Aktualności

Poznaj nowe informacje na rynku

Deweloperzy odpowiadają na nowe oczekiwania klientów

  • AWIM_deptak_dla_miszkancow_Witkowickie_Wzgorze
  • Wawel_Service_Willa_Sowiniec_japonski_ogrod

Zmieniają się oczekiwania i możliwości klientów, a wraz z nimi zmienia się też oferta deweloperów.

Mieszkania z rynku pierwotnego nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Wraz z rosnącą zasobnością Polaków zmieniają się jednak oczekiwania i wymagania nabywców, którzy chcą wiedzieć, za co płacą, i coraz większą wagę przywiązują zarówno do użytych materiałów, jak i technologii, w jakiej inwestycja powstaje. Wraz z rosnącymi wymaganiami zmienia się oferta deweloperów, którzy budują na coraz wyższym poziomie. Nowe osiedla cechują atrakcyjne tak pod względem standardu, jak i estetyki czy funkcjonalności projekty. Nabywcy wybierają inwestycje interesujące wizualnie z nieszablonowymi rozwiązaniami, a jednocześnie praktyczne. Stąd też i deweloperzy coraz większą wagę przywiązują do architektury i jej estetyki. Deweloper, który chce osiągnąć sukces, musi przede wszystkim znać potrzeby i oczekiwania klientów, tak by swą ofertą jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Dotyczy to zwłaszcza miast szybko rozwijających się pod względem mieszkalnictwa, jak Kraków, gdzie oferta nowych mieszkań jest bardzo bogata. Powstające tu nowe inwestycje obfitują w atrakcyjne pod względem estetyki, standardu i funkcjonalności rozwiązania. Obecnie podstawą niemal każdej inwestycji jest jej bezpieczeństwo i wygoda. Standardem są już windy, ułatwiające poruszanie się z wózkiem, podziemne parkingi, miejsca postojowe czy dobre oświetlenie całego terenu osiedla. Jedną z pierwszych cech, pożądanych przez przyszłych mieszkańców, jest funkcjonalność inwestycji. Poszukują oni nowoczesnych, przemyślanych mieszkań, które będą dopasowane do ich potrzeb. Zarówno Osiedle Sosnowiecka, jak i Apartamenty Waleczna, realizowane przez firmę Fronton, to przykłady estetycznych inwestycji, które cechuje wysoki standard techniczny. Oferowane mieszkania, wyposażone w atrakcyjne tarasy, są jasne, przestronne, mają wygodny układ i gwarantują użytkownikom pełny komfort. Osiedla te mogą również stanowić przykład przestrzeni projektowanej z myślą o potrzebach mieszkańców – pod kątem dojazdu, miejsc parkingowych, możliwości wypoczynku i spędzania wolnego czasu.
Funkcjonalne rozkłady wnętrz, wysoki standard wykończenia części wspólnych, przyjazny wygląd budynków i odpowiednio zaplanowana infrastruktura wewnętrzna – to dziś niezbędne elementy w inwestycjach deweloperskich. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, deweloperzy coraz częściej decydują się na nieszablonowe rozwiązania. Tak jest np. w inwestycji Apartamenty Sowiniec na Woli Justowskiej, realizowanej przez Wawel Service. W tym wypadku inwestor postawił na duże metraże – większość mieszkań dostępnych w ofercie to lokale dwupoziomowe z pięcioma pokojami. To odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy oprócz kuchni, salonu i kilku pokoi chcą mieć również garderobę, pralnię czy pomieszczenie gospodarcze. Atutem takich mieszkań jest też m.in. wydzielenie strefy dziennej od nocnej czy ogólnodostępnej od dziecięcej. Przestronnymi mieszkaniami dwupoziomowymi interesują się zazwyczaj osoby, które w budynku wielorodzinnym chcą stworzyć namiastkę domu, ale nie mają czasu na zajmowanie się ogrodem czy takimi kwestiami jak np. odpowiednie ogrzewanie nieruchomości.
