Już 18 października 2018 r., w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, przyznane zostaną nagrody w konkursie na najpiękniejszy i najbardziej przyjazny środowisku budynek lub osiedle. Jedną z nominowanych inwestycji jest projekt 29. Aleja.
Osiedle 29. Aleja realizowane jest przez Grupę Buma w ścisłym centrum Krakowa – u zbiegu ulicy Prandoty i al. 29 Listopada. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna B2 Studio. Przewodnią ideą przyjętej przez Grupę BUMA koncepcji jest realizacja zespołu mieszkaniowego, który pomimo swojej lokalizacji w centrum miasta, będzie inwestycją odbieraną jako atrakcyjne i przyjazne miejsce do zamieszkania. Zaplanowany zespół budynków jest kompozycją introwertyczną – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Całość skierowana jest do wewnątrz, przez co skrzydła budynków chronią zaciszną strefę, w której kameralne, zielone dziedzińce z urządzonymi ogrodami przenikają się i łączą wzajemnie na zasadzie labiryntu. Co więcej, każdy z budynków od strony wnętrza osiedla posiada własny dziedziniec ogrodowy – całkowicie pozbawiony komunikacji i odizolowany od zewnętrznego oddziaływania. W jego obrębie znajdują się liczne zielone nasadzenia oraz miejsca relaksu. W celu zapewnienia optycznego i fizycznego odizolowania zabudowy mieszkalnej od otoczenia, zastosowano również:
- strefy balkonów i ogródków z pnącą zielenią i żaluzjami,
- tereny zielone z miejscami rekreacji i placem zabaw,
- szpalery drzew.
Pomimo swojej zamkniętej kompozycji, dającej mieszkańcom poczucie komfortu i intymności, osiedle jest terenem otwartym, a każdy uczestnik życia miejskiego jest zaproszony do wejścia w świat osiedla 29. Aleja. Teren przyległy do budynków zaprojektowany został w sposób umożliwiający kontakt między mieszkańcami i sprzyjający zacieśnianiu więzi społecznych. Wygrodzenie przestrzeni zostało zaprojektowane w sposób dyskretny i naturalny – dziedzińce są po prostu otoczone budynkami, które wyznaczają ich ramy urbanistyczne. Przy wejściu na teren osiedla zaprojektowane zostało ogólnodostępne siedzisko, będące jednocześnie logo inwestycji – interesujący, bardzo estetyczny obiekt małej architektury, pozwalający poczuć „klimat” osiedla.
Nazwa „29. Aleja” ma przywodzić na myśl filmy, których bohaterowie mieszkają przy tętniących wielkomiejskim życiem, klimatycznych nowojorskich lub paryskich alejach. To osiedle, którego głównym motywem jest kinematografia, dlatego w jego obrębie znajduje się wiele odwołań do kina i filmu – zarówno w postaci dekoracyjnych detali, aranżacji części wspólnych, jak i organizacji życia społeczności osiedla.
W pierwszych dwóch etapach inwestycji oddane do użytku zostaną dwa sześciopiętrowe budynki, w których znajdzie się łącznie 210 zróżnicowanych, funkcjonalnych mieszkań (od 1 do 4 pokojowych, o metrażu od 27 m2 do 98 m2). Zaprojektowane zostały również miejsca parkingowe – zarówno naziemne, jak i w podziemnym garażu. Architekt przewidział także miejsce na komórki lokatorskie, stojaki dla rowerów, rowerownie, wózkownie oraz miejsca odpoczynku – zielone dziedzińce z hamakami, ławkami, stolikiem do gry w szachy oraz kolorowy plac zabaw dla dzieci.
Osiedle 29. Aleja zostało zaprojektowane z dbałością o każdy detal. Oprócz przemyślanej zabudowy mieszkaniowej, w ramach osiedla powstanie atrakcyjnie zaprojektowany teren zewnętrzny, z dużą ilością nasadzeń zieleni i obiektami małej architektury.
Projekt zieleni obejmuje kilkanaście starannie wybranych gatunków roślin, zapewniających różnorodność przyrodniczą terenów przyległych do budynków. Zaprojektowano tu zarówno zieleń niską, okrywową, jak i rozmaite krzewy i drzewa. Zostały one wybrane nie tylko ze względu na swoje funkcje dekoracyjne, wzbogacające estetykę osiedla. Wśród nich znajdują się bowiem rośliny, które poprawiają klimat akustyczny wokół budynków oraz te posiadające wyjątkowe właściwości oczyszczania powietrza. Nasadzenia zieleni mają też zapewnić owadom, ptakom i drobnym zwierzętom schronienie i pokarm, niezbędne do ich egzystencji w trudnych warunkach miejskich. Z kolei zaprojektowane na elewacji budynków pnącza, będące integralną częścią koncepcji architektonicznej, stanowić będą swoisty łącznik pomiędzy światem natury i kultury. Oplatać będą elewacje budynków od strony sąsiadującej z terenami zielonymi i starodrzewem.
Więcej informacji na temat inwestycji na stronie
www.29aleja.pl