Wyjątkowa dbałość o przestrzenie wspólne, bardzo wysoka jakość wykonania i atrakcyjna lokalizacja to najważniejsze atrybuty krakowskiego Osiedla Harmonia. Na temat inwestycji rozmawiamy z Julią Bogdanowicz, Prezes Zarządu Bartla Development.
Jednym z wielu atutów Osiedla Harmonia są przestrzenie wspólne z osiedlowym parkiem rozrywki o powierzchni ponad 150o m2. Jakie są założenia funkcjonalne parku?
Zależy nam na stworzeniu przyjaznego otoczenia, dlatego tak dużą uwagę przykładamy do ilości i sposobu zagospodarowania zieleni na osiedlu. Planujemy stworzyć unikatowy projekt, coś, czego nikt inny nie ma i co wyróżni nasze osiedle na tle innych. Zaprojektowaliśmy niezwykłe miejsce – osiedlowy park rozrywki. Tutaj każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. Mniejsze dzieci będą miały do dyspozycji duży plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami – wyposażony w wielofunkcyjne urządzenia ze zjeżdżalniami czy torami przeszkód, większe dzieci będą mogły pograć w koszykówkę lub piłkę, a rodzice w tym czasie spędzić przyjemnie czas, grillując lub zagłębiając się w lekturze. Planujemy, aby w osiedlowym parku rozrywki znalazły się także piłkarzyki oraz stoły do tenisa stołowego.
Osiedla Harmonia powstaje na Klinach Zacisze. Co zdecydowało o wyborze tej lokalizacji?
W mojej ocenie jest to wyjątkowe miejsce z uwagi choćby na walory przyrodnicze – nasze osiedle otacza duża ilość zieleni. Z osiedla blisko jest do Parku Maćka i Doroty oraz do Lasu Borkowskiego. W niewielkiej odległości znajdują się Skałki Twardowskiego. Połączenie komunikacyjne jest bardzo dobre, a czas dojazdu do centrum nie zajmuje więcej niż 30 minut. Jak na realia Krakowa to naprawdę bardzo dobry czas. W pobliżu znajdują się przystanki Zawiła, Forteczna, Kliny Zacisze oraz pętla autobusowa. W planie jest budowa nowej drogi łączącej skrzyżowanie ulic Kapelanka, Brożka i Grota Roweckiego z ulicą Zawiłą. Szybko można dostać się na obwodnicę i autostradę. Ważne jest także to, że obok usytuowane są żłobki, przedszkola i Szkoła Podstawowa numer 97
im. Joachima Lelewela. Między pętlą autobusową przy ul. Bartla a kościołem rozpocznie się budowa nowej szkoły podstawowej oraz przedszkola z halą sportową, boiskiem i placem zabaw. Jest to też miejsce atrakcyjne z punktu widzenia handlowego. W niedalekiej odległości jest Centrum Handlowe Solvay i Zakopianka.
Jak będzie docelowo wyglądało całe osiedle i jakie będą rozkłady mieszkań?
Całe osiedle to docelowo szesnaście budynków. Aktualnie kończymy prace budowlane w budynku C14 – trzeci budynek. Na przełomie roku chcemy przekazać naszym klientom budynek C13 – czwarty budynek, a w przyszłym – budynek C12, którego budowę właśnie zaczynamy. Osiedle zaprojektowane zostało z dbałością o szczegóły, takie jak przestronne, jasne klatki schodowe; duże jak na dzisiejsze czasy odległości między budynkami, dzięki czemu sąsiedzi nie zaglądają sobie do okien. Dodatkowo zostało zaprojektowane kilka placów zabaw i oczywiście osiedlowy park rozrywki. W naszej ofercie znajdują się mieszkania o różnym metrażu oraz rozkładzie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jesteśmy elastyczni i jeśli tylko dopuszczają to warunki techniczne, istnieje możliwość łączenia mieszkań w celu osiągnięcia większego metrażu, czyli nawet ok. 90 m2.
Są Państwo doświadczonym deweloperem, mającym na swoim koncie ponad 500 wybudowanych mieszkań. W realizacjach Bartla Development widać m.in. dbałość o szczegóły i funkcjonalność mieszkań. Jakie są priorytety Państwa działalności?
Dla nas niezwykle istotne jest to, aby realizowane przez nas inwestycje były przemyślane, przyjazne mieszkańcom, a przy budowie były wykorzystywane dobrej jakości materiały. Szczególną uwagę zwracamy na jakość realizowanych przez nas projektów. Bardzo duży nacisk kładziemy również na to, aby na naszym osiedlu każdy mieszkaniec czuł się wyjątkowo.
Na Klinach ma powstać w przyszłości osiedle budowane w ramach programu Mieszkanie Plus. Mają Państwo doświadczenie w projektowaniu dużych obszarów. Co takie osiedle powinno zaoferować, aby być dopełnieniem osiedli już istniejących. Jaką powinno mieć infrastrukturę?
Ogólnie większość osób uważa, że realizacja programu Mieszkanie Plus jest czymś negatywnym. Ja osobiście tak nie uważam. Nasze osiedle jest oddalone ponad kilometr od ul. Spacerowej, przy której planowane jest osiedle w ramach rządowego programu. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę popierającą wniosek Rady Dzielnicy X, uniemożliwiając tym samym wprowadzenie do planu zagospodarowania Klin zmian, które by miały negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Wyżej wymieniona uchwała zabezpiecza Kliny przed intensywną zabudową i przed paraliżem osiedlowej infrastruktury. Jeśli zatem ma powstać takie osiedle, to z całą pewnością zostanie rozbudowana infrastruktura osiedlowa – powstaną szkoły, przedszkola, drogi, centra handlowe itp. Nasi mieszkańcy na tym wyłącznie skorzystają.
Jak ocenia Pani sam program – czy to jednak nie jest tak, że Polacy wolą mieć własne mieszkanie, niż je na długi termin wynajmować?
W naszej mentalności jest głęboko zakorzeniona potrzeba posiadania własnego mieszkania. Nie spodziewałabym się zmiany toku myślenia z uwagi na wejście w życie ustawy. Takie zmiany nie następują z roku na rok. Do zmiany podejścia jest potrzebne kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat. Polak woli mieć swoje 50 m2, niż 70 m2 wynajmowanych.
Rozmawiał: Jarosław Knap