Coraz większą popularnością cieszą się projekty adaptacji i modernizacji starych, historycznych budynków, które odzyskując dawny splendor, stają się prawdziwymi perełkami w ofertach deweloperów.
Trend przywracania starych obiektów przestrzeni miejskiej to zjawisko popularne w największych światowych metropoliach. Z jednej strony stanowi on doskonały sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego, z drugiej pozwala wzbogacić istniejącą zabudowę miasta. Dzięki adaptacji i modernizacji powstaje nowe oblicze danego budynku, a jedocześnie zachowuje on swój zabytkowy charakter. Dlatego działania mające na celu przywrócenie dawnej świetlności historycznym budynkom są bardzo korzystne dla krajobrazu miejskiego, a jednocześnie pozwalają na wykreowanie projektów o niepowtarzalnym klimacie.
Odrestaurowane kamienice, stare fabryki, biblioteki czy kościoły dzięki kompleksowej odnowie zyskują szansę na drugie życie. W Nowym Jorku, pod adresem 66 East budynek dawnej szwalni poddano modernizacji, przerabiając go na 6 luksusowych loftów, które zadziwiają szeroką gamą udogodnień. Z kolei naprzeciw Central Parku na Manhattanie, w budynku, gdzie kiedyś mieścił się szpital, a później dom opieki, powstał kompleks apartamentów 455 Central West. Architekci przekształcili wnętrze dawnego szpitala na 17 apartamentów, z których większość ma wysokość blisko 4 m, klonowe podłogi i oryginalne kominki. Podczas modernizacji zachowano zabytkowe sklepienia, łuki, kolumny oraz średniowieczne zdobienia ścienne. W ten historyczny kontekst wpisano elementy jak najbardziej nowoczesne: funkcjonalny garaż, strefę SPA, basen oraz fitness club. W Londynie jednym z najsłynniejszych przykładów renowacji i adaptacji jest budynek dawnej elektrowni, w którym obecnie znajduje się galeria sztuki nowoczesnej – Tate Modern. Także w Polsce nie brak spektakularnych aranżacji dawnych budynków. Przykładem może być choćby krakowski Angel Wawel, czyli kompleksowa rewitalizacja położonego nieopodal Wawelu dawnego zakonu. Zaadaptowany do funkcji mieszkalnych, budynek wyróżniają pieczołowicie zachowane elementy historyczne, takie jak idealnie zachowane polichromie i dekoracje malarskie autorstwa Jana Bukowskiego. W duecie z historycznym bogactwem przeplatają się tu nowoczesne udogodnienia, godne najlepszych luksusowych inwestycji.
Jak wynika z rankingu luksusowych inwestycji przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty oraz magazyn „Forbes”, w aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Trójmiasto, nieruchomości historyczne poddane rewitalizacji cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. W Trójmieście do najsłynniejszych inwestycji tego typu należą: Lwi Zamek w Gdańsku, sopocka Willa Krystyna oraz Garnizon – inwestycja zrealizowana na terenie wrzeszczańskich koszar. We Wrocławiu na wyróżnienie zasługują Pałac Alexandrów, Wieża Ciśnień czy Kamieniczki na Rynku. W Krakowie, obok Angel Wawel uwagą przyciągają pięknie zrewitalizowane inwestycje, np. przy ul. Rakowickiej 8 lub Ariańskiej 4 i 6. Największy potencjał inwestycyjny autorzy rankingu dostrzegli z kolei w inwestycji Browar Lubicz, będącej doskonałym przykładem rewitalizacji postindustrialnych budynków. W Poznaniu popularnością cieszyły się oferty rewitalizowanych kamienic przy ul. Młyńskiej 12, ul. Wodnej oraz ul. św. Wojciech. Z kolei w stolicy apartamenty zlokalizowane w przedwojennych, odrestaurowanych kamienicach są nieomal na wagę złota. Stanowią one ofertę nieruchomości z górnej półki, o wyraźnie reprezentacyjnym charakterze. Położone w dobrej lokalizacji, odznaczające się piękną architekturą o zabytkowym charakterze, kamienice świetnie nadają się na mieszkania klasy premium. Choć odrestaurowana kamienica w centrum miasta nie musi pełnić jedynie funkcji mieszkalnych. Równie dobrze może się w niej znajdować reprezentacyjne biuro, hotel czy restauracja.
To właśnie tego typu inwestycje osiągają rekordowe poziomy cen i cieszą się dużą popularnością wśród zamożnych klientów. Zazwyczaj apartamenty te znajdują swych nabywców jeszcze przed oddaniem inwestycji do użytku. Wpływają na to głównie dwa czynniki. Pierwszy to ich na ogół topowa lokalizacja, a drugi to unikatowość. Każda z odrestaurowanych kamienic ma bowiem swój niepowtarzalny styl, a uzyskany w trakcie rewitalizacji standard osiąga poziom charakterystyczny dla inwestycji klasy premium. Na cenę apartamentu wpływa nie tylko koszt wyposażenia inwestycji w udogodnienia typu podziemny parking, basen czy SPA, ale także cały szereg nakładów poniesionych w związku z odtworzeniem stanu pierwotnego nieruchomości, które często wiążą się z realizacją kosztownych wytycznych konserwatora zabytków.
Na popularność tego segmentu luksusowych nieruchomości wpływa również fakt, iż zasób kamienic czy innych budynków, które można zrewitalizować, jest ograniczony. Za kilka czy kilkanaście lat tego typu nieruchomości mogą być dostępne jedynie na rynku wtórnym, co przy niesłabnącym popycie może je uczynić towarem elitarnym. Z tego punktu widzenia zakup takiego apartamentu stanowi świetną inwestycję.
Marta Maniecka