Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Zrównoważona ekspansja

  • Patryk-Jania_1
  • Mała-Manufaktura
  • Wieliczka-Park
  • Apartamenty-Mickiewicza
  • Duża-Manufaktura

O tworzeniu koncepcji samowystarczalnych osiedli mieszkaniowych i znaczeniu dobrej architektury rozmawiamy z Patrykiem Janią, twórcą grupy kapitałowej Jania Construction.

Jarosław Knap: Wieliczka Park to największa i pierwsza tego typu inwestycja w Wieliczce, tuż przy granicy z Krakowem.

Patryk Jania: Nasza koncepcja zakłada stworzenie osiedla przyjaznego dla mieszkańców, takiego, w którym dobrze się żyje, ale też takiego, gdzie na miejscu będą drobne usługi i handel. Istotna dla nas jest zieleń i świeże powietrze, dlatego znaleźliśmy grunty w otulinie lasu.
Na terenie inwestycji mamy ponad 2 tysiące drzew, które staramy się zachować, pomiędzy nimi wytyczono alejki spacerowe dla rodzin z dziećmi i ścieżki rowerowe. Na osiedlu będzie przedszkole i żłobek, prowadzone przez renomowane firmy. Zaprojektowane zostało także boisko, gdzie prowadzone będą między innymi zajęcia sportowe w przedszkolu sportowo-językowym. Dla dorosłych przewidzieliśmy również minisiłownię na zewnątrz. Mieszkańcy będą się czuli bezpieczni m.in. dzięki monitoringowi oraz całodobowej portierni. Mamy bardzo zróżnicowane rozkłady mieszkań – od kawalerek po duże mieszkania z tarasami dochodzącymi do 30 m2. Wszystkie są doświetlone i nasłonecznione. Teraz jesteśmy na etapie realizacji budynków A, B, C, a przed nami realizacja budynku D. Docelowo całe osiedle będzie złożone z ponad 600 mieszkań. Będzie to największe i najnowocześniejsze osiedle w Wieliczce. Co więcej, jest ono usytuowane na samej granicy z Krakowem, dlatego jest to wręcz doskonałe miejsce do zamieszkania dla osób pracujących w aglomeracji krakowskiej, takich, które cenią sobie komfort, ciszę i zieleń.

J.K.: Tworzą Państwo własną markę Q Park. Będą to obiekty w formule convenience shoping center. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

P.J.: Zmieniają się ludzkie przyzwyczajenia. Szybkie życie, korki, brak czasu powodują, że chcemy robić zakupy jak najbliżej domu. Dlatego opracowaliśmy nową markę Q Park. Mamy już trzy tereny, na których planujemy budowę tego typu obiektów. Jednym z nich będzie ten sąsiadujący z osiedlem Wieliczka Park. To budynki o powierzchni do około 1500 m2 z najpotrzebniejszymi usługami i sklepami. Nie chcemy tam większych sklepów. Zależy nam na tym, by takie centrum nie stało się miejscem spotkań ludzi z całego miasta, ale tylko okolicznych mieszkańców. Ekspansję na rynku komercyjnym rozpoczniemy na przełomie przyszłego roku.

J.K.: Wszystko zaczęło się w Myślenicach…

P.J.: Pierwsze realizacje były właśnie w tym mieście, bo stamtąd pochodzi nasza rodzina i tam od lat prowadzimy działalność biznesową. Teraz realizujemy równolegle trzy inwestycje. Są to Duża Manufaktura i Mała Manufaktura oraz nasza ostatnia inwestycja – Apartamenty Mickiewicza. Jeszcze nie prezentujemy tej inwestycji w ofercie, a już sprzedaliśmy 80 proc. mieszkań. Atutem Apartamentów Mickiewicza jest lokalizacja w ścisłym centrum miasta oraz wyjątkowa architektura. To budynek zaprojektowany z myślą o mieszkaniach inwestycyjnych, traktowanych jako lokata lub lokal na wynajem. Duża Manufaktura to budynek wielorodzinny przy ulicy Rzemieślniczej, bardzo blisko centrum miasta. Na parterze będą lokale usługowe, a na pierwszej, drugiej i trzeciej kondygnacji – mieszkania. Wszystkie lokale posiadają instalację pod klimatyzację i ogrzewanie podłogowe. W budynku jest cichobieżna winda i podziemny parking. Mała Manufaktura powstaje tuż obok. Znajdą się tam mieszkania o powierzchni od 39 do 45 m2, wręcz idealne jako lokum na wynajem lub lokata kapitału. Jednym z atutów tej inwestycji jest fakt, że jest ona odległa zaledwie kilkaset metrów zarówno od Galerii Myślenice, jak i od Rynku. Kolejne nasze inwestycje projektujemy w innych miastach, takich jak Kraków, Wieliczka, Dobczyce i Skawina. Z Myślenic rezygnujemy m.in. z powodu nieprzychylnego klimatu inwestycyjnego panującego w tym mieście.
J.K.:  Jania Construction to nie tylko deweloper, ale także pracownia projektowa.

