Czyżyny to obszar przez wielu traktowanych jako Śródmieście. Cechuje je duża ilość inwestycji i ciekawych projektów. Nic więc dziwnego, że przybywa tu coraz więcej osób, zarówno w poszukiwaniu pracy, jak i przyjaznego miejsca do zamieszkania.
Dzielnica XIV Czyżyny to jedna z osiemnastu dzielnic pomocniczych Krakowa. Do 1991 roku stanowiła część Nowej Huty. Dzielnica XIV położona jest w geometrycznym środku Krakowa i sąsiaduje z dzielnicami: II, III, XIII, XVIII, XVI i XV. Na terenie dzielnicy znajdują się mieszkalne bloki wielorodzinne od 5 do 15 kondygnacji oraz rozbudowana infrastruktura społeczna w postaci licznych przedszkoli, szkół, placów zabaw, przychodni lekarskich i terenów zielonych. Znajduje się tu największy w Krakowie park – ulubione miejsce mieszkańców – i tych spacerujących i biegających, jeżdżących na rowerach, rolkach, czy też uprawiających popularny ostatnio parkour. Znajduje się tu, chętnie odwiedzany zwłaszcza przez rodziny z dziećmi, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Na ciekawe wydarzenia sportowo i rozrywkowe udać możemy się natomiast do hali widowiskowej Tauron Arena Kraków.
Czyżyny dawniej
Rozwój dawnej wsi Czyżyny związany był z budową linii kolejowej Kraków-Kocmyrzów w 1899 r., która miała ułatwić transport osobowy i dostarczanie płodów rolnych do Krakowa z okolicznych wsi. W pobliżu obecnego Ronda Czyżyńskiego znajdowała się wówczas stacja kolejowa, z której w 1900 r. wybudowano odgałęzienie do Mogiły. Stacja ta przetrwała do lat 60., a po wojnie służyła do transportu materiałów budowlanych dla wznoszonej obok Nowej Huty. Na terenie Czyżyn mieściło się także lotnisko: Kraków-Rakowice-Czyżyny, powstałe jeszcze w 1912 r. i stanowiące jeden z etapów pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej między Wiedniem, Kijowem i Odessą. Do dziś po infrastrukturze lotniska pozostał tu Park Lotników Polskich – utworzony w 1966 r. jako Park Kultury i Wypoczynku – oraz obiekty przynależne do Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Na terenie dzielnicy powstawały coraz to nowe osiedla. Ich popularność związana była m.in. z bliskim sąsiedztwem Śródmieścia, dobrą komunikacją, nowopowstającymi tu miejscami pracy i licznymi terenami zielonymi. W latach 1977-1988 powstało osiedle Dywizjonu 303, a w latach 1978-1990 2 Pułku Lotniczego. Powstawały wówczas budynki mieszkalne od cztero- do jedenastokondygnacyjne w technologii wielkopłytowej. Równolegle do mieszkań budowano infrastrukturę społeczną: szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie lekarskie i pawilony usługowo-handlowe. W latach 70. Wybudowano w Czyżynach akademiki Politechniki Krakowskiej i rozbudowano kampus Akademii Wychowania Fizycznego, a w 1980 powstały tu budynki Wydziału Mechanicznego Politechniki. W tym samym czasie powstawały kolejne zespoły mieszkaniowe oraz wieżowce obok kompleksu AWF i Ronda Czyżyńskiego. Towarzysząca temu rozbudowa dróg i punktów komunikacji publicznej sprawia ,iż obecnie jest to jedna z najlepiej skomunikowanych części Krakowa – i to zarówno jeśli chodzi o transport prywatny, jak i publiczny. Na terenie przyległym do obiektów akademickich znajduje się obecnie Krakowski Park Technologiczny, w którym zlokalizowane zostały siedziby wielu firm, zwłaszcza działających na obszarze zaawansowanej technologii (m.in. Comarch).
Plany na przyszłość
Obowiązujące na terenie Czyżyn miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a w szczególności: „Czyżyny – Pas Startowy” (od lipca 2013 r.), „Czyżyny – Łęg” (od października 2013) oraz „Stare Czyżyny” (od maja 2013 r.) zakaładają intensyfikację wzrostu inwestycji oraz wykształcenie nowego układu komunikacyjnego w tym rejonie. Plany zakładają również powstanie nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego w obrębie dawnego Prefabetu. Zakład ten, mieszczący się przy ulicy centralnej powstał w latach 50. Produkowano tu betonowe prefabrykaty wykorzystywane do budowy Nowej Huty, a w latach 70. zakłady stały się przedsiębiorstwem wielozakładowym. Przedsiębiorstwo nie wytrzymało jednak próby transformacji ustrojowej i w latach 90. zaczęło upadać. Wpływ na to miało zakończenie rozbudowy miasta i Nowej Huty oraz zmiana technologii w budownictwie. Po upadku zakładu w 2000 r. rozpoczęto wyburzanie kompleksu. Obecnie na tych terenach planowane jest utworzenie nowego centrum targowo – konferencyjnego. Zaplanowana została tu również siatka dróg oraz częśc centralna stanowiąca teren przestrzeni publicznej z przeznaczeniem pod ciągi piesze, takie jak bulwar czy plac miejski. Z resztą plan miejscowy zakłada rozbudowę sieci komunikacyjnej i zabudowę usługową o charakterze komercyjnym z dopuszczeniem usług publicznych na terenie całych Czyżyn. Nie zapomniano również o terenach z przeznaczeniem rekreacyjnych i czynnym uprawianiem sportu – tu główne znaczenie mają odgrywać rejony ulicy Sołtysowskiej oraz Centralnej. Co bardzo istotne dla mieszkańców dzielnicy to fakt, że w planach szczególny nacisk położono na zachowanie terenów biologicznie czynnych, stanowiących głównie część wschodnią i południową Czyżyn. Oznacza to, iż Las Łęgowski, dolina Wisły i mieszczące się w tym rejonie ogródki działkowe pozostaną jako teren niezabudowany. Powstające nowe inwestycje mieszkalne, usługowe i infrastrukturalne to znak przemiany Czyżyn z dzielnicy przemysłowej na prestiżową – wygodną i przyjazną dla mieszkańców.
