańcy deklarują chęć mieszkania w pobliżu placów zabaw, parków i lasów. Możliwość aktywnego spędzenia czasu jest bardzo istotna, tak dla starszych, jak i młodszych mieszkańców. Dlatego twórcy nowych osiedli proponują coraz to nowsze rozwiązania skierowane w stronę tych grup wiekowych. Wśród najciekawszych i najbardziej praktycznych rozwiązań dostępnych dla wszystkich mieszkańców są monitorowane sale zabaw typu „kulkoland”. Dużym udogodnieniem dla rodziców są również żłobki i przedszkola obecne w strukturze osiedla. Podobnie jak plac zabaw – choć z pozoru jest to oczywista funkcjonalność, to jednak nie zawsze jest ona obecna na osiedlach. Ciekawym rozwiązaniem są również boiska sportowe, na których maluchy będą poznawać gry zespołowe, a rodzice będą mogli odbyć międzyosiedlowe rozgrywki.
Obok możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu, udogodnienia takie jak: wspólne świetlice, zewnętrzne siłownie czy place zabaw, sprzyjają również tworzeniu relacji sąsiedzkich. Zawieranie więzi sąsiedzkich w obrębie osiedla jest coraz bardziej popularne, świadczą o tym wyniki badań pokazujące, że aż 74% osób odpowiedziało twierdząco na pytanie o chęć zawierania więzi z sąsiadami na osiedlu. Dodatkowo 70% badanych chciałoby uczestniczyć we wspólnych działaniach na rzecz osiedla. Zawieranie więzi sąsiedzkich w obrębie osiedla jest coraz bardziej popularne. Przyszli mieszkańcy osiedli zauważają, że na co dzień umyka to, co w życiu najważniejsze – relacje z ludźmi. Dlatego chcą żyć w otoczeniu, które daje możliwość zbudowania wspólnoty lokalnej, oznacza to, że anonimowość na osiedlu przestaje być atrakcyjna, a rozmowy między sąsiadami stają się pożądane. – komentuje prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Węcławowicz-Bilska z Politechniki Krakowskiej.
Patrząc na wyniki przeprowadzonego badania nasuwa się stwierdzenie, że na wybór odpowiedniego mieszkania składa się wiele czynników. Potencjalni nabywcy coraz częściej poszukują dobrego miejsca do życia, a nie tylko do mieszkania. Dlatego wybierają takie osiedle, które ma wygodną infrastrukturę, odpowiednią lokalizację i wyposażenie pozwalające na zawieranie więzi i rekreację.
Odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania nabywców jest Osiedle OZON. Zaprojektowane w duchu FORMUŁY 3R – RELACJE, RUCH, ROZWÓJ – jest miejscem o dużym potencjale, przyjaznym współczesnym rodzinom i wszystkim, którzy poszukując mieszkania, szukają nie tylko konkretnego metrażu, ale i miejsca stwarzającego warunki do komfortowego życia i rozwoju. Formuła 3R to sposób na życie, które ma zapewnić odpowiednio zaprojektowana przestrzeń. U jej podstaw leży filozofia życia oparta na przeświadczeniu, że przestrzeń, w której żyjemy może wspierać naszą samorealizację w różnych obszarach.
Części wspólne mieszkańców Osiedla OZON są zaplanowane i zaprojektowane w taki sposób, by pomagać w kształtowaniu społeczności obywatelskiej mieszkańców. Nowoczesna architektura i prostota budynków osiedla Ozon połączona została z rozwiązaniami wspierającymi tworzenie się relacji sąsiedzkich. Specjalna sala przeznaczona na spotkania i warsztaty, sala zabaw dziecięcych tzw. małpi gaj siłownia zewnętrzna, nowoczesny plac zabaw oraz infrastruktura dla rowerzystów, tworzą przestrzeń idealną dla tych, którzy chcą żyć aktywnie oraz tworzyć wspólnotę społeczną z sąsiadami podzielającymi podobny system wartości. Już sama lokalizacja osiedla sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. W odległości nieco ponad 1 km od Osiedla znajduje się aż 15 ha Park Leśny Witkowice, z szlakami rowerowymi, pieszymi i turystycznymi. Okoliczne ścieżki rowerowe czy trasy trekkingowe pozwolą poprawić kondycję, podobnie jak zlokalizowana na terenie osiedla zewnętrzna siłownia oferowana dorosłym i mini ścianka wspinaczkowa dla dzieci. Dla miłośników jazdy rowerem zaplanowano wiaty i stacje napraw. Dla dzieci natomiast wspomniany już obszerny plac zabaw, gdzie mogą one aktywnie spędzać czas oraz monitorowaną salę zabaw wyposażoną w „kulkoland”.
W pierwszym etapie oddane zostaną do użytku 183 mieszkania rozmieszczone w 4 budynkach. Mieszkania będą miały do 4 pokoi, najmniejszy metraż to 29 metrów kwadratowych. Poszczególne mieszkania mogą być wyposażone w loggię, taras lub przynależny ogródek. Ich cechą wspólną jest funkcjonalny podział przestrzeni, którego wynikiem będzie maksymalna liczba pokoi na danym metrażu. W pobliżu inwestycji znajdują się żłobki, przedszkole, sklepy, klub fitness oraz parki, co pozwoli przyszłym mieszkańcom zaspokoić najważniejsze potrzeby oraz rozwijać swój potencjał i pasje. Zakończenie prac przewidziane jest w I kwartale 2018 r.
Więcej informacji na:
www.osiedleozon.pl