Urządzając mieszkanie lub dom zawsze musimy podjąć decyzję i wybrać styl, który będzie dominował w naszej przestrzeni.
Zwykle chcemy, żeby wnętrze utrzymane było w jakiejś konwencji. Naszym celem jest to, by do architektury, którą dysponujemy pasowało zagospodarowanie przestrzeni, meble, dodatki, tak, by te elementy pasowały do siebie, ale także do nas – do mieszkańców i właścicieli.
Jak wybrać
Wybierając styl stajemy zwykle przed trudnym wyborem, a skomplikowany charakter decyzji wynika z kilku czynników. Po pierwsze często chcemy do nowego lokum zabrać coś co już posiadamy, z czym jesteśmy związani. Starą szafę, ukochane zasłony. Często taka rzecz może narzucić nam z góry jakiś styl. Kolejny kłopot sprawiać może nam to, że widzimy w czasopismach, w internecie wnętrza, które nam się podobają, ale wyrywkowo – z tego zdjęcia chciałabym barek, a z innego regał na książki. To sprawia, że trudno czasem pogodzić wszystkie nasze upodobania w jednej przestrzeni, rozsądnie jest więc od razu na niektóre pomysły się zdecydować i pogodzić się z tym, że inne trzeba będzie odrzucić. Warto sobie uświadomić, że kiedy przystępujemy do urządzania można zastanowić się i przemyśleć w jakim miejscu – nawet z tych które znamy – czujemy się dobrze i swobodnie, choć pamiętajmy iż nie zawsze to, co podoba nam się u kogoś sprawdzi się w naszym domu. Dla laika trudne do pogodzenia staje się także harmonijne i estetycznie spójne pogodzenia wnętrza z architekturą i otoczeniem. Jeśli jesteśmy posiadaczami super nowoczesnego apartamentu na 16 tym piętrze, urządzenie jego wnętrza w stylu np. polskiego dworu zawsze będzie powodować, że poczujemy dysonans między tym, co na zewnątrz, a tym, co w środku.
Na końcu jeśli posiadamy ogród lub duży balkon czy taras warto pamiętać, że otoczenie powinno być kontynuacją wnętrza.
Dekoracje
Wielu z nas ma skłonność do upiększania wnętrza, a warto zauważyć, że współcześnie, projektując wnętrza, do różnego rodzaju dekoracji dobrze jest podchodzić ostrożnie. Czasem to nasze dekorowanie daje efekty trochę na siłę. Niekoniecznie umieszczenie jednego plakatu na każdej ścianie wywoła wrażenie dobrze przemyślnej przestrzeni. Ale jeżeli mamy w domu piękną podłogę, czy np. mebel wykończony prawdziwym fornirem, to naturalne piękno tych przedmiotów obroni się samo bez zbędnych dodatków. Oczywiście dziś nie odrzuca się absolutnie elementów wnętrz o charakterze dekoracyjnym, niemniej jednak ewidentna jest tendencja do osiągania harmonii i estetyki we wnętrzu przez dbałość o formę i jakość wykończenia detali.
Co mamy do wyboru?
Stylów, które można wymienić dzisiaj jako wiodące jest przynajmniej kilka. Do najprostszego podziału należy podział na wnętrza nowoczesne i tradycyjne. Te pierwsze to zdecydowanie propozycja dla wymagających – także wymagających od siebie. Jeśli decydujemy się na życie w minimalistycznej przestrzeni mamy gwarancję ładu harmonii i spokoju. Warto jednak pamiętać, że żeby sterylna kuchnia wyglądała naprawdę świetnie niekoniecznie można sobie pozwolić na sprzątanie jej od wielkiego święta. Nowoczesne wnętrze, by cieszyło nas swoim ładem wymaga od nas dyscypliny. Dlatego warto również rozpatrywać wybór stylu we wnętrzu właśnie w kontekście własnego charakteru i temperamentu.
Wnętrza nowoczesne mogą mieć bardzo różny charakter, mogą mieć klimat industrialny – kiedy proste gładkie ściany uzupełnimy np. stolikiem kawowym zrobionym z palet, a na ściany położymy okładzinę o charakterze betonu. Możemy wybrać bardziej miękką wersję, nowoczesność w stylu włoskim, czyli proste rozwiązanie ale bardzo przemyślane w detalu, dopracowane meble i efektowne oświetlenie. Dla tych, którzy lubią połysk odpowiedni będzie wariant glamour. W tak urządzonym nowoczesnym wnętrzu decydujemy się na błyszczące powierzchnie podłóg i ścian, do tego wybieramy ciemną kolorystykę i łączymy ją z efektownymi podświetleniami wnęk w ścianach i sufitach. Dla miłośników wnętrz jasnych, dobrą receptą będzie wnętrze w stylu skandynawskim – tu także stawiamy na jakość i wzornictwo, ale charakter wnętrza jest zdecydowanie bardziej na luzie. Wspólną cechą wnętrz nowoczesnych jest eksperymentowanie z materiałami, bawienie się różnego rodzaju konwencją. Wnętrza o tradycyjnym charakterze także mogą być bardzo różnorodne. Tu bardzo często szukamy inspiracji daleko od rodzimego podwórka, bo oprócz wnętrza w stylu góralskim, czy w stylu polskiego dworu, można także pokusić się o wnętrze w stylu śródziemnomorskim – z dużą ilością bieli i odrobiną ultramaryny, wnętrze orientalne z pięknymi wielobarwnymi płytkami, wnętrze shabby-chic – czyli rustykalne, gdzie wszystko jest raczej wiekowe i zniszczone, ale z naciskiem na to by było w bieli. Ogólnie wnętrza tradycyjne charakteryzują się typowym wykorzystaniem materiałów, lubią materiały prawdziwe – tzn. np. podłogę z desek, a nie kafle z nadrukiem deski. W tych wnętrzach dobrze wyglądają wszelkiego rodzaju otwarte półki, bogactwo dodatków i akcesoriów, oraz różnego rodzaju nietypowe rozwiązania z wykorzystaniem starych sprzętów (np. nóżki od maszyny jako stojak pod umywalkę). Kolejną tendencją wnętrzarską jest łączenie wszystkiego ze sobą – czyli wnętrza eklektyczne. Tak urządzone miejsca są często piękne i inspirujące, ale warto pamiętać, że nie każdy z nas będzie umiał mieszać – bo mieszać trzeba z głową, żeby nie osiągnąć efektu przeciwnego do zamierzonego. W sytuacji w której chcemy właśnie takiego oryginalnego połączenia różnych pomysłów, warto poszukać jakiegoś wspólnego mianownika dla całego wnętrza. Na przykład naszym przewodnikiem może być kolor. Łączmy ze sobą różne rzeczy i różnych epok, ale niech wszystko będzie np. w odcieniach szarości.
Do dzieła
Kiedy podejmujemy decyzję o stylu, w którym będziemy urządzając nasze ,,m” warto przygotować się, zgromadzić materiały i różnego rodzaju ściągi. Warto mieć je pod ręką kiedy wyruszamy na kolejną wyprawę szukać, oglądać i kupować. I zawsze zastanowić się, czy właśnie to przed czym stoję i co zmierzam kupić pasuje do mojego wyjściowego pomysłu, czasem też warto wyjść ze sklepu ochłonąć i dopiero wrócić, po tą wymarzoną rzecz w której się zakochaliśmy.
Więcej informacji na:
www.magdakrotki.pl