Firma deweloperska Wawel Service oraz Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zapraszają na wystawę zwycięskich prac konkursu architektonicznego EFEMERYDA_2019 .
W najbliższy weekend, 25-26 maja 2019 r., podczas 134. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbędzie się w Centrum Targowym Chemobudowy przy ul. Klimeckiego 14 w Krakowie, będzie można obejrzeć ekspozycję zwycięskich prac tego konkursu.
Firma deweloperska Wawel Service wraz z Zakładem Architektury Elementarnej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki dokonali wyboru laureatów konkursu architektonicznego EFEMERYDA_2019, w którym udział wzięli studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu na zagospodarowanie przestrzeni wspólnej okolicy inwestycji Piasta Park. Studenci wykazali się nie tylko kreatywnością i pomysłowością, ale przede wszystkim dużym profesjonalizmem i znajomością tworzenia kompozycji elementarnych. Wśród wszystkich projektów wyróżniono 7 i nagrodzono 3 najlepsze prace. Laureatami nagrody głównej zostali Maria Zimnoch, Filip Sierak i Mateusz Ryjak.
Organizatorzy zapowiadają, że konkurs to dopiero początek współpracy. Adrian Potoczek, dyrektor sprzedaży i marketingu Wawel Service, komentuje: Cieszymy się, że możemy tworzyć wspólnie ciekawe projekty z Politechniką Krakowską. Takie przedsięwzięcia pozwalają nam zobaczyć, że w młodych ludziach tkwi nie tylko potencjał, ale też chęć pracy. Zamierzamy kontynuować i wspierać formułę dydaktyczną i naukowo-badawczą prowadzoną w Zakładzie Architektury Elementarnej.
W tłumaczeniu z greckiego efemeryda to „istota, rzecz lub zjawisko przemijające szybko, bez śladu” i w taki sposób przygotowany został zwycięski projekt. Jak wspomina Filip Sierak z grupy, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie: Zaprojektowany przez nas budynek musiał być w pełni ekologiczny, nowoczesny i – co najważniejsze – musi dać się go przenieść w inne miejsce. Nasz pawilon jest zmienny i nieuchwytny tak jak efemeryda, która była hasłem przewodnim tegorocznej edycji konkursu. W zależności od pory roku obiekt zmienia swój kształt. Można go rozkładać i składać i tak naprawdę dopasować do miejsca, w którym powstanie. Pawilon można przewieźć za pomocą trzech tirów. Budynek powstanie jako przestrzeń do wykorzystania dla studentów Politechniki Krakowskiej, a następnie zostanie przeniesiony na jedno z krakowskich osiedli, gdzie będą mogli korzystać z niego mieszkańcy.
Bezpłatna wejściówka na wydarzenie do pobrania i wydrukowania: www.gielda.sbdim.pl