Laureatką nagrody imienia Jacka Michalskiego, którą wręczono w trakcie Gali Złotego Sokoła została Olga Malinkiewicz.
Elastyczne, cienkie i lekkie
Czy to możliwe, by ogniowo fotowoltaiczne nie psuło wizualnie naszego dachu lub elewacji, czy może nie być sztywne i ciężkie a w dodatku prawie przeźroczyste? Tak to możliwe. Wynalazczynią unikalnej metody atramentowego druku perowskitowych ogniw słonecznych jest właśnie Olga Malinkiewicz.
Przyszłość to energia słoneczna
Ta technologia to przełom w rozwoju wykorzystywania energii słonecznej. Zastosowanie technologii druku atramentowego pozwala na wytwarzanie ogniw o praktycznie dowolnych kształtach i wymiarach. Są przy tym bardzo cienkie, lekkie i wydajne nie mniej niż tradycyjne panele.
Wszechstronne rozwiązanie
Mają jeszcze tą zaletę, że działają również przy sztucznym świetle. Możemy takim ogniwem naładować komórkę, laptopa czy inne urządzenie elektroniczne. Doskonale sprawdzają się na dachach i elewacjach.
Nauka i biznes
Doktor Olga Malinkiewicz licencjat uzyskała na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia kontynuowała w politechnice w Barcelonie kończąc je tytułem magistra. Pracę doktorską traktującą o tanich, wydajnych i elastycznych perowskitowych ogniwach słonecznych obroniła w Instytucie Nauk Molekularnych ICMoL Uniwersytetu w Walencji. Jest współzałożycielką i CTO Soule Technologies, jednej z pierwszych na świecie firm pracujących nad wprowadzeniem na rynek perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
Nagroda imienia Jacka Michalskiego
Tą nagrodą honorowane są wybitne osoby za osiągnięcia w zarządzaniu dynamicznie rozwijającymi się firmami, wdrażanie innowacyjnych produktów i technologii lub wyjątkowy wkład w kształtowanie przestrzeni miejskiej z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań architektonicznych.