Mieszkanie na wynajem uważane jest powszechnie za bezpieczny i zyskowny sposób inwestowania. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać takie mieszkanie i czym się różni od wnętrz, które aranżujemy, aby w nich zamieszkać.
Pierwszą sprawą jest oczywiście zakup mieszkania. Przy jego wyborze, co potwierdzą pośrednicy nieruchomości, kierujemy się głównie lokalizacją.
Idealny lokal powinien być blisko centrum, z dobrą komunikacją publiczną oraz różnorodnymi usługami w okolicy.
Jaka powinna być wielkość mieszkania inwestycyjnego? Możemy wybierać pomiędzy dwiema strategiami. Mniejsze mieszkanie kupimy taniej, przeznaczymy mniej środków na jego wykończenie, a następnie szybko wynajmiemy za rynkową kwotę. Duży lokal wymaga znacznie większych nakładów na początku, ale może w dłuższym czasie przynieść większe zyski. Jednocześnie będzie dla nas zabezpieczeniem, gdybyśmy, w razie nieprzewidzianych okoliczności, musieli w nim zamieszkać.
Po zakupie mieszkania w dobrej lokalizacji i o wielkości zgodnej z przyjętą strategią inwestycyjną kolejnym elementem układanki są prace wykończeniowe. W tym miejscu należy rozważyć, czy chcemy wynajmować mieszkanie krótko – czy długoterminowo. Na czym polegają różnice między tymi dwoma wariantami? Najbardziej popularna forma najmu to długi termin, czyli okres minimum roku. W takim mieszkaniu powinniśmy zapewnić wszystkie funkcjonalności, które są niezbędne do komfortowego życia. Trzeba uwzględnić elementy, które w mieszkaniu na wynajem krótki (od jednego do kilkunastu dni) nie są konieczne. Podstawową strefą, która odróżnia te dwa typy aranżacji, jest jadalnia. Mieszkanie do wynajmu w długim terminie będzie wyposażone w stół do spożywania posiłków. Dużo bardziej rozbudowana będzie garderoba. Trzeba również stworzyć schowki, miejsca, w których możemy przechowywać wszystkie niezbędne domowe akcesoria. Kuchnia powinna być większa i dawać możliwość gotowania, a nie tylko odgrzewania i przygotowania kanapek. Kwestią do rozważenia jest montaż zmywarki i pralki. Dobrze, aby te urządzenia znalazły się w każdym mieszkaniu, ale przy najmie krótkim można się bez nich obejść.
Po ukończeniu projektu funkcjonalnego tworzymy koncepcję estetyczną mieszkania. Warto wybrać motyw przewodni, który będzie się przewijał w całym wnętrzu. Co może być takim motywem? Właściwie wszystko, wszędzie możemy znaleźć inspirację. Ważne, aby był to wyrazisty element, który zdefiniuje charakter mieszkania. Jest to istotne ze względów marketingowych. Zależy nam przecież na szybkim znalezieniu najemcy, który wybierze nasze mieszkanie spośród setek innych. Chodzi o to, aby w gąszczu ofert przykuć uwagę i zachęcić do zamieszkania właśnie u nas. Przechodząc do konkretów – motywem przewodnim może być charakterystyczny materiał w formie okładziny ściennej, np. beton, cegła, szkło czy drewno. Inny pomysł to kolor, który zostanie użyty w sposób akcentowy we wnętrzu, gdy pozostałe elementy pozostaną monochromatyczne. Zwolennikom artystycznej ekspresji proponujemy pobawić się wzorem graficznym, który może przybrać bardzo różne formy. Od obrazów, poprzez naklejki, tapety, aż do graffiti. Nie musimy ograniczać się do ścian! Motyw graficzny z powodzeniem umieścimy również na meblach, tekstyliach czy suficie. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i… budżet, który przy mieszkaniach inwestycyjnych ma ogromne znaczenie. Trzeba też pamiętać, że aranżujemy wnętrze dla osoby, której nie znamy. Odważne i wyraziste pomysły estetyczne mogą mieć mniejszą rzeszę zwolenników niż aranżacje bardziej zachowawcze i harmonijne.
Bardzo ważną sprawą pod kątem zwrotu z inwestycji jest dobór materiałów wykończeniowych i mebli. Muszą być one wytrzymałe i dobrej jakości aby wytrzymały jak najdłuższy okres użytkowania, a jednocześnie muszą zmieścić się w założonym budżecie. W innym wypadku inwestycja może stracić sens ekonomiczny. Jest to jeden z powodów, dla których warto przy wykańczaniu mieszkania inwestycyjnego skorzystać z usług specjalisty, który przeprowadzi naszą inwestycję od projektu po wystawienie mieszkania na rynku. Dobry architekt wnętrz zatroszczy się o większość spraw opisanych w tym artykule, tj. funkcjonalność, estetykę i budżet mieszkania na wynajem.
Krakowski rynek mieszkań na wynajem obecnie bardzo mocno się rozwija. Miasto się rozrasta i coraz więcej osób chce w ten sposób inwestować swoje środki. Istotny jest przy tym fakt, że Kraków przyciąga co roku z całego kraju rzesze studentów, którzy muszą gdzieś mieszkać. Rosnąca równocześnie liczba budynków biurowych i miejsc pracy zatrzymuje w mieście nowych mieszkańców. Wniosek jest jeden. Mieszkania na wynajem w Krakowie są i dalej będą potrzebne. Od właściwych decyzji inwestora zależy, czy jego lokal będzie konkurencyjny na rynku. Dlatego zachęcamy, by urządzanie mieszkania na wynajem, było jednocześnie zabawą wystrojem i sposobnością do aranżacyjnych eksperymentów.
SUMA Architektów
Michał Matejczyk, Jakub Surówka
www.sumaarchitektow.pl