Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa, której zadaniem ma być przyspieszenie wdrażania programu Mieszkanie Plus.
Zadaniem rady ma być między innymi nadzór nad przygotowaniem procedur i usprawnieniem procesu pozyskiwania gruntów. Szefem Rady Mieszkalnictwa został premier Mateusz Morawiecki. Jako zagrożenia wdrażania programu premier podał między innymi niedobór kadr w budownictwie mieszkaniowym. Wskazał na konieczność rozwoju nowych technologii, w tym produkcji mieszkań i domów z prefabrykatów. Skraca to znacznie i upraszcza cały proces budowania. W nowym modelu docelowo kontrolę nad Krajowym Zasobem Nieruchomości ma przejąć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Program Mieszkanie Plus ma na celu wyeliminowanie deficytu mieszkaniowego w Polsce poprzez budownictwo komunalne, w tym budowa mieszkań z opcją wykupienia własności. Mieszkania mają powstawać na gruntach Skarbu Państwa, a ich budowa ma być tańsza od mieszkań budowanych komercyjnie. Nowy program – w odróżnieniu od Mieszkania dla Młodych – nie zakłada żadnych barier wiekowych. Dedykowany jest osobom, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Szacuje się, że w Polsce aż 40% osób chcących kupić nowe mieszkanie lub dom nie może tego zrobić z powodu zbyt niskich zarobków. Na tyle niskich, że nie są w stanie otrzymać kredytu hipotecznego. W Polsce brakuje nadal około 1,5 miliona mieszkań i zdaniem ekspertów na zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb Polaków potrzeba jeszcze co najmniej kilkunastu lat.
W skład Rady Mieszkalnictwa, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzą: minister finansów – Teresa Czerwińska, minister inwestycji i rozwoju – Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Elżbieta Rafalska, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel oraz prezes BGK Nieruchomości – Mirosław Barszcz.