Wyobraź sobie, że mieszkasz w wygodnym, nowoczesnym budynku, a twoje rachunki za mieszkanie zmniejszają się. Brzmi nierealnie? O budownictwie energooszczędnym rozmawiamy z Bogusławem Maciasiem, prezesem Wawel Service.
W ostatnich 30 latach nastąpił zdecydowany skok technologiczny w każdej dziedzinie, także w budownictwie. Kraje zachodnie np. Niemcy już od wielu lat wspierają budownictwo energooszczędne i pasywne. W Polsce ten trend dopiero raczkuje – problemem do tej pory była cena. Dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kredytu na budowę lub zakup domów i mieszkań energooszczędnych mają to zmienić. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań pozwoli ograniczyć zużycie energii, zminimalizować straty ciepła oraz zmniejszyć koszty eksploatacji lokum – dzięki temu zmniejszy się również obciążenie domowego budżetu. Dodatkowo, już teraz domy energooszczędne mają wyższą wartość rynkową od domów budowanych w technologii tradycyjnej. Oznacza to większe zyski przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości.
Jaki procent oferty Wawel Service stanowią projekty energooszczędnych budynków mieszkalnych?
Już w tym momencie mamy zaprojektowanych ponad 200 energooszczędnych domów i mieszkań. Modelowymi przedsięwzięciami tego typu są wielorodzinny budynek mieszkalny Halszki 28A oraz kompleks mieszkaniowy Borkowska B1 i B2, który jako pierwszy w Polsce został pozytywnie zweryfikowany i spełnia wymogi NFOŚiGW. Dzięki temu nabywcy mogą już teraz skorzystać z dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup energooszczędnego mieszkania – w wysokości 11 tys. zł. Jednorazowa dopłata Funduszu nie wyczerpuje wszystkich profitów wynikających z zamieszkania w energooszczędnym budynku. Roczne zużycie energii w mieszkaniach przy Borkowskiej nie będzie przekraczać 40 kWh na 1 mkw. W porównaniu do tradycyjnych parametrów oznacza to oszczędności na rachunkach rzędu 30 proc.
Skąd takie oszczędności?
Budynki zostaną wyposażone w m.in. wysokosprawną kotłownię gazową kondensacyjną. W odróżnieniu od tradycyjnego kotła, technologia kondensacji pozwala pozyskać dodatkowe ciepło z uwalnianych do atmosfery spalin, które jest ponownie wykorzystane do ogrzewania. Uwzględniając ten fakt, kocioł kondensacyjny będzie oszczędniejszy od tradycyjnego. Technologia ta cechuje się wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem produkcji ciepła. Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. W obu zainstalowany zostanie system rekuperacji, który pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. Oznacza to nie tylko mniejsze koszty utrzymania mieszkania, ale także większy komfort – zimą zapewnia tzw. „odzysk ciepła” a latem „odzysk chłodu”, zabezpieczając mieszkanie przed szybkim przegrzewaniem. Taka filtracja powietrza uwalnia również mieszkańców od wszelkich alergenów, a sama wentylacja obniża stężenie CO2 w pomieszczeniach, dzięki temu można naprawdę poczuć – „świeże powietrze”.
O ile wyższe są koszty budowy tego typu mieszkań od realizowanych w tradycyjnej technologii?
Przyjmuje się, że na krajowym rynku dobrze zaprojektowany i wykonany budynek z użyciem energooszczędnych rozwiązań jest droższy o ok. 10 proc. w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Nie oznacza to jednak, że klient końcowy automatycznie ponosi większe koszty związane z zakupem energooszczędnego lokum od dewelopera. Połączenie energooszczędności, dobrego projektu i innowacyjnych technologii pozwala nam budować tanie i ciepłe domy, których cena nie przewyższa kosztów standardowych nieruchomości. Ceny za mieszkanie w inwestycji Borkowska B1 i B2 oraz Halszki 28A zaczynają się już od 4 890 za m2.
Czy wszystkie projekty osiedli energooszczędnych zostały już realizowane?
Budowa energooszczędnego zespołu budynków mieszkalnych – Borkowska budynek B1 i B2 na krakowskich Klinach została już rozpoczęta, a zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2014 lub I kwartał 2015 roku. Rozpoczęcie budowy inwestycji Halszki 28A planujemy na wiosnę 2014 roku.
Nabywcy przywiązani są do tradycyjnych rozwiązań. Czy nie boi się Pan, że mieszkania na tak innowacyjnych osiedlach nie znajdą kupców?
W związku z nowelizacją dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków rozwiązania energooszczędne w budownictwie niedługo okażą się koniecznością dla wszystkich deweloperów. Gdy planowaliśmy włączenie energooszczędnych inwestycji do oferty Wawel Service, przyświecał nam jeden cel – zbudować domy dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie oraz ochronie środowiska. Budynki energooszczędne należą do domów z najwyższej półki pod względem jakości użytych materiałów i wykonania. Inwestujemy w edukację naszych Klientów i walczymy z mitem, że budownictwo energooszczędne jest dużo droższe. Oczywiście czasem trzeba więcej zapłacić na starcie, ale w dość krótkim czasie użytkowania, w prawidłowo poprowadzonym rachunku ekonomicznym, mieszkanie energooszczędne okazuje się dużo tańsze, nie wspominając już o komforcie i zdrowiu mieszkańców.
Zainteresowanie energooszczędnymi mieszkaniami jest duże. Wiele osób spoza Krakowa dopytuje nas, czy w najbliższym czasie planujemy budowę tego typu mieszkań w ich miastach. Wokół naszych energooszczędnych inwestycji również dużo się dzieje – braliśmy udział w projekcie “Buduj z energią” (www.eko-budowanie.pl), jesteśmy zapraszani na konferencje dotyczące budownictwa energooszczędnego na całym świecie, a nasze wielorodzinne budynki mieszkalne jako pierwsze w Polsce zostały zakwalifikowane do dopłat w ramach NFOŚiGW. Wierzymy, że inwestycja w innowacyjne technologie i wspieranie rozwiązań energooszczędnych to dobra decyzja. Budujemy z myślą o przyszłości i mówimy „nie” wysokim rachunkom.
Więcej informacji o energooszczędnej ofercie Wawel Service na:
www.wawel-service.pl
oraz www.domdlakazdego.info