Zamieszkać w Czyżynach
Dla poszukujących mieszkań w Czyżynach nie bez znaczenia jest to, iż jest to dzielnica, która wygrała organizowaną przez Gazetę Wyborczą i agencję PR Inspiration akcję: „Kraków przyjazny Maluchom”. Władze dzielnicy corocznie organizują wiele atrakcji i imprez dedykowane dzieciom: mikołajki, dzień dziecka, festyny, wycieczki, imprezy sportowo-rekreacyjne. Co ciekawe, biuro Rady i Zarządu Dzielnicy XIV jako jedyne w Krakowie posiada „kącik malucha” z dziecięcymi meblami, przewijakiem i zabawkami. Na terenie dzielnicy znajduje się aż pięć dużych placów zabaw, a certyfikat miejsca przyjaznego maluchom otrzymało np. jedno z osiedli znajdujących się na ul. Sołtysowskiej – Fajny Dom.
Nie więc dziwnego, że w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie mieszkaniami w tej okolicy powstają nowe, ciekawe inwestycje. Oto kilka z nich, na które na pewno warto zwrócić uwagę.
Nowoczesne osiedle City Towers Czyżyny przy ul. Marii Dąbrowskiej powstaje w dwóch etapach i wyróżniać się będzie nowoczesną architekturą, naturalną kolorystyką oraz oryginalną strukturą elewacji. Pierwszy etap objął budowę sześciu obiektów, w których znajduje się 356 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i układach pokoi. Prace budowlane już się zakończyły, a budynki dostały pozwolenie na użytkowanie. W ofercie ATAL S.A. znajdują się również mieszkania powstające w City Towers Czyżyny II. W nowej części kompleksu zlokalizowanych będzie 181 funkcjonalnych mieszkań w pięciu spójnych architektonicznie budynkach. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2016 roku. Cena za mkw. brutto wykończonego mieszkania w pierwszym etapie inwestycji wynosi 5 600 złotych, natomiast lokale powstające w drugiej części inwestycji kosztują 5 950 złotych za mkw. brutto w standardzie deweloperskim.
Wawel Service inwestycja Wężyka 10, mieszcząca się w sąsiedztwie Krakowskiego Parku technologicznego. Tu większość mieszkań została sprzedana jeszcze przed oddaniem inwestycji do użytkowania. Na przyszłych właścicieli czeka jeszcze tylko siedem wolnych mieszkań 2-pokojowych o metrażach: 45-52 m2 oraz jedno mieszkanie 3 pokojowe o pow. 63,74 mkw. Wężyka 10 to jedna z pierwszych inwestycji wielorodzinnych w mieście wyposażona w kolektory słoneczne. Zimą pozwolą oszczędzić do 50%, latem zaś w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W okresie jesienno – zimowym, gdy słońca będzie mniej system wesprze instalacja c.o. zasilana z wysokosprawnej kotłowni gazowej kondensacyjnej. Z uwagi na popularność inwestycji chętnym radzimy nieco się pospieszyć.
Projekt Nowe Czyżyny Budimeksu Nieruchomości obejmuje 19 enklaw. W jego ramach powstają budynki przy ul. Orlińskiego oraz kontynuowana jest budowa osiedla Avia. Stopniowo pojawi się odpowiednia infrastruktura: liczne lokale usługowe, tereny zielone i rekreacyjne oraz parkingi i miejsca postojowe. Polecamy szczególnie zainteresowanym rządowymi dopłatami programu MdM, bowiem to inwestycja z wyjątkowymi cenami – znacznie poniżej limitu w programie MdM. A dodatkowymi plusami są: dobra lokalizacja, dogodna komunikacja oraz funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania. Komunikację ułatwia wybudowana przez Budimex Nieruchomości nowa droga publiczna – ul. Bolesława Orlińskiego. Osiedle Avia będzie się wyróżniać niespotykanym dotąd w Krakowie zagospodarowaniem terenów zielonych. Na pow. ok. 1 ha powstanie atrakcyjna przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Z kolei na parterach budynków przy ul. Orlińskiego będą usytuowane liczne lokale usługowe.
Marta Maniecka