P.J.: Mamy nie tylko własne biuro projektowe, ale także konstrukcyjne. Od początku w każdej inwestycji dbamy o detale. Często nie mieścimy się we wstępnych kosztorysach, ponieważ uzupełniamy ofertę o elementy, które podniosą komfort życia mieszkańców. Dzięki temu, że posiadamy własne biuro projektowe, klient kupujący u nas mieszkanie ma możliwość skorzystania z porad dotyczących wykończenia i aranżacji wnętrz. To podnosi naszą konkurencyjność na rynku i sprawia, że klient nie musi się martwić o to, jak wykończyć kupione mieszkanie.
J.K.: Jak zaczęła się Państwa przygoda z branżą deweloperską?
P.J.: Właściwie przez przypadek. Od lat prowadziłem salon samochodowy. Byliśmy w pewnym momencie jednymi z największych sprzedawców samochodów używanych w Polsce. Dziś ten rynek jest bardzo zepsuty, dlatego też m.in. rezygnacja z tej branży. Nasza pierwsza inwestycja była nieudana, ale to mnie zmotywowało do działania, bo jestem bardzo ambitny. Lubię nowe wyzwania i postanowiłem zacząć działania na rynku deweloperskim. Potem firma Jania Construction stała się liderem w powiecie myślenickim. Teraz pora na działanie na większą skalę. W strategii rozwoju firmy założyliśmy dywersyfikację ryzyka, dlatego inwestujemy zarówno w segmencie mieszkań dla rodzin, mieszkań na wynajem, jak i budownictwa komercyjnego.
J.K.: Wspomniał Pan o Krakowie?
P.J.: Na Klinach Zaciszu posiadamy bardzo duży teren, usytuowany pomiędzy innymi planowanymi inwestycjami realizowanymi przez dużych deweloperów, takich jak Atal, BGK czy Inter-Bud. To deweloperzy, którzy graniczą z nami działkami. Staramy się przygotować koncepcję osiedla samowystarczalnego. Oznacza to w praktyce, że na osiedlu będą dostępne takie usługi jak placówka bankowa, szkoła, przedszkole czy żłobek. Powiększyliśmy tam nasz park ziemi, tak by powstał w tym miejscu kolejny Q Park. Realizację osiedla chcemy rozpocząć w drugim kwartale przyszłego roku. Przewidujemy znaczną poprawę na tym terenie infrastruktury komunikacyjnej. Wraz z innymi inwestorami planujemy budowę zjazdu z autostrady. Jestem przekonany, że w perspektywie około 7 lat powstanie na tym terenie nowoczesne osiedle, w którym każdy będzie chciał zamieszkać.
J.K.:  Jania Construction w świadomości społeczeństwa Myślenic wiąże się nierozerwalnie ze społeczną odpowiedzialnością.

P.J.: To nasza cecha rodzinna. Od lat uczono mnie, by dzielić się z innymi i pomagać tym, którzy takiej pomocy potrzebują. Uważam, że tak powinni zachowywać się wszyscy przedsiębiorcy. Dlatego wspomagamy domy dziecka, domy pomocy społecznej i fundacje charytatywne. Ambasadorem inwestycji Wieliczka Park jest Waldemar Kluza, mistrz Polski w górskich wyścigach samochodowych. Staramy się go wspierać, tak by mógł walczyć o jak najlepsze wyniki. Dbamy o sport młodzieżowy, szczególnie o nasze lokalne drużyny Dalinu Myślenice i Orła Myślenice. Już teraz mogę zadeklarować, że Jania Construction będzie nie tylko budować przyjazne dla ludzi osiedla, ale także pomagać innym.