Sezon grzewczy dopiero się zaczął. Sprawdź jak bez wielkich wydatków zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Nie musisz wydawać majątku by obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent. Poniżej kilka najprostszych rad.
Odpowietrz grzejniki
Nawet jeśli jesteś bujającym w obłokach literatem z łatwością poradzisz sobie z odpowietrzeniem grzejnika. Potrzebny Ci będzie do tego jedynie mały śrubokręt z płaską końcówką. Na każdym grzejniku zamontowany jest zaworek do odpowietrzania. Przekręcaj go śrubokrętem aż zacznie lać się woda. Potem oczywiście zakręć z powrotem. Już zyskałeś sporo oszczędności.
Zainstaluj ekran
Z tyłu za grzejnikiem zainstaluj ekran ze styropianu połączony ze srebrną folią. Dzięki temu ciepło z grzejnika będzie ogrzewało pomieszczenie a nie ścianę za grzejnikiem. Specjalne maty można kupić za kilkadziesiąt złotych w marketach. Można do tego celu użyć cienkiej płyty PIR z aluminiową okleiną, której koszt jest podobny a ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Całość przyklejasz taśmą dwustronną i po kłopocie.
Dobrze wykonane ekrany oszczędzają nawet 5 procent wydatków.
Minimalnie obniż temperaturę
Szacuje się, że obniżenie temperatury o 1 do 2 procent to kilka procent oszczędności w rachunkach. Zacznij eksperymentować. Może jednak 1 stopień mniej nie zrobi Ci wielkiej różnicy a na rachunku zaoszczędzisz sporo.
Słońce to potęga
Nie zapominaj o odsłanianiu okien w dzień. Promienie słoneczne skutecznie podnoszą temperaturę wewnątrz pomieszczeń. W nocy używaj zasłon, wtedy będą dodatkowo chronić Cię przed mrozem.
Zalecane temperatury
Nie przegrzewaj pomieszczeń. Za optymalną temperaturę uważa się przedział 21 – 22 stopnie. Wtedy wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie około 30 – 40 procent. Przy wyższych temperaturach szybko wysychają śluzówki i większa jest podatność na działanie bakterii. Wyższą temperaturę utrzymuj w łazience. Niższą, około 20 – 20,5 stopnia w sypialni.
Szczelne okna i dobra wentylacja
Uszczelnij okna. Od wewnątrz stosuj materiały paroszczelne takie jak silikony czy folie, od zewnątrz paro przepuszczalne, jak choćby pianka. Pamiętaj o wentylacji. Nie zamykaj kratek, niewiele oszczędzisz a w domu pojawi się nadmierna wilgoć, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Pamiętaj by zakręcić grzejniki przed wietrzeniem. Lepiej wietrzyć intensywnie i krótko. Wtedy nie wyziębią się przedmioty wewnątrz pomieszczeń i nie trzeba ich będzie na nowo podgrzewać.
Odsłoń grzejniki
Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i nie dosuwaj do nich mebli. Wtedy grzejniki zamiast powietrza dogrzewają przedmioty. Ciepłe powietrze musi mieć miejsce do cyrkulacji. Nie dotyczy to półek nad grzejnikami. Te powodują, że powietrze łatwiej dochodzi w głąb pomieszczenia zamiast od razu uciekać do góry. Pamiętaj – ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i zawsze przemieszcza się z dołu do góry.
Steruj tym co masz
Jeśli wychodzisz z domu, trochę przykręć grzejniki, po co masz ogrzewać puste pomieszczenie. Nie zakręcaj ich całkowicie. Taniej jest trochę dogrzać niż od nowa nagrzewać mieszkanie. Obniżaj temperaturę w nocy. Lepiej się śpi a oszczędności mogą być spore.
Oszczędź kilkanaście procent
Jeśli zastosujesz się do tych rad obniżysz znacznie rachunki za ogrzewanie i nie wydasz pieniędzy na skomplikowane systemy. Reszta to spore inwestycje, które należy rozważyć w przyszłości, choćby takie jak sterowanie ogrzewaniem i grzejnikami czy wymiana okien na bardziej energooszczędne.