Praktycznie bez wychodzenia z domu możemy przeanalizować wiarygodność dewelopera. Sprawdź jak to zrobić.
Praktycznie wszystkie informacje zarówno o deweloperze jak i o inwestycji możemy znaleźć bez problemu w internecie. Jeśli chcecie Państwo uprościć ten proces poproście dewelopera o przesłanie prospektu deweloperskiego.
Prospekt = obowiązek
Co to takiego? Tak zwana ustawa deweloperska nakłada na firmy deweloperskie obowiązek przekazania wielu informacji kupującym. Reguluje ona dokładnie co i w jakich działach ma nam udostępnić deweloper. Co więcej, prospekt deweloperski musi być załącznikiem do umowy a za podanie nieprawdziwych informacji grożą wysokie kary.
Prospekt podzielony jest na dwie części: ogólną i szczegółową. W tej pierwszej znajdziemy wszystkie podstawowe dane o deweloperze. Będzie tam numer KRS, zrealizowane inwestycje a nawet informacja o tym, czy przeciw deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie na kwotę powyżej 100 tysięcy złotych. Dowiemy się z tej części wszystkiego o gruncie, na którym zostaną posadowione budynki. Oprócz danych z ksiąg wieczystych możemy się z tej części dowiedzieć jak będą zagospodarowane sąsiednie działki a także informacje o tym jakie inwestycje planowane są w odległości do 1 kilometra.
Integralną częścią jest prawomocne pozwolenie na budowę, oraz plan osiedla. Dzięki temu dowiemy się np. jakie będą odległości między budynkami i ile będzie miejsc parkingowych.
Wszystko o finansach…
Kolejną częścią jest prezentacja źródeł finansowania. Deweloper wpisuje tam skąd posiada środki na realizację inwestycji. Najczęściej oprócz środków własnych znajdzie się tam kredyt bankowy. Często deweloperzy wspomagają się emisją obligacji. Zdarza się, że to właśnie ona jest źródłem finansowania zakupu działki. Warto sprawdzić jakie jest oprocentowanie takiej emisji. Zasada jest dość prosta, im firma jest bardziej wiarygodna tym oprocentowanie jest niższe. W tej części będzie też informacja o rachunkach powierniczych.
…i harmonogramie
Istotną informacją jest harmonogram prac. Na tej podstawie banki po skończeniu kolejnych etapów uwalniają kolejne transze finansowania. Jeśli już przebrniemy przez część ogólną warto sięgnąć do części indywidualnej. Tam znajdziemy podstawową informację a mianowicie cenę za metr kwadratowy. Z tej części dowiemy praktycznie wszystkiego o naszym mieszkaniu i o budynku. Tutaj będą między innymi opisy zastosowanych technologii. Warto sprawdzić jakość materiałów a szczególnie parametry świadczące o energooszczędności.
Zazwyczaj kupując mieszkanie nie zastanawiamy się nad późniejszymi opłatami. To błąd. Wybierajmy takie inwestycje, które potem zagwarantują nam minimalne opłaty za ogrzewanie. Pomimo ocieplenia klimatu wydatki na ogrzewanie to nadal dwie trzecie całkowitych kosztów utrzymania mieszkania. Zapytajmy dewelopera jakie zamontował okna, ile zastosowano ocieplenia i jakiego rodzaju. Wybór energooszczędnych rozwiązań pozwala w przyszłości na znaczne oszczędności. Sprawdźcie jak wygląda wasze mieszkanie na rzucie kondygnacji, jeśli nałożycie na to plan osiedla w prosty sposób będzie można określić przyszły widok z okna. To ważne bo będzie nam zapewne towarzyszył przez wiele lat.
Co grozi nierzetelnemu deweloperowi?
A co w przypadku kiedy deweloper poda nam nieprawdziwe informacje? Ustawa deweloperska bardzo precyzyjnie definiuje takie sytuacje. Otóż jeśli w prospekcie podano nieprawdziwe informacje to kupujący może w terminie 30 dni odstąpić od umowy lub żądać odszkodowania. Mówi o tym artykuł 29 ustawy. Podanie nieprawdziwych informacji zgodnie z artykułem 33 ustawy rodzi także odpowiedzialność karną.