O domach pasywnych, nowoczesnych technologiach,w tym o zastosowaniu modułów ze styropianu w budownictwie mieszkaniowym, a także o społecznej odpowiedzialności rozmawiamy z Bogusławem Maciasiem, prezesem i założycielem firmy Wawel Service.
Wraz z Politechniką Krakowską ogłosili Państwo konkurs na energooszczędny pawilon, który ma się stać dla mieszkańców osiedla Piasta Park strefą relaksu z czystym powietrzem.
Chcieliśmy dać mieszkańcom wartość dodaną inwestycji, miejsce spotkań, które już w fazie projektowej będzie miało charakter innowacyjny i energooszczędny. Stąd pomysł, by wraz z Politechniką Krakowską ogłosić konkurs na pawilon, który zostanie zrealizowany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Projekt otrzymał roboczą nazwę Efemeryda. Ma być na co dzień kawiarnią, miejscem spotkań i wypoczynku oraz świetlicą dla dzieci i młodzieży. Wstępnie projektujemy tam kilka stref aktywności: muzyczną, kulinarną, filmową czy kulturalną. To będzie miejsce warsztatów, spotkań i pokazów filmowych. W otoczeniu pawilonu w okresie letnim odbywać się będą zarówno kameralne koncerty, jak i zajęcia sportowe. To będzie miejsce debat ekologicznych, paneli dyskusyjnych o likwidacji niskiej emisji i wprowadzaniu rozwiązań eliminujących smog. Sam pawilon zbudowany zostanie w całości w konstrukcji ze styropianu, będzie ogrzewany pompą ciepła i wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją. Zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne. W budynku znajdą się rośliny, które będą filtrować szkodliwe substancje i produkować tlen. Cały pomysł opiera się o organizowany wspólnie z Politechniką Krakowską dwuetapowy konkurs. Do konkursu o nazwie „Przestrzeń sąsiedzka, pawilon wystawowy, kompozycja elementarna” zgłoszono aż 36 makiet z pomysłami i koncepcjami. Studenci bardzo zaangażowali się w ten konkurs i w międzyczasie pojechali zobaczyć osiedle i posadzili tam drzewa. Teraz przyjdzie czas na drugi etap, czyli konkurs realizacyjny wraz ze zleceniem na zrobienie pełnego projektu wykonawczego.
Jeśli dobrze zrozumiałem, pawilon zostanie stworzony ze styropianu. Pracują też Państwo nad modułowymi konstrukcjami z tego materiału, które będzie można poskładać w zaledwie kilka godzin.
Właśnie opracowaliśmy wspólnie z konstruktorami modele domów, które będzie można składać w całość w czasie zaledwie dwóch godzin. Taki domek w wersji podstawowej będzie miał 36 m2 powierzchni użytkowej. Pierwszą partię chcemy wysłać na Zanzibar, gdzie zbudujemy resort złożony z niewielkich domków wypoczynkowych. Cała konstrukcja oparta jest na przekroju półkolistej czaszy. W szczycie ma aż 4,75 cm wysokości. Standardowy domek będzie miał łazienkę i sypialnię z aneksem kuchennym. Oczywiście oprócz styropianu są tam zastosowane elementy konstrukcyjne z włókna szklanego. Na górze doklejane są okapy i dachy, z zewnątrz taki budynek nie różni się więc od innych domów. Technologia nazywa się MS System, firma, która ją opracowała, bardzo ściśle z nami współpracuje. Same moduły wycinane są ze styropianowych bloków na ploterach, dlatego produkcja jest dość łatwa i szybka. W każdy moduł wprowadzana jest już instalacja elektryczna, potem można je pociąć i na miejscu poskładać, trochę tak jak składa się klocki Lego. Wbrew pozorom takie konstrukcje są bardzo odporne na wiatr. Stosowane były już dawno temu w Mezopotamii. Panele można łączyć i tworzyć dowolne domy, również te najbardziej popularne, czyli o powierzchni ponad 100 m2.
Ponoć mają Państwo w ofercie ponad 100 takich domów?
Zbudowaliśmy już takie osiedle w Michałowicach. Proszę porozmawiać z mieszkańcami, większość z nich nie chciałaby już mieszkać w domach tradycyjnych. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją mają nie tylko trzy razy niższe opłaty za ogrzewanie, ale także świeże powietrze bez smogu, insektów i innych zanieczyszczeń. Nasze domy dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji można dowolnie łączyć. Mamy nawet domy dwukondygnacyjne, składające się z piętra i parteru. Nasze optymalne projekty mają po około 102 m2 powierzchni użytkowej (powierzchnia liczona po podłodze to około 120 m2) i składają się najczęściej z trzech sypialni, dużego pokoju dziennego i dwóch łazienek. Najmniejszy dom ma powierzchnię 36 m2, każdy wyposażony jest zarówno w system rekuperacji, jak i powietrzną pompę ciepła. Nasze domy energooszczędne w pewnych warunkach spełniają nawet wyśrubowane normy stawiane budynkom pasywnym, choćby przez posadowienie na działce w kierunku osi wschód – zachód. Taki średniej wielkości dom do ogrzania potrzebuje około 2,5 kW. Dajemy ludziom gwarancję, że przy temperaturach nawet do minus 20 stopni Celsjusza ogrzewanie elektryczne nie będzie droższe niż 1 zł/m2.
W czasie ostrych mrozów wystarczy wnętrze dogrzać grzałką i nie podniesie to zbytnio kosztów utrzymania. W dodatku takie domy są tańsze od tych budowanych w tradycyjnej technologii. Tam, gdzie jest to dozwolone prawem, proponujemy pieco-kominki z energooszczędną szybą. Energia cieplna kumulowana jest w cegle szamotowej i jednorazowe napalenie w takim kominku wystarcza na utrzymanie ciepła przez tydzień. Takie domy przypominają trochę termos, w zimie utrzymują ciepło, w lecie chłód.
Rekuperatory, o których Pan wspominał, znalazły zastosowanie również w wybudowanych przez Państwa domach wielorodzinnych.
Rekuperator, czyli urządzenie pozwalające na odbiór ciepła z wyrzucanego na zewnątrz zużytego powietrza, to podstawa energooszczędności. Proszę zapytać tych, którzy mieszkają w wybudowanych przez nas blokach energooszczędnych, płacą o dwie trzecie mniejsze rachunki niż sąsiedzi. Od 1 stycznia 2021 r., czyli za dwa lata, takie instalacje będą normą, w życie wchodzą bowiem nowe przepisy budowlane. My nie chcemy czekać i nie czekamy, staramy się już dzisiaj walczyć ze smogiem.
Ta dbałość o czyste powietrze przejawia się też w Państwa działaniach o charakterze społecznej odpowiedzialności.
Ja sam jestem typem społecznika. Takie mam po prostu podejście do życia. Pomagamy innym w taki sposób, że staramy się być cząstką pozwalającą na dalszy rozwój organizacji. Ostatnio dostaliśmy nawet nagrodę Urzędu Marszałkowskiego w kategorii Lider Działalności Społecznej. Zgłosiła nas Fundacja Horn, z którą organizowaliśmy pikniki żeglarskie. Ludzie zaczęli zapisywać tam dzieci, by uczyły się, jak aktywnie spędzać czas. Na stałe współpracujemy z kilkoma organizacjami pozarządowymi, w tym z Unicorn i fundacją prowadzoną przez pana Stuhra. Dofinansowaliśmy np. piece i wynagrodzenia dla instruktorów, którzy uczyli, jak produkować bombki na choinkę. Potem te bombki są sprzedawane i tak pozyskiwane są środki na działalność statutową. Do szkół i przedszkoli znajdujących się wokół naszej inwestycji Piasta Park dostarczyliśmy oczyszczacze powietrza. Aktywnie wspieramy lokalne inicjatywy dla dzieci i młodzieży, angażując się w różnego rodzaju festyny czy zawody, np. festyn Jesień Kurdwanowa, puchar Pazdan CUP, Teatr za Jeden Uśmiech czy rowerowy Puchar Szlaku Solnego.
Rozmawiał: Jarosław Knap