Jak zauważają sami deweloperzy, udogodnienia dla mieszkańców przekładające się na komfort życia są jednym z kluczowych elementów wpływających na decyzje zakupowe nabywców. Poszukują oni przede wszystkim takiego projektu mieszkaniowego, który uwzględniać będzie szeroki wachlarz ich potrzeb. Przykładem takiej realizacji mogą być Apartamenty Morelove firmy Ekopark, powstające na Woli Justowskiej, które oferują swoim mieszkańcom wiele niestandardowych udogodnień. W częściach wspólnych znajduje się strefa relaksu: prywatna siłownia i sauna z szatniami i łazienkami. Obok znajduje się strefa zabaw dla dzieci. Ponadto mieszkańcy do swojej dyspozycji mają także stanowisko majsterkowicza dla rowerzystów, antysmogowe nawiewniki w oknach oraz instalacje do klimatyzacji w każdym mieszkaniu. Dodatkowo apartamenty są wyposażone w system inteligentnego klucza, dzięki któremu mieszkańcy mają dostęp do przeznaczonych dla nich przestrzeni.
Także firma Modern Living wprowadza w swych inwestycjach liczne udogodnienia, jakimi mogą cieszyć się przyszli mieszkańcy. W inwestycji CHE162PI47 do dyspozycji mieszkańców oddana zostanie siłownia i strefa relaksu. W obiekcie znajdą się też rowerownia, wózkownia, pralnia i suszarnia, a w wygodnym garażu – przechowalnia. W otoczeniu zaplanowano zieleń wraz ogródkiem ziołowym. Z myślą o komforcie przyszłych mieszkańców przygotowane zostały także instalacje do podłączenia klimatyzacji oraz wygodne i energooszczędne ogrzewanie podłogowe. Podobne rozwiązania zastosowano w innym projekcie tego dewelopera – Family Hub, gdzie klienci mogą wybrać spośród dodatkowych wariantów usprawniających, takich jak: ogrzewanie podłogowe, rekuperacja, odkurzacz centralny, instalacja alarmowa czy klimatyzacja. Na terenie wspólnym osiedla inwestor zaplanował wydzielenie trzech stref: sportu z boiskiem do koszykówki, strefy dla najmłodszych z placem zabaw oraz dużej strefy relaksu.
Dla tych, którzy poszukują więcej, interesującą ofertą będzie Black & White – luksusowe, kameralne osiedle domów jednorodzinnych, w których mieszkania są w pełni umeblowane i wykończone na najwyższym poziomie. Ogrzewanie podłogowe, kominek Bruner, klimatyzacja, odkurzacz centralny, rekuperacja, pełne oświetlenie domu i ogrodu, pokój kinowy, piwnica win, system nawodnienia trawnika – to tylko niektóre z rozwiązań zastosowanych w tej inwestycji.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, deweloperzy coraz częściej decydują się również na ekologiczne materiały wykończeniowe takie jak szkło czy kamień oraz takie projektowanie, które zapewni odpowiednie naświetlenie lokali. Duże okna i przestronne balkony to dziś właściwie podstawa w architekturze miejskiej. Estetyka zewnętrzna musi iść w parze z udogodnieniami wewnątrz: cichobieżne windy, kompletna instalacja elektryczna, instalacja TV, internet, telefon, domofon, to w wielu inwestycjach podstawa. Do tego coraz częściej dochodzą rozwiązania z zakresu inteligentnego domu, zapewniające zarządzanie światłem, centralnym ogrzewaniem czy klimatyzacją z własnej komórki lub tabletu. W swej inwestycji Apartamenty Nowa Bonarka Wawel Service postawił właśnie na takie rozwiązania. Wszystkie mieszkania wyposażone zostały w technologię smart home, umożliwiającą zarządzanie systemem przy pomocy smartfona. Dodatkowo w garażu podziemnym zaprojektowano kącik do pielęgnacji samochodów, a wszystkie miejsca garażowe wyposażono w instalację ładowania samochodów elektrycznych.
Coraz częściej deweloperzy projektują osiedla, które stanowią niejako miasteczko w mieście. To przestrzeń komplementarnie zaplanowana, w której mieszkańcy mogą zaspokoić swe codzienne potrzeby. Taka koncepcja osiedla opiera się na zasadzie różnorodności – w jego obrębie wydzielone są różne strefy. Znajdują się tam zarówno sklepy i różne punkty usługowe ułatwiające realizację codziennych potrzeb, jak i kawiarnie, place zabaw, sale fitness, siłownie czy osiedlowe świetlice, które dają możliwość i odpoczynku, i zbudowania relacji z sąsiadami. Z myślą o dzieciach na terenie osiedli powstają place zabaw i kluby malucha. Udogodnieniem dla rodzin są również takie elementy jak miejsca na wózki dziecięce czy punkty usługowe na parterach budynków. Coraz częściej w strukturach osiedli pojawiają się także żłobki i przedszkola. Doskonałym tego przykładem jest osiedle Ozon realizowane przez Megapolis, w którym inwestor dzięki analizie zabudowy istniejącej wokół powstającej inwestycji dopasował funkcjonalności do zapotrzebowania przyszłych mieszkańców. Takie udogodnienia jak osiedlowa świetlica, przedszkole, sklep, dwa place zabaw, zewnętrzna siłownia będą miały odczuwalny wpływ na komfort życia. W osiedlowej świetlicy wydzielono strefę dla najmłodszych – tzw. kulkoland, oraz część zagospodarowaną pod zajęcia edukacyjno-warsztatowe. Oprócz tego na osiedlu Ozon zastosowano takie rozwiązania jak wyposażona stacja napraw dla rowerów czy zewnętrzna siłownia oraz zaplanowano następujące usługi: przedszkole, sklep, a w późniejszych etapach żłobek, apteka i inne lokale przystosowane już na etapie projektu do swojego przeznaczenia. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy swoje podstawowe potrzeby będą mogli zaspokajać na miejscu.
Wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami rosną również wymagania odnośnie do przyjaznej – także w sensie zdrowotnym – przestrzeni. Nowym wyzwaniem staje się well building standard – odnoszący się do zdrowia i samopoczucia ludzi w budynkach. Coraz częściej pod uwagę brane są nie tylko podstawowe walory użytkowe budynków, ale również atmosfera i komfort ich przyszłych użytkowników. We wspomnianej już inwestycji Ozon inwestor postawił na zagospodarowanie terenu zielonego osiedla przy użyciu roślin, które cechuje zdolność fitoremediacji, czyli naturalna zdolność do wyłapywania szkodliwych pyłów czy szkodliwych związków chemicznych z gleby i powietrza. Podobnie inwestycja Steam Park firmy Bryksy została zaprojektowana z troską o zdrowie mieszkańców. Na 20-arowej działce, w otoczeniu starodrzewu parkowego zaplanowano realizację parku dla mieszkańców z urządzeniami rekreacyjnymi oraz placem zabaw dla najmłodszych. Zarówno sam ogród, jak i zieleń otaczająca budynek zostały zaprojektowanie z wykorzystaniem najnowszych praktyk ogrodniczych i wiedzy z zakresu pozytywnego wpływu roślin na człowieka. Spotkamy tu przede wszystkim roślinność posiadającą wyjątkowe właściwości oczyszczające powietrze i produkujące tlen. Ta zielona enklawa w swoim założeniu ma tworzyć prozdrowotną atmosferę tego miejsca. Z kolei Grupa Inwestycyjna Avim w swej inwestycji Wzgórze Witkowickie zaprojektowała na dachach budynków zielone tarasy użytkowe wraz z systemami utrzymania zieleni oraz spójną i atrakcyjną koncepcją terenów zielonych, które zajmują ponad 70 proc. powierzchni terenu. Także Wawel Service stawia na rozwiązania proekologiczne. W inwestycji Piasta Park deweloper zaplanował powstanie na terenie inwestycji klubu osiedlowego, w którym dzięki zastosowaniu najnowszej technologii będzie można uzyskać czyste powietrze. Dodatkowo w obiekcie zastosowano rozwiązania z zakresu rekuperacji, fotowoltaiki, pomp ciepła i systemu sterowania wilgotnością.

Marta Maniecka