Jak pokazują badania preferencji wśród nabywców mieszkań, ciepło sieciowe stanowi jeden z ważniejszych kryteriów wyboru mieszkania.
Choć na pierwszym miejscu kupujący kierują się takimi wskaźnikami jak cena, lokalizacja i metraż przyszłej nieruchomości, to inne jej cechy nie są wcale mniej istotne. Wpływ na to ma zapewne bogata oferta na rynku deweloperskim, dzięki której klienci mają w czym wybierać. Nawet zawężając wybór wyłącznie do kluczowych cech, wciąż możemy decydować spośród co najmniej kilku równorzędnych inwestycji. W tej sytuacji, pod uwagę bierzemy dodatkowe kryteria, takie jak: standard wykończenia, komfort, bezpieczeństwo oraz eksploatacja mieszkania w perspektywie kilkunastu lub więcej lat. Klienci podejmują bardzo racjonalne decyzje, wychodząc z słusznego założenia, że skoro w tej samej cenie można uzyskać więcej, to należy z tego skorzystać.
W badaniu opinii przeprowadzonym wśród nabywców mieszkań przez Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl podczas Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań w Krakowie w tym roku, zapytano respondentów o wskazanie najistotniejszych kryteriów wyboru mieszkania. Jako pierwsze – zgodnie z oczekiwaniami – wskazywane były takie cechy inwestycji, jak jej lokalizacja (63,3% wskazań) oraz cena (58,4% wskazań). Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się kolejno: układ mieszkania (54,5% wskazań) oraz dogodna komunikacja (52,3% wskazań). Tuż za tymi, podstawowymi wskaźnikami, na piątym miejscu kryteriów decyzyjnych, znalazł się sposób ogrzewania – aż 36% respondentów uznało go za zdecydowanie ważny, a 46,6% za raczej ważny. Tym samym łącznie 82,6% respondentów uznało go za istotne kryterium. Za nieważny („raczej” lub „zupełnie nieważny”) uznało sposób ogrzewania mieszkania jedynie 6,2% badanych. Co ciekawe, zdecydowanie mniej istotnymi cechami dla respondentów były takie kryteria, jak funkcjonalność osiedla, piętro czy standard wykończenia.
W związku z popularnością kryterium sposobu ogrzewania mieszkania wśród kupujących, postanowiono przyjrzeć się bliżej temu właśnie wskaźnikowi. Zadano pytanie, dotyczące bardzo ogólnego postrzegania trzech najbardziej popularnych źródeł ciepła w zabudowie wielorodzinnej, tj.: ciepła sieciowego, ogrzewania gazowego i elektrycznego. Zdecydowanie najczęściej respondenci jako preferowane wskazywali ogrzewanie ciepłem z miejskiej sieci (86% wskazań). Drugim w kolejności było ogrzewanie gazowe, które wskazało jedynie 9% badanych. Sporadycznie badani wskazywali ogrzewanie elektryczne (3%) lub inne rozwiązania (np. pompy ciepła).
Badanie miało również na celu zebranie opinii potencjalnych nabywców na temat wybranych systemów ogrzewania.
Zapytano więc o opinię na temat miesięcznych kosztów eksploatacji tych trzech rozwiązań – ogrzewania ciepłem z miejskiej sieci, ogrzewania gazowego oraz ogrzewania elektrycznego. Za najmniej kosztowne uznane zostało ogrzewanie ciepłem z miejskiej sieci. Tak odpowiedziało aż 86,4% respondentów. Według odpowiedzi ogrzewanie gazowe było rozwiązaniem pośrednim – większość badanych (74,4%) przyznała mu drugie miejsce. Natomiast za najbardziej kosztowne w eksploatacji pytani uznali ogrzewanie elektryczne – jako najdroższe wskazało je blisko 80% badanych.
Ponieważ koszty eksploatacji nie są jedynym kryterium decydującym o wyborze sposobu ogrzewania, badanych poproszono również o ocenę ważności dodatkowych czterech wskaźników, za pomocą których można opisać system ogrzewania – bezpieczeństwa, niezawodności, komfortu oraz ekologii. Respondenci twierdzili, że wybierając sposób ogrzewania, kierowaliby się przede wszystkim kosztami eksploatacji (73,2% badanych uznało je za zdecydowanie ważne kryterium) oraz bezpieczeństwem (68,7%). Istotne były również niezawodność i komfort – które za zdecydowanie ważne uznało odpowiednio 58,4% oraz 48% pytanych. Relatywnie najmniej istotne przy wyborze były kwestie ekologiczne, które za zdecydowanie ważne uznało 29,8% badanych.
W dalszej kolejności poproszono badanych o ocenę, w skali od -3 do 3, poszczególnych sposobów ogrzewania mieszkania z uwzględnieniem opisanych wcześniej kryteriów decyzyjnych. Z zestawienia odpowiedzi wynika jednoznacznie, że respondenci bardzo wysoko ocenili ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, w każdym ze wskazanych wymiarów. Szczególnie wysoko ocenili bezpieczeństwo tego rozwiązania (średnia ocen 2,15) oraz komfort jego eksploatacji (2,14). Pozytywnie oceniono jego koszty eksploatacji, niezawodność oraz aspekt ekologiczny. W porównaniu z ogrzewaniem ciepłem z miejskiej sieci, dwa pozostałe sposoby ogrzewania wypadły zdecydowanie gorzej. Tym, co najbardziej odróżnia je od ciepła sieciowego w oczach nabywców mieszkań, było kryterium kosztów. Ogrzewanie ciepłem z sieci miejskiej górowało nad konkurencyjnymi sposobami ogrzewania również w wymiarze bezpieczeństwa, niezawodności oraz wygody.
Z kolei bezpośrednie porównanie ogrzewania gazowego i elektrycznego nie wskazało istotnych różnic w zakresie komfortu, ekologii oraz niezawodności. Natomiast różniły się w oczach badanych jeśli chodzi o bezpieczeństwo, gdyż ogrzewanie gazowe uznano za rozwiązania dużo bardziej niebezpieczne oraz koszty – w tym przypadku ogrzewanie elektryczne uznano za dużo droższe.
Wyniki badań, potwierdzają obserwacje i analizy Zarządu Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Według Piotra Krochmala, Prezesa Instytutu: „Świadomość decyzji nabywców mieszkań rośnie z każdym rokiem. Poza kluczowymi kryteriami wyboru związanymi z lokalizacją i ceną, nabywany lokal powinien być wygodny i bezpieczny. W wymiarze ogrzewania, najbardziej wkomponowuje się w te cechy miejska sieć ogrzewania. Jest wygodna, bo w zasadzie bezawaryjna, bezpieczna – bo do minimum ogranicza ilość instalacji w mieszkaniu i związanych z tym okresowych przeglądów. Niewątpliwie należy też do tańszych systemów dostarczania ciepła, a dla klientów niebagatelne znaczenie mają koszty związane z utrzymaniem mieszkania, bo mieszkanie to zawsze inwestycja na lata”.
Analiza opracowana na podstawie badań Instytutu Analiz MRN