O tym, co można zyskać wybierając budownictwo energooszczędne, o nowych inwestycjach i zmieniających się wymaganiach nabywców mieszkań w rozmowie z Dyrektorem Zarządzającym firmy Wawel Service – Tomaszem Zawiła.
Proponujecie Państwo w swojej ofercie między innymi budynki energooszczędne. Ile można zaoszczędzić kupując mieszkanie w takiej inwestycji?
Nasze inwestycje udowadniają, że energooszczędne mieszkania są nie tylko mniej inwazyjne dla środowiska, ale i dla portfela lokatorów. Może się wydawać, że lokale stworzone w duchu ekologii są droższe od tradycyjnych mieszkań, jednak biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – wybudowanie energooszczędnych mieszkań okazuje się znacznie lepszym rozwiązaniem niż budownictwo z zastosowaniem tradycyjnych metod. Głównym atutem takich inwestycji są przede wszystkim znacznie niższe koszty ich utrzymania. Pomimo, że cena wybudowania energooszczędnej nieruchomości może być dla dewelopera od 5 do 15 procent większa, to zainwestowane pieniądze wracają z nawiązką. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, a co za tym idzie chce brać aktywny udział w poprawie kondycji środowiska. Kupując mieszkanie energooszczędne dokonujemy przede wszystkim wyboru bardzo procentującego w przyszłość. Zapotrzebowanie takiego mieszkania na energię jest bowiem do kilkudziesięciu procent mniejsze, co w skali roku pozwala zaoszczędzić mieszkańcom nawet do kilku tysięcy złotych. Dochodzi do tego również wyższy komfort życia, ponieważ innowacyjne rozwiązania zaimplementowane w nowoczesnym mieszkaniu pozwalają nie tylko lepiej kontrolować jego funkcjonowanie, ale także żyć bez zmartwień o comiesięczne rachunki. Energooszczędne inwestycje Wawel Service spełniają ponadto standardy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co dla nabywców oznacza możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego. Subwencje, w zależności od pułapu rocznego zużycia energii, mogą wynosić nawet do 11 tysięcy złotych. To skłania wielu nabywców do podjęcia decyzji zakupu właśnie energooszczędnego M. Naszym zdaniem rok 2016 powinien być obfity w energooszczędne inwestycje firm deweloperskich. Wawel Service jest prekursorem energooszczędnego budowania, więc u nas ta tendencja również się utrzyma. Na dzień dzisiejszy w naszym portfolio znajdują się dwie inwestycje objęte dofinansowaniem z NFOŚiGW. Są to krakowskie Halszki 28A oraz Borkowska B1 i B2. Obydwie cieszą się ogromnym zainteresowaniem nabywców, co tylko potwierdza, że obrany przez nas kierunek rozwoju był jak najbardziej słuszny.
Jakie parametry spełniać powinien budynek energooszczędny? Z jakich materiałów jest wykonany i jakie stosujecie Państwo technologie?
Jako pierwsi w Polsce wybudowaliśmy i oddaliśmy budynek zweryfikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w standardzie
NF 40 dla budynku wielorodzinnego. Chodzi oczywiście o szeroko komentowaną inwestycję Borkowska B1 i B2. To pierwsza w Polsce energooszczędna, wielorodzinna inwestycja, oddana do użytku w 2015 roku. W tej nieruchomości zastosowano m.in. wysokosprawną kotłownię gazową kondensacyjną, system rekuperacji, energooszczędne okna, a także dobrą izolację termiczną budynku. Dzięki tym wszystkim technologiom utrzymanie lokalu jest nawet o 30 procent tańsze niż w przypadku mieszkania w tradycyjnym budownictwie. W naszej drugiej, „zielonej” inwestycji, czyli Halszki 28A, zastosowane zostały takie same przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania. Tworzą one doskonały mikroklimat w mieszkaniu – idealny dla dzieci i alergików – który ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i na zdrowie. Te wszystkie elementy złożyły się na pozytywną certyfikację Funduszu. Dzięki niej, decydując się na zakup mieszkań w tych dwóch projektach klienci mogą liczyć na dofinansowanie z NFOŚiGW w kwocie
aż 11 000 zł. Jeżeli dodamy do tego oszczędności poczynione na eksploatacji naszego M, które wynoszą średnio ok. 30% możemy łatwo policzyć, że comiesięcznie zaoszczędzane sumy średnio kilkudziesięciu złotych, po kilku latach tworzą już znaczące, czterocyfrowe kwoty dla naszego domowego budżetu.
Wawel Service inwestuje w wielu miejscach, nie tylko w Krakowie, ale także w Warszawie, a ostatnio w Katowicach. Czym różnią się od siebie te miasta z punktu widzenia inwestora?
Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby nasze inwestycje powstawały w jak najlepszych lokalizacjach. Na znalezienie tej idealnej składa się jednak wiele czynników i nie jest to zadanie łatwe do osiągnięcia. Najważniejsze jest przede wszystkim dopasowanie profilu nieruchomości i jej docelowych klientów do otoczenia. Zawsze staramy się, aby nasze inwestycje były spójne ze swoją lokalizacją. Jeśli chodzi o Kraków, to bardzo dużym potencjałem wyróżnia się m.in. Nowa Huta oraz jej prężnie rozwijające się okolice, np. Mistrzejowice, gdzie obecnie znajdują się nasze inwestycje Piasta Park oraz Wężyka 10, a także Lema w pobliżu Tauron Areny. Bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi są również południowe obszary Krakowa, takie jak Kurdwanów, czy Kliny. Ostatnio udało nam się również rozpocząć działania na terenie Prądnika Białego, który odznacza się dużą atrakcyjnością. Według naszych prognoz, to właśnie te rejony będą cieszyły się największą popularnością. Z kolei na warszawskim rynku bardzo bogatą w infrastrukturę oraz chętnie wybieraną przez mieszkańców jest dzielnica Mokotów. Nasza inwestycja Wizja Mokotów cieszy się dlatego ogromną popularnością wśród stołecznych nabywców. Wielu klientów odkryło też walory mieszkania w bardziej spokojnych dzielnicach takich jak chociażby Włochy, gdzie zlokalizowaliśmy naszą inwestycję „Przy Solipskiej”. Bogatsi w zdobyte na warszawskim rynku doświadczenie, rozpoczynamy tam kolejne inwestycję na Ursusie i Pradze Południe, których premierę ogłosimy niebawem. Zachęcamy więc do śledzenia naszych stron internetowych, aby być na bieżąco z naszymi projektami. W 2016 roku otwieramy się na nowe rynki. Rozpoczęliśmy już sprzedaż mieszkań na osiedlu w Katowicach, a za jakiś czas zakomunikujemy nasze wejście na rynek wrocławski. Oczywiście każde miasto jest indywidualne, a co za tym idzie każda przeprowadzana przez nas inwestycja jest poprzedzona baczną obserwacją rynku. Działamy na wielu obszarach, jednak mimo kilku cech wspólnych w większości są to zupełnie inne od siebie rynki. Tworzą je poniekąd inni ludzie, którzy mają inne oczekiwania finansowe, czy lokalizacyjne, jednak wszyscy chcą mieszkać w dobrze wykonanych mieszkaniach, które są warte swojej ceny. I tu idealnie wpisuje się nasza ideologia, która sprowadza się do tego, żeby budować niedrogo i dobrze.
Państwa grupa kapitałowa istnieje na rynku od ponad 20 lat. Jak w tym czasie zmieniły się preferencje klientów?
Termin „deweloper” pojawił się w Polsce na początku lat 90. To właśnie wtedy prywatni przedsiębiorcy zaczęli budować mieszkania na sprzedaż i tym samym rozpoczęli proces demonopolizacji rynku nieruchomości. Mieszkania tworzone przez deweloperów szybko wyeliminowały z gry o współczesnego klienta Spółdzielnie. Polacy szukali świeżości, innej architektury, nowego spojrzenia na klienta oraz namiastki nowoczesności. To wszystko dały im konkurujące ze sobą firmy deweloperskie. Jednak na obecny kształt rynku nieruchomości oraz profil statystycznego nabywcy niewątpliwie wpływ miało wiele czynników. Zmiany ustrojowe, wejście Polski do Unii Europejskiej, powszechna dostępność kredytów oraz programy rządowych dofinansowań – to wszystko złożyło się na ożywienie rynku pierwotnego.
Polacy zaczęli szturmować biura sprzedaży, co doprowadziło do sytuacji, w której popyt przewyższał podaż, a ceny zaczęły szybować w górę. Dopiero ostatnie kilka lat ustabilizowało sytuację na rynku, przez co zaczęliśmy nabierać zupełnie nowych nawyków, zarówno jako konsumenci jak i inwestorzy. Obecni klienci są zdecydowanie bardziej wymagający, bo wiedzą, że deweloperzy prześcigają się w walce o klienta. Duża konkurencyjność na rynku jest więc dla nich ogromną korzyścią. Nabywcy nie wyobrażają sobie na przykład mieszkania bez balkonu lub tarasu. Przywiązują także większą wagę do części wspólnych budynku oraz zagospodarowania terenu czy infrastruktury usługowej. Wzrósł także średni metraż kupowanej powierzchni. Segment 2 i 3-pokojowych mieszkań jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż jeszcze kilka lat temu. Co ciekawe, zmieniły się oczekiwania nie tylko co do samych lokali, ale także do oferujących je podmiotów. Od dewelopera oczekuje się pełnego zaangażowania w proces transakcyjny. Polacy chcą być wyręczani w skomplikowanych formalnościach, szukają doradztwa kredytowego oraz pomocy w sprzedaży poprzedniego mieszkania w celu sfinansowania nowego M. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Wawel Service wprowadził więc takie usługi. Na naszej stronie internetowej można znaleźć m.in. kalkulator kredytowy, przy pomocy którego z łatwością obliczymy wysokość rat kredytu. Istnieje także możliwość skontaktowania się z pracownikami firmy za pośrednictwem formularza internetowego. Doświadczeni specjaliści służą radą podczas wybierania najlepszej oferty kredytowej oraz składania wniosku kredytowego. Z pomocą przychodzi także innowacyjne rozwiązanie, jakim jest kredyt pomostowy. Także tutaj warto zasięgnąć rady profesjonalistów z Wawel Service, którzy w prosty sposób tłumaczą zasady przedzielania tej pomocy finansowej. Naszym kolejnym programem pomocowym jest „Zamień stare na nowe”, skierowany do osób pragnących sfinansować zakup mieszkania lub domu w wybranej inwestycji Wawel Service, z środków uzyskanych dzięki sprzedaży dotychczas zajmowanej nieruchomości. Biorąc w banku kredyt hipoteczny na mieszkanie w wybranej inwestycji Wawel Service, dajemy możliwość oddania poprzedniej nieruchomości w rozliczeniu. Dla wszystkich zainteresowanych pilną sprzedażą swojej nieruchomości Wawel Service oferuje także usługę natychmiastowego odkupu nieruchomości za gotówkę. To wszystko składa się na zadowolenie naszych klientów i budowanie wysokiej pozycji marki w świadomości konsumentów.
Obecnie zakup własnego mieszkania cieszy się dużą popularnością wśród różnych klientów, co kluczowe – także wśród tych, wcześniej pomijanych przez programy dofinansowań. Dzięki wprowadzeniu rządowego programu Mieszkanie dla Młodych oraz jego cyklicznemu rozszerzeniu o nowe grupy klientów, udało się zwiększyć grono grup docelowych, do których możemy kierować inwestycje. Zmiany spowodowały nie tylko wzrost zainteresowaniem ofertami, ale także faktyczną sprzedażą. W obecnych czasach coraz więcej osób stara się kupować własne mieszkania zamiast żyć w wynajmowanych, co potwierdzają nie tylko nasze wyniki sprzedażowe, ale i ogólnopolskie raporty. Głównym założeniem naszej strategii jest odpowiadanie na potrzeby mieszkaniowe jak najszerszej grupy klientów. Dzięki temu, nasze działania złożyły się na osiągnięcie wysokich w porównaniu do lat poprzednich rezultatów finansowych oraz zwiększenie zainteresowania ofertą. W Polsce profil statystycznego klienta ulega ciągle pewnym przeobrażeniom, jednak nadal najczęstszym kryterium wyboru nowego mieszkania są kwestie ekonomiczne. Właśnie dlatego w Wawel Service stawiamy na budownictwo energooszczędne oraz ceny niższe niż u konkurencji, choć na pierwszym miejscu zawsze stoi jakość inwestycji. Nie pozwalamy sobie na oszczędności kosztem wykonania budynków, ponieważ nowoczesny konsument jest bardzo świadomy i wymagający. W rozwój naszej firmy wpisane jest także zadowolenie każdej grupy nabywców. Stąd w naszych planach znalazło się nie tylko poszerzenie oferty z segmentu popularnego, gdzie jesteśmy już liderem, ale również wzbudzenie zainteresowania bardziej wymagających klientów, inwestycjami o podwyższonym standardzie. Bardziej prestiżowe nieruchomości są coraz częściej pożądane, dlatego nie pozostawiamy tego segmentu bez odpowiedzi. Inwestycji „z wyższej półki” jest w naszym portfolio już pokaźna ilość i jesteśmy spokojni o ich powodzenie w przyszłości.
Znaczącą ilość mieszkań Wawel Service oferuje w programie MdM. Jak dużo osób i kto korzysta z tego programu?
Polacy coraz rzadziej zadowalają się wynajmowaniem mieszkań. Zdecydowana większość dostrzega już korzyści płynące z inwestycji we własne lokum. Program Mieszkanie dla Młodych pomaga jednak nie tylko tym młodym Polakom rozpocząć zupełnie nowy etap życia. Znowelizowany MdM, dzięki swojej atrakcyjnej formie, zachęca do skorzystania ze swojej oferty coraz szersze grono kredytobiorców. Dzięki temu także osoby dotychczas nie mogące nawet marzyć o nowym mieszkaniu, teraz mają przed sobą szeroki wachlarz możliwości. Mając świadomość tego ogromnego potencjału, Wawel Service oferuje nawet 90 procent wszystkich mieszkań w swoich inwestycjach w ramach programu MdM.
Jakie Państwa zdaniem są bariery ograniczające rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce?
Obserwując sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce można dojść do wniosku, że nie powinien on zwolnić tempa w 2016 roku. Wszystko wskazuje na to, że utrzyma się zarówno wysoki poziom sprzedaży jaki i liczby mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Z początkiem roku wiele firm zapowiedziało stworzenie nowych inwestycji. W Wawel Service pierwszego lutego rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w najnowszej inwestycji „Bytkowska Park” w Katowicach, a już niedługo swoją premierę będą miały nasze dwie inwestycje na rynku warszawskim. W przygotowaniu mamy kilka projektów, a konkurencja również nie próżnuje. Jak wynika z wszelkich dostępnych raportów i analiz, nowe budownictwo cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością i to nie powinno się w najbliższym czasie zmienić. Przewaga mieszkań z rynku pierwotnego nad lokalami z rynku wtórego wydaje się być niczym niezagrożona, dlatego obserwujemy wzmożone działania firm deweloperskich. W Polsce wciąż mamy bowiem do czynienia z niedoborami mieszkań. Nie powinien dziwić więc fakt, że deweloperzy, w tym także Wawel Service, wciąż tworzą nowe projekty. Nasze społeczeństwo jest zamożniejsze niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, dzięki czemu może pozwolić sobie nie tylko na zakup własnego mieszkania, ale i zainwestować w lokal na wynajem. Te wszystkie czynniki składają się na to, że Polska jest bardzo aktywnym placem budowy i zostanie nim jeszcze przez prawdopodobnie kilka najbliższych lat. Pojawiają się pytania jak długo tak dobra koniunktura się utrzyma, ale jest to równie trudne do przewidzenia jak giełdowe notowania. Możemy prognozować, że realny spadek koniunktury nastąpi w 2018 roku, kiedy to zakończy się rządowy program MdM, jednak to czas wszystko zweryfikuje. Dane za 2015 rok mówią o biciu rekordów liczby sprzedanych nowych mieszkań oraz o najwyższych w historii liczbach rozpoczynanych nowych inwestycji mieszkaniowych – tego, czy uda się ten rekord pobić w 2016 roku, dowiemy się zapewne niedługo. Jednak deweloperzy raczej nie będą się wstrzymywać z przeprowadzaniem nowych inwestycji. Ewentualny spadek popytu na nowe mieszkania, jeżeli w ogóle będzie miał miejsce, to nie będzie strategicznie istotny dla branży budowlanej. W porównaniu do innych krajów Europy, wielkość rynku deweloperskiego w Polsce jest imponująca. Przez ostatnie 5 lat udział rynku pierwotnego w wartości obrotu na rodzinnym rynku nieruchomości wzrósł do 44 procent. Deweloperzy, którzy prowadzą rozważną politykę kosztową i bacznie obserwują rynek, nie podejmując zbędnego ryzyka będą mogli bezpiecznie przeprowadzać swoje inwestycje.
Rozmawiał: Jarosław Knap