„Efektywność ma znaczenie” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowana specjalnie dla członków SBDiM połączone ze zwiedzaniem krakowskiej elektrociepłowni.
Jeden z właścicieli marki Ciepło dla Krakowa – EDF Polska SA – zaprosił członków Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań na spotkanie 14 września przy ul. Ciepłowniczej 1 w Krakowie. O godz. 12 goście zebrali się, by na dobry początek wspólnie wypić kawę. Po powitaniu gości przez organizatorów spotkania, wysłuchali kilku wykładów, w których mieli możliwość zapoznania się z bieżącą działalnością elektrociepłowni i ciekawostkami z nią związanymi. Tematyka prezentacji obejmowała: rolę elektrociepłowni w zaspokajaniu potrzeb mieszkańców i miasta, politykę handlową – wsparcie inwestorów w przyłączeniach do miejskiej sieci ciepłowniczej, rozwój infrastruktury ciepłowniczej w nowych obszarach oraz działania elektrociepłowni na rzecz poprawy środowiska.
Na czym polega efektywność, o której mowa w temacie spotkania? Przedstawiciele EDF tłumaczyli, że jej celem jest zadbanie o środowisko, społeczeństwo i ekonomię. Ważna jest zarówno oszczędność energii pierwotnej i redukcja emisji szkodliwych czynników do środowiska, jak i poprawa bezpieczeństwa energetycznego, dobrobyt obywateli oraz konkurencyjność gospodarki i wyniki finansowe przedsiębiorstw. Dlatego właśnie produkt EDF Polska SA ma kilka istotnych cech charakterystycznych – skupia się na bezpieczeństwie, komforcie, ekologii, niezawodności i cenie. Zaletą, którą niewątpliwie doceniają mieszkańcy jest brak zagrożenia wybuchem, pożarem i zaczadzeniem, a także wysoka jakość i bezawaryjność urządzeń grzewczych. Co więcej, dzięki temu, że miejska sieć ciepłownicza pracuje przez 365 dni w roku 24 godziny na dobę, można korzystać z ciepła przez cały rok bez konieczności wykonywania przeglądów i napraw urządzeń grzewczych oraz indywidualnie regulować temperaturę.
Marka Ciepło dla Krakowa to program, który ma na celu rozwój lokalnego rynku ciepła. Dzięki partnerskim relacjom między EDF Polska, CEZ Skawina i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej SA w Krakowie możliwe jest wspieranie inwestorów w przyłączaniu do miejskiej sieci ciepłowniczej i realizowanie programu kompleksowego wykorzystania ciepła sieciowego przeznaczonego do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Jak wynika z prezentowanego raportu z badań przeprowadzonych przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl wśród nabywców mieszkań podczas 114. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań w Krakowie (2016), rodzaj ogrzewania ma duże znaczenie w wyborze mieszkania. 86% badanych wskazało ogrzewanie ciepłem z miejskiej sieci jako preferowany system ogrzewania. 36% wskazało sposób ogrzewania jako zdecydowanie ważne kryterium decyzyjne w kontekście inwestycji mieszkaniowej, a 46,6% jako ważne.
Prowadzący szkolenie zauważyli, że zmiany na rynku nieruchomości są nieodłącznie związane z wyzwaniami rynku ciepła. Choć następuje dynamiczny rozwój, to w nowych standardach budownictwa spada energochłonność budynków. Bardzo ważną kwestią pozostają działania termomodernizacyjne w istniejących już budynkach i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a przy tym utrzymanie konkurencyjności cenowej. Dla wytwórców ważnym zadaniem jest dostosowywanie się do coraz ostrzejszych norm środowiskowych – IED, BREF, BAT. Wśród proekologicznych inwestycji w elektrociepłowni znalazły się budowy na łączny koszt ponad 650 mln zł – instalacja mokrego odsiarczania spalin, instalacja odazotowania spalin i nowe źródła szczytowe (kotły olejowo-gazowe). Dzięki nim pięciokrotnie spadła emisja SO2.
W 2016 roku przyznano pierwszą krakowską nagrodę za efektywność energetyczną w ramach konkursu o Złotego Sokoła i Dewelopera Roku, otrzymał ją deweloper Wawel Service za inwestycję przy ul. Halszki 28A. Jest to dowodem na to, że współdziałanie deweloperów z rynkiem ciepła przynosi dobre efekty.
Deweloperzy zostali zaproszani do współpracy z Ciepłem dla Krakowa. Wśród materiałów szkoleniowych znaleźli m.in. harmonogram przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej z rozpisanymi etapami procesu – od przygotowania i złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych, przez wykonanie i uzgodnienie z MPEC dokumentacji projektowej, zamówienie i dostawę przez MPEC wszystkich niezbędnych elementów węzła i sieci/przyłącza, aż do podpisania zezwolenia na włączenie i uruchomienie dostaw ciepła.
Niskie koszty inwestycyjne, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania, korzystna charakterystyka energetyczna, ograniczone wymogi formalno-techniczne, wyższy standard i komfort mieszkań, ekologia, wysoka sprawność wytwarzania, pogotowie serwisowe, niezawodność i dostępność to niewątpliwie cechy, które mogą zachęcić deweloperów do współpracy z krakowską elektrociepłownią i dystrybutorem ciepła (MPEC). Dzięki spotkaniu w elektrociepłowni członkowie SBDiM mieli okazję zwiedzić i zobaczyć jak funkcjonuje to ważne miejsce.
Więcej informacji na:
www.cieplodlakrakowa